18-11-2015

«Χρυσή» πρόκριση πήρε ο Φοίνικας στους «16» του CEV Cup

Μία από τις σημαντικότερες ευρωπαϊκές βραδιές είναι η αποψινή για τον Φοίνικα Σύρου. Στο κατάμεστο «Δ.Βικέλας» ο Φοίνικας νίκησε με την βελγική Αντβέρπ με 3-0 σετ και πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ με 15-11. Στον πρώτο αγώνα η Αντβέρπ είχε νικήσει 3-1 σετ.
Χαρακτηριστικό της διαφοράς των δύο ομάδων και του αιφνιδιασμού των Βέλγων το σκορ του 1ου σετ που ολοκληρώθηκε με 25-09 για τους συριανούς.

Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα Τόμισλαβ Ντόκιτς με 25 πόντους και εξωπραγματικό ποσοστό αποτελεσματικότητας 75% (21/28 τελειωμένες επιθέσεις, με 2 άσσους και 2 μπλοκ)!

Σημείο κλειδί του αγώνα το 2ο σετ όπου η Αντβέρπ είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντους μέχρι το 19-16. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Πάρις και διέλυσε την υποδοχή των Βέλγων που κάρφωσαν άουτ και πάνω στο συριανό μπλοκ. Με σερί 4-0 ο Φοίνικας προσπέρασε 20-19 και μετά το 2-0 σετ επικράτησε εύκολα.

Στην επόμενη φάση ο Φοίνικας Σύρου θα αντιμετωπίσει την φινλανδική VaLePa Σασταμάλα των Μικα Έσκο και Όλι Κούναρι η οποία απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου με νίκη 3-1 στη Φινλανδία και 3-2 στο Βελιγράδι.

Πρώτος αγώνας θα είναι στη Φινλανδία 2 Δεκεμβρίου και ο επαναληπτικός στις 16 Δεκεμβρίου στη Σύρο.

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Αντβέρπ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-09, 25-23, 25-20). Χρυσό σετ: 15-11 σε 82'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (5/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Κάλντγουελ 11 (8/20 επ, 3 άσσοι, 46% υπ - 36% άριστες), Ντόκιτς 25 (21/28 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 10 (10/12 επ, 62% υπ - 19% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ -29% άριστες), Ηλίας

ΑΝΤΒΕΡΠ (Νταρντέν): Σοφι 1 (άσσος), Κλάιν 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Πρέβελ 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 59% υπ - 41% άριστες), Κοξ 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρζιμπίλα 4 (3/7 επ, 1 μπλοκ), Βατσνικ 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντερόι (λ, 63% υπ -37% άριστες), Σίπολα.

Ο κεντρικός του Φοίνικα Δημήτρης Χαραλαμπίδης είπε: «Κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι. Θεωρώ πως παίξαμε καλύτερα και από το ματς με τον Ολυμπιακό. Η Αντβέρπ μόνο κακή ομάδα δεν είναι. Εμείς δεν κάναμε λάθη, πιέσαμε στο σερβίς, κάναμε το τέλειο παιχνίδι. Το σημαντικό ήταν το χρυσό σετ που δεν τους αφήσαμε να πάρουν ανάσα. Το 2ο σετ ήταν πολύ σημαντικό γιατί ανατρέψαμε το -3 διαφορά όταν προηγήθηκαν 16-13 και 19-16. Πιάσαμε σερβίς και μπλοκ και το γυρίσαμε. Είναι πολύ σημαντική νίκη και την ψυχολογία. Είναι διαφορετικά τα ματς της Ευρώπης. Τώρα θα πάμε στην Φινλανδία. Είναι καλό που γίνεται το δεύτερο ματς στην έδρα μας. Με τέτοιο κόσμο στο πλευρό μας δεν χάνουμε εύκολα. Μας βοήθησε πολύ όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό. Υπάρχει κούραση αλλά είμαστε μικροί σε ηλικία και αυτές οι νίκες μας βοηθούν να τα ξεχνάμε όλα και ανεβάζουν την ψυχολογία μας».