03-12-2014

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-0 στο Φριντρισχάφεν

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ στη Γερμανία από τη Φριντρισχάφεν για την 3η αγωνιστική του D ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ κι έτσι διατηρήθηκε η αρνητική παράδοση των «ερυθρολεύκων» στην πατρίδα του Ζέπελιν. Επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού (4η αγωνιστική) θα είναι στις 18 Δεκεμβρίου στις 18.00 πάλι με την Φριντρισχάφεν. Στον άλλο αγώνα του D ομίλου η Ζενίτ Καζάν νίκησε στη Ρωσία την αυστριακή Ποσογίλνιτσα με 3-0.
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά και να πηγαίνουν πόντο πόντο στα περισσότερα σημεία. Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη και δεν είχε σε καλή μέρα τον Ντιάτσκοφ, ο οποίος αστόχησε από τη γραμμή του σέρβις όσες φορές βρέθηκε σε αυτήν. Οι αντίπαλοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και έκαναν ζημιά στην υποδοχή των «ερυθρόλευκων», με αποτέλεσμα να ξεφύγουν αρκετά στο σκορ, και να πάρουν το σετ με 6 πόντους διαφορά. Μετά το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 2-1 η Φριντρισχάφεν επέβαλε το παιχνίδι της και πέρασε μπροστά με 6-3 με τα σερβίς του Γκέιλερ. Πάλι ο Γκέιλερ έστειλε τη διαφορά +5 (21-15) και το σετ έκλεισε με τον Γκάνθορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ τα λάθη συνεχίστηκαν για την ομάδα του Καζάζη, αλλά οι παίκτες του πάλευαν μέχρι τη μέση περίπου. Ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του Ντιάτσκοφ που έδειχνε να μην είναι συγκεντρωμένος, αλλά η εικόνα δεν άλλαξε, παρόλο που ο Έλληνας παίκτης έπαιξε καλά στις ψηλές μπάλες και πήρε αρκετές επιθέσεις. Άμυνα και υποδοχή είχαν πάλι πρόβλημα και το σετ τελείωσε με δύο άσσους του Γκέιλερ και ένα μπλοκ του Φαν Γκάρντερεν. Ο Γκάνθορ να κάνει με άσο το 11-8, ενώ πάλι ο Γκέιλερ με άσους έκανε σερί 4-0 για το 24-17.

Στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες μπήκαν νωχελικά και βρέθηκαν πίσω με 5-0 μόλις στην αρχή. Ενώ στα τεχνικά τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός πλησίαζε, δεν μπορούσε να βελτιώσει τα στοιχεια που χρειαζόταν. Ο Τακουρίδης έδωσε τη θέση του στον Πελεκούδα προκειμένου να βοηθήσει στο μπλοκ, ο Ντιάτσκοφ ξαναμπήκε στο παιχνίδι, όμως τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και η επιθετική ικανότητα αυτών της Φριντρισχάφεν δεν άφησαν περιθώρια διεκδίκησης. Ο Ολυμπιακός μείωσε 13-12, αλλά με νέους άσους από τον Φαν Γκάρντερεν διαμορφώθηκε το 25-18.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 25-18)

ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Τίσερ 1 (1 άσσος), Φαν Γκάρντερεν 10 (2 άσσους, 44% υποδοχή, 67% επίθεση, 2 μπλοκ), Γκέιλερ 14  (5 άσσους, 75% υποδοχή με 56% άριστες, 47% επίθεση), Γκούνθορ 9 (1 ασσος, 70% επίθεση, 1 μπλοκ), Βόγγελ 7 (3 μπλοκ), Γκοντάριου 13 (63% επίθεση, 1 μπλοκ) / Γκρεμπενίκοφ (λ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Τζελάτι 8 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 8 (67% επίθεση, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 7 (44% υποδοχή, 54% επίθεση), Κοκκινάκης 7 (50% υποδοχή με 44% άριστες, 54% επίθεση), Τακουρίδης 4 (2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 3, Πελεκούδας 2 / Στεφάνου (λ. - 58% υποδοχή με 25% άριστες), Προύσαλης, Μαρούλης, Σμαραγδής, Βολουδάκης (λ).

D OΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
05/11: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-0 (25-19, 25-18, 25-14)
05/11: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)– Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)
2η αγωνιστική
19/11: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (26-28, 19-25, 20-25)
19/11: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)  2-3 (25-23, 25-17, 24-26, 24-26, 13-25)