28-11-2015

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το τέλειο και νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και αγγίζοντας το τέλειο σε όλους τους τομείς μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με τον Παμβοχαϊκό στο κατάμεστο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» του Βραχατίου.
Με άριστη υποδοχή, τον Στιβαχτή να μοιράζει εκπληκτικά το παιχνίδι και τον Έγκλεσκαλνς να κλείνει τον αγώνα με 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ σημειώνοντας την 5η του νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα και πιέστηκε πολύ στην υποδοχή. Η ομάδα του Βραχατίου ήταν ανταγωνιστική μόνο στο 2ο σετ όταν από την αρχή πήρε προβάδισμα μέχρι και το 14-10. Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ιδανικά με φλοτ σερβίς και αποτελεσματικά μπλοκ από Σουλτανόπουλο και Σπίνου. Οι ερυθρόλευκοι με σερί 4-0 προσέρασαν 16-15 και σταδικά άνοιξαν την διαφορά στο σκορ. Εντυπωσιακή ήταν και η αντίδραση των αναπληρωματικών του Ολυμπιακού που πανηγύριζαν έξαλλα κάθε πόντο της ομάδας τους.

Στο 17-21 του 2ου σετ δόθηκε άουτ σε επίθεση του Όγκουρτσακ ενώ ο Ρομπέρτο Πιάτσα διαμαρτυρήθηκε πως η μπάλα χτύπησε στο μπλοκ του Παμβοχαϊκού με αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα που είναι η δεύτερη μετά το ματς με τον Φοίνικα στη Σύρο.

Στα θετικά η επιστροφή του Ντίμα Φιλίποφ που μπήκε αλλαγή στο 1ο και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Φραγκάκης

Διακύμανση
1ο σετ: 5-8, 8-16, 13-21, 15-25
2ο σετ: 8-6, 14-10, 15-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 20-25, 16-25) σε 68΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1π. (1 άσσος), Γκρόενβελντ 4 (4/14, 68%υπ., 37% άριστες), Βαντόρν 5 (2/6, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 6 (6/16, 21% υπ., 14$ αριστες), Πελεκούδας 4 (2/5, 1 μπλοκ, 1 ασσος), Κάιο 13 (12/26, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 38% υπ., 19% άριτες), Παπαδόπουλος, Γεωργίου, Παναγιωτάρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5π. (2/2, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εγκλεσκαλνς 16 (12/15, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσουκ 9 (9/19), Όγκουρτσακ 13 (10/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55% υπ., 40% υπ.), Σπίνου 7 (4/6, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ.-41% υπ., 29% άριστες), Σακόγλου 1 (1/3) Φιλίποφ, Παπαδόπουλος.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Χριστόπουλος είπε στην τηλεόραση του Novasports-3: «Είναι το πρώτο παιχνίδι που κάναμε τόσα πολλά λάθη και χωρίς μεγάλη πίεση. Δεν υποτιμώ τον Ολυμπιακό. Μας πίεσε στο σερβίς, αλλά δεν βρεθήκαμε στην καλή μας μέρα. Με τόσα λάθη δεν κερδίζεται ο Ολυμπιακός. Αν κερδίζαμε αυτον τον Ολυμπιακό θα ήμασταν από άλλο πλανήτη. Έχω νέους παίκτες που δεν έχουν συνηθίσει να παίζουν με πίεση. Θα μας κάνει καλό αυτό το ματς. Θα βελτιώσουμε τα λάθη μας, ειδικά στο μπλοκ - άμυνα που είναι το καλό μας σημείο και θα γινόμαστε καλύτεροΙ. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και γέμισε το γήπεδο. Του υποσχόμαστε καλύτερες μέρες».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα πριν το σχόλιο του για τον αγώνα  στην τηλεόραση του Novasports-3, αναφέρθηκε και στην κίτρινη κάρτα που δέχτηκε στο 17-21 του 2ου σετ: «Είμαι στην Ελλάδα έξι αγωνιστικές και έχω δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες ενώ σε 27 χρόνια καριέρας έχω δεχτεί τρεις κάρτες. Δε μπορώ να δεχτώ τη νοοτροπία των διαιτητών που επειδή είναι διαιτητές κάνουν ότι θέλουν. Για μένα κάθε ματς είναι σαν να είναι τελικός. Είμασταν προετοιμασμένοι πολυ καλά βλέποντας την εξαιρετική εμφάνιση του Παμβοχαϊκού με τον ΠΑΟΚ. Σήμερα εμείς παίξαμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Καταφέραμε να τον περιορίσαουμε και να κάνουμε να φανεί εύκολη η νίκη μας. Στον αγώνα με τον Φοίνικα κάναμε πολλά λάθη. Διαβάσαμε, μάθαμε, βελτιωθήκαμε και είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση μας ως ομάδα».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το τέλειο και νίκησε 3-0 τον Παμβοχαϊκό