10-04-2018

Ο Ολυμπιακός θέλει να γράψει ιστορία κόντρα στη Ραβέννα (B΄τελικός Τσάλεντ Καπ, 11/4, 20.30)

Ετοιμος να γράψει ιστορία είναι ο Ολυμπιακός την Τετάρτη 11 Απριλίου διεκδικώντας δύο ευρωπαϊκά τρόπαια σε επίπεδο ανδρών και γυναικών στο Τσάλεντζ Καπ της CEV.

Στο κατάμεστο Ειρήνης και Φιλίας οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχτούν την ιταλική Ραβέννα στη ρεβάνς του 3-1 στο Παλάτσο ντε Αντρέ πριν από μία εβδομάδα.

Στόχος για την ελληνική ομάδα είναι η νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να διεκδικήσει μέσω του χρυσού σετ το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του μετά το Κυπελλούχων του 1996 και το Τοπ Τιμς Καπ το 2005. Μάλιστα και τα δύο προηγούμενα τα είχε κατακτήσει και πάλι στο ΣΕΦ.

Τα 10.200 εισιτήρια που εκδόθηκαν έχουν εξαντληθεί. Αγωνιστικά οι δύο ομάδες είναι έτοιμες για τη μεγάλη μονομαχία που θα γίνει σε ένα αχανές στάδιο το οποίο ανοίγει και πάλι τις πύλες του για αγώνα βόλεϊ μετά από 13 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός εντός έδρας είναι αήττητητος σε Ελλάδα και Ευρώπη και αυτή την καλή παράδοση θα προσπαθήσει να διατηρήσει μέχρι και το φινάλε της εφετινής ευρωπαϊκής του πορείας.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το OTE Sports 6 στις 20.30 την Τετάρτη 11 Απριλίου. Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Oύγγρος Γκιούλα Τίλμαν και ο Γερμανός Λουτζ Στέινμετζ.

Στο ίδιο γήπεδο ο Ολυμπιακός το Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 1992 είχε αντιμετωπίσει την Ραβέννα στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και η ιταλική ομάδα είχε νικήσει 3-0 σετ και είχε αγωνιστεί με τους Βούλο, Γκαρντίνι, Τίμονς, Κίραλι, Μαργκούτι, Μασιαρέλι, Σαρτορέτι, Ερικιέλο, Βεντούρι, Μαμπέλι, Μοντανάρι, Φανγκαρέζι.

Ο Ολυμπιακός με προπονητή τον Γιάννη Λάιο είχε αγωνιστεί με τους Μουστακίδη, Τριανταφυλλίδη, Ντράγκοβιτς, Θεοδωρίδη, Αμαριανάκη, Ουρμπάνοβιτς, Φάκα, Τερζάκη Δημήτρη Καζάζη, Λυκούδη, Ξεροβάσιλα ενώ είχε πάθει λουμπάγκο στη μέση ο Ραϊμόν Βίλντε.

Συμφώνησαν πως «όλα είναι ανοικτά» στον τελικό του ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-1 σετ στη Ραβέννα και θα δώσει τα ρέστα του στο ΣΕΦ

Στις 18.00 (OTE Sports-7) στο στάδιο Τσενκίζ Γκολού της Προύσας η τοπική Μπούρσα θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στον επαναληπτικό τελικό του Τσάλεντζ Καπ γυναικών. Στον πρώτο αγώνα η τουρκική ομάδα είχε νικήσει 3-2 σετ και ο Ολυμπιακός για να πάρει το τρόπαιο πρέπει να νικήσει είτε με 3-0 ή 3-1 σετ ή εάν νικήσει 3-2 σετ να διεκδικήσει το τρόπαιο στο «χρυσό» σετ. Το 2017 η Μπούρσα στον επαναληπτικό τελικό είχε νικήσει τον Ολυμπιακό 3-0 σετ (3-2 είχε νικήσει ο Ολυμπιακός στο Ρέντη) και είχε πάρει το τρόπαιο.