17-01-2021

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Φίλιππο στη Βέροια και συνεχίζει χωρίς απώλειες

Ο ΠΑΟΚ πιέστηκε αλλά όπως και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς κατάφερε να νικήσει στη Βέροια τον Φίλιππο με 3-0 στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Volley League.

Με τη νίκη αυτή ο δικέφαλος έπιασε τους 6 βαθμούς χωρίς απώλεια σετ αλλά έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ηταν ο πρώτος αγώνας του Φιλίππου στην έδρα του για την Volley League, γνώρισε την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Aξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως με τον Φίλιππο δεν αγωνίστηκε ο Στέλιος Τζιουμάκας λόγω προβλήματος στον ώμο και τη θέση του ως ακραίος πήρε ο Μπίσετ αλλά δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή.

O Φίλιππος μπήκε φουριόζος στον αγώνα και με το σερβίς του Τζιουμάκα αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε 10-8 και 12-10 με τον Φερέλ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Βαν ντε Ντρις (13-13) και με το σερβίς του Κουμεντάκη άνοιξε την υποδοχή του Φιλίππου για σερί 6-0. Το σκορ έγινε 19-13 για τον ΠΑΟΚ ο οποίος συντήρησε τη διαφορά και το σετ έκλεισε με το λάθος σερβίς του Αρτακιανού.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-4 με επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις αλλά ο Φίλιππος με αντεπίθεση από Μπίσετ και Φερέλ έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 11-7. Ο Φίλιππος προηγήθηκε μέχρι το 15-12 και εκεί ήταν σειρά του Κουμεντάκη με άσσο και νέα φαρμακερά σερβίς να ανοίξει εκ νέου την υποδοχή του Φιλίππου κάνοντας σερί 5-0 για το 15-17. Ο ΠΑΟΚ συντήρησε τη διαφορά με +2 (22-24) αλλά ο Τζιουμάκας με δύο επιθέσεις ισοφάρισε 23-23 και ο Βαν Ντε Νρις έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του Φιλίππου κράτησε μέχρι το 8-7 που προηγήθηκε στο 3ο σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Κουμεντάκη και τον Αγκάνιτς και σταδιακά με αποτελεσματικό σερβίς ξέφυγε 14-9. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 24-11. Ο Φίλιππος δεν το έβαλε κάτω. Με το φλοτ σερβίς του Προύσαλη και διαδοχικά λάθη από τους φιλοξενούμενους ο Φίλιππος έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 24-24. Ο Κουμεντάκης και ο Τζουμάκας έφτασαν το σκορ στο 25-25 και το ματς κρίθηκε με επίθεση του Βαν ντε Ντρις και το μπλοκ του Αγκάνιτς για το 27-25 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βένος, Λαναράς, Γραμματεία: Ψάρρα.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 11-16, 17-21, 25-27

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 25-27) σε 78'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 22 (17/33 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 14% άριστες), Φερέλ 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 50% υπ. - 36% άριστες), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 12% άριστες), Σωτηρίου 5 (5/16 επ., 42% υπ. - 21% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ντεσποτόφσκι 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 30 (24/44 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 41% άριστες).

Ο προπονητής του Φίλιππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας δήλωσε: «Θα μπορούσαμε να πάρουμε έστω ένα σετ έτσι όπως πήγε το παιχνίδι. Φάνηκε η μεγάλη αποχή από το γήπεδο και ειδικά από την στιγμή που δεν μας επιτρεπόταν να δώσουμε φιλικά παιχνίδια. Θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια και έτσι θα κάνουμε απέναντι στον Παναθηναϊκό. Τα 4 πρώτα παιχνίδια ήταν με τις θεωρητικά καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Είμαστε ακόμα μέσα στους στόχους μας και τα θεωρητικά πιο εύκολα παιχνίδια είναι μπροστά μας. Αρκεί να έχουμε υγεία».

Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Κώστας Δεληκώστας τόνισε: «Ήμασταν καλύτεροι σήμερα από την Βέροια. Τα σερβίς του Τζιουμάκα και του Στουντζίνσκι μας δυσκόλεψαν και με δικά μς λάθη και κενά ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε πάλι στο παιχνίδι. Στα σερβίς του Προύσαλη δεν έπρεπε να κολλήσουμε. Είμαστε ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές αλλά θέλουμε ακόμα χρόνο. Πλέον στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου, ένα ντέρμπι που θέλουμε να νικήσουμε. Η Σύρος έδειξε την δυναμική της απέναντι στον Ολυμπιακό. Έχω δουλέψει σε αρκετές επαρχιακές ομάδες και το βόλεϊ χρειάζεται ομάδες όπω ο Φίλιππος Βέροιας, μία πολύ καλή ομάδα με καλή οργάνωση».

Βρίσκεστε εδώ: CEV Cup Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Φίλιππο στη Βέροια και συνεχίζει χωρίς απώλειες