03-12-2015

Ο Ολυμπιακός 3-2 την Κραϊόβα στη Ρουμανία ανοίγοντας δρόμο για τους «8» του CEV Cup

Μία ακόμα ευρωπαϊκή επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Ολυμπιακού ανοίγοντας το δρόμο για την πρόκριση στους «8» του CEV Cup.
Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από επίπονο αγώνα 133΄νίκησαν στην Κραϊόβα την ομώνυμη ρουμανική ομάδα με 3-2 σετ και στη ρεβάνς που θα γίνει στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να πάρουν την πρόκριση. Πάντως όπως φαίνεται και από το σκορ η προσπάθεια του Ολυμπιακού για να προκριθεί θα είναι πολύ δύσκολη καθώς η ρουμανική ομάδα είναι ιδιαίτερα δυνατή σε σερβίς και επίθεση.

Στην Κραϊόβα αγωνίζεται ο Κροάτης κεντρικός Ιβάν Μιχάλι που τη σεζόν 2014-15 αγωνίστηκε στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και υπήρξε στο πρώτο μισό της ίδιας περιόδου συμπαίκτης στην ακριτική ομάδα με τον ακραίο του Ολυμπιακού Μπόζινταρ Τσουκ.

Ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίους τους Όγκουρτσακ, Σπίνου, ενώ πολύτιμη βοήθεια δόθηκε από τον Κοκκινάκη που ήρθε από τον πάγκο. Η ομάδα του Πειραιά φάνηκε διαβασμένη, ξεκίνησε δυνατά και με εντυπωσιακό σερβίς (4 άσσοι στο 1ο σετ) επέβαλε το ρυθμό κάνοντας το 0-1 σετ.

Οι ρουμάνοι απάντησαν με τους Κλιαμάρ, Λίκα και από την αρχή του 2ου σετ πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ κάνοντας το 1-1 σετ.

Ο Ρομπέρτο Πιάτσα βλέποντας τα προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού αντικατέστησε τον Τσουκ με τον Κοκκινάκη. Η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και ανακτήθηκε ο έλεγχος στο σκορ. Ετσι ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ κυρίως από το κέντρο όπου οι Ρουμάνοι επιχειρούσαν με τον Μιχάλι και τον Τζιονέα κι έτσι ο Πιάτσα έριξε στο ματς τον Παπαδόπουλο στη θέση του Σουλτανόπουλου. Η Κραϊόβα είχε προβάδισμα 1-2 πόντων που το διατήρησε σε όλο το σετ και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασιστικά και με καλές επιλογές στην κόντρα επίθεση αλλά και με πίεση σε σερβίς και μπλοκ είχε σε όλο το σετ προβάδισμ 1-2 πόντων και με λίγα λάθη έφτασε στο πολύτιμο 15-12.

Διαιτητές: Ιβάνοφ, Ζότοβιτς