05-11-2015

Ο Ολυμπιακός 3-1 την Παρνού και άνοιξε το δρόμο της πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός έκανε βήμα πρόκρισης στη φάση των «16» του CEV Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έχασαν το 1ο σετ από την Παρνού στην Εσθονία νίκησαν με 3-1 σετ και στη ρεβάνς που θα γίνει στο Ρέντη θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή και δύο σετ (σε περίπτωση ήττας με 3-2 σετ) για να πάρουν την πρόκριση. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει με 32-30 παρότι η Παρνού είχε τέσσερα σετ μπολ (24-23, 25-24, 26-25, 27-26)
Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν οι Σακόγλου, Στιβαχτής που ξεκίνησαν βασικοί στο 3ο και στο 4ο σετ στη θέση των Εγκλεσκάλνς, Φιλίποφ. Ο Σακόγλου έδωσε λύσεις στην επίθεση και τελείωσε τους κρίσιμους πόντους στο 3ο σετ. Πάντως, στο 30-30 ο Τσουκ με επίθεση και ο Σπίνου με πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ και έκανε το 2-1.

Το 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης είχε την υπογραφή του Όγκουρτσακ.

Νωρίτερα, στο 2ο σετ η Παρνού προηγήθηκε με 15-13 και ο Ολυμπιακός κατάφερε να βελτιώσει την υποδοχή του και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του.

Η ρεβάνς θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στις 18 Νοεμβρίου και ώρα 20.30.

Σε περίπτωση πρόκρισης ο Ολυμπιακός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού Ζλιν (Τσεχία) - Κραϊόβα (Ρουμανία). Στον πρώτο αγώνα η ρουμανική ομάδα νίκησε εκτός έδρας με 3-0 σετ.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-20
2ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 20-25
3ο σετ: 3-8, 11-16, 20-21, 30-32
4ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 16-25

* Οι πόντοι της Παρνου προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-20, 20-25, 30-32, 16-25)

ΠΑΡΝΟΥ (Κελ Αβο): Κέλ Μάρτι 3 (άσσοι), Λέπικ 10 (10/21 επ, 56% υπ - 30% άριστες), Ταμέμα 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Κόρεσαρ 10 (8/15 επ, 2 μπλοκ, 35% υπ - 24% άριστες), Πάλμας 8 (6/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πουλκ 21 (16/43 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Γιαερβεκουλγκ (λ, 56% υπ -50% άριστες), Νάσαρ 1 (1/2 επ), Νομσάλου 4 (4/9 επ, 70% υπ -60% άριστες), Κέλ Μάρκους 2 (1/2επ, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ, Εγκλεσκαλνς 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 18 (15/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ - 15% άριστες), Όγκουρτσακ 16 (11/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 33% άριστες), Σφενδυλάκης 3 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Σπίνου 10  (6/8 επ, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζης (λ, 45% υπ - 27% άριστες), Σακόγλου 12 (12/24 επ), Στιβαχτής 1 (άσσος), Κοκκινάκης, Παπαδόπουλος.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα, δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το ήξερα από την αρχή αλλά στην πορεία αποδείχθηκε ακόμα πιο δύσκολο. Ο αντίπαλός μας διαθέτει τέσσερις διεθνείς με ταλέντο, όμως και η ομάδα μας έδειξε ότι έχει ποιότητα και ταλέντο. Είμαι χαρούμενος γιατί παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με ορισμένα προβλήματα. Ο Έγκλεσκαλνς ήταν λίγο άρρωστος και ο Φιλίποφ δεν ήταν σε απόλυτο βαθμό ετοιμότητας. Όμως έπαιξαν πολύ καλά και ο Στιβαχτής και ο Σακόγλου πράγμα που δείχνει ότι η ομάδα μας είναι πλήρης».

Ο ακραίος του Θρύλου, Φράντισεκ Όγκουρτσακ που ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους τόνισε με τη σειρά του: «Σίγουρα δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι. Μας πίεσε ο αντίπαλος στο σερβίς και στο ξεκίνημα είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε και μετά το δεύτερο σετ παίξαμε σε υψηλότερο επίπεδο. Βελτιώσαμε την απόδοσή μας στην άμυνα και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης».

O διαγώνιος του Ολυμπιακού, Χάρης Σακόγλου επεσήμανε στο osfp.gr τα εξής: «Χαίρομαι που συνδύασα την πρώτη μου εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό ματς με νίκη του Ολυμπιακού. Ήρθα από τον πάγκο και βοήθησα την ομάδα, όλοι μαζί γυρίσαμε το ματς. Αυτό έχει σημασία ότι είμαστε ομάδα και δείχνουμε ότι αγωνιζόμαστε ως σύνολο. Πραγματοποιήσαμε ένα θετικό ξεκίνημα και θέλουμε να έχουμε καλή πορεία στο CEV Cup. Συνεχίζουμε δυνατά και από κει και πέρα ότι μπορούμε θα το κάνουμε. Δείξαμε τα «δόντια» ματς και συνεχίζουμε».