27-01-2016

Πανηγυρικά στους «8» ο Εθνικός για δεύτερη συνεχή χρονιά

Πανηγυρική πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ και μάλιστα για δεύτερη συνεχή σεζόν σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Νίκησε με 3-0 τη σερβική Σπαρτάκ Λιγκ στον δεύτερο αγώνα της φάσης των «16» και σε συνδυασμό με το 3-2 που είχε νικήσει στη Σερβία πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά. Η ομάδα του Έβρου είναι και η μοναδική που συνεχίζει να εκπροσωπεί το ελληνικό βόλεϊ στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Ο Εθνικός στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει είτε την πορτογαλική Μπενφίκα (όπως και το 2015), είτε την τουρκική BSSK. Στον πρώτο αγώνα η BSSK Kωνσταντινούπολης είχε νικήσει 3-1 σετ και η ρεβάνς θα ξεκινήσει απόψε στις 22.30.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τους Σέρβους να φτάνουν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Η Σπαρτάκ προηγήθηκε μέχρι το 20-18. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Εθνικού. Με τον Τουράνιανιν από τη θέση του σερβίς, έγινε σερί 4-0 σερί (με Φόγιερ επίθεση, 2 μπλοκ και μια λάθος επίθεση των Σερβων). Με ατομικό μπλοκ του Κασαμπαλή έγινε το 23-21 . Οι Σέρβοι ισοφάρισαν 23-23 αλλά επίθεση του Γκιλέν και ο άσσος του Φόγιερ έκαναν το 25-23 και με το 1-0 σετ άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη.

Ιδια η εικόνα στο ξεκίνημα του 2ου σετ με την Σπαρτακ να προηγείται 11-8 αλλά ο Εθνικός άλλαξε ταχύτητα με τον Βλαχόπουλο να περνά στη θέση του Κασαμπαλή. Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με 14-13 και 15-13 με άσο του Γκιλέν. Το 15-15 μετατράπηκε σε 18-15 με σερί 3-0 και άσσο του Μιγιαήλοβιτς. Κάπου εκεί το σετ πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Εθνικό να είναι αλάνθαστος και να φτάνει χωρίς προβλήματα στο 25-18 με επίθεση του Νικολά.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Εφτασε γρήγορα στο 8-4 με άσο του Μιγιαήλοβιτς και μπλοκ του Τουρανιανιν και με λάθη των Σέρβων στο 12-8. Οι Εβρίτες διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, ομως με 3 συνεχόμενα μπλοκ τα 2 στον Γκιλίν εφεραν τις ν2 ομάδες ισόπαλες15-15. Για να φτάσουμε με τον Βραζιλιάνο στο 16-15. Το 17-17 μετατράπηκε σε 20-17 με φιλε Σπαρτακ, επίθεση και μπλοκ από Ιγκόρ Κιόση . Το 20-18 με Νικολα επίθεση . Δυο λάθη του Εθνικού έφεραν το παιχνίδι στον πόντο 21-20 για να υποχρεώσει τον Μουστακίδη να καλέσει ταιμ άουτ. Εκεί ο Εθνικός έκανε ένα καθοριστικό σερί 3-0 χάρις την επίθεση του Φόγιερ και δύο καθοριστικούς πόντους από τον Γκιλέν (επίθεση μετά από κακή πάσα και έναν άσσο). Το ματς δεν είχε τελειώσει ούτε εκεί καθώς οι Σέρβοι με τρεις άουτ επιθέσεις του Εθνικού και ένα μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Ο Μιγιαήλοβιτς που λίγο νωρίτερα είχε κάνει δύο άουτ επιθέσεις για να τελειώσει το ματς κατάφερε με δύο προσωπικούς πόντους να λυτρώσει τον Εθνικό καθώς με επίθεση έκανε το 25-24 και τελείωσε τον αγώνα με άσσο.

Διαιτητές: Μπάρεφ, Βίσαν

1ο σετ: 6-8, 13-16, 21-20, 25-23
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 26-24

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Σπαρτάκ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-19, 26-24) σε 90΄.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (7/18 επ, 3 άσσοι, 71% υπ - 57% άριστες), Τουρνγιάνιν 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 16 (13/21 επ, 3 άσσοι, 82% υπ - 73% άριστες), Κασαμπαλής 3 (3 μπλοκ), Κιόσης 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ), Γκιουλέν 16 (11/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 53% άριστες), Βλαχόπουλος

ΣΠΑΡΤΑΚ (Βελίκοβιτς): Ντουντού 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριτς 7 (7/11 επ, 59% υπ - 47% άριστες), Βογτσίλοβιτς 12 (10/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 10 (7/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ - 38% άριστες), Ίλιτς 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Γιάνκοβιτς (λ, 74% υπ - 49% άριστες), Γκάγεβιτς. Γκλάβινιτς, Μιλοβάνοβιτς 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ).

O προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Εθνικός φτάνει στους "8" της Ευρώπης κι αυτό για τα δεδομένα τα δικά μας αλλά και γενικότερα του ελληνικού βόλεϊ λέει πάρα πολλά. Το 3-0 δεν ήρθε εύκολα. Η Σπαρτάκ ήταν πολύ καλή ομάδα και με μία στραβοτιμονιά θα είχαμε αποκλειστεί. Χαίρομαι διότι η ομάδα μέσα από πολλές δυσκολίες κατάφερε να βρει και πάλι το δρόμο της και να παραμείνει όρθια σε αυτό το ταξίδι στην Ευρώπη. Ο Εθνικός είναι η μόνη ομάδα που συνεχίζει στην Ευρώπη. Είχαμε γεμάτο γήπεδο και δώσαμε χαρά στην πόλη μας και στους φίλους μας. Περιμένουμε τον επόμενο αντίπαλο μας και θα παίξουμε με στόχο να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται».

Βρίσκεστε εδώ: Challenge Cup Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης Πανηγυρικά στους «8» ο Εθνικός για δεύτερη συνεχή χρονιά