18-11-2015

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από την Τρεντίνο του 16αρι Τζούριτς

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για τρία σετ την Τρεντίνο αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την τρις πρωταθλήτρια Κόσμου και Ευρώπης. Οι φίλοι του βόλεϊ απόλαυσαν υψηλού επιπέδου στο «Παλατάκι» με ποιοτικό θέαμα, μεγάλες ταχύτητες και εντυπωσιακές άμυνες. Πρώτος σκόρερ της Τρεντίνο ο Δημήτρης Τζούριτς με 16 πόντους.
Είναι η δεύτερη νίκη της Τρεντίνο σε ισάριθμους αγώνες στον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ για τον ΠΑΟΚ ήταν μία μοναδική εμπειρία που θα τον βοηθήσει για την συνέχεια της πορείας του.

Νικητής του αγώνα οι 3.000 και πλέον φίλοι του ΠΑΟΚ που έδωσαν το δυναμικό παρών στην πρώτη εντός έδρας ευρωπαϊκή εμφάνιση της ομάδας του Νικολάι Ζελιάσκοφ. Ανάμεσα τους και 22 φίλοι της Ιταλικής Τρεντίνο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και με κορυφαίους στην επίθεση τους Κουβανούς Χιμένες και Σεπέδα προηγήθηκε με 8-6. Με τους Ιταλούς να μην έχουν βρει ακόμα τα πατήματα τους στο γήπεδο και τον Τζούριτς να μην έχει ζεσταθεί οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 16-10. Πολύ γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ροκάνισαν την διαφορά τρέχοντας ένα σερί 0-4. Ο Σεπέδα έκανε το 19-17 αλλά με τους Αντόνοφ , Σόλε να σηκώνουν το επιθετικό βάρος οι Ιταλοί έτρεξαν ένα 0-5 για το 19-22. Ο Σεπέδα με καλό σερβίς χάλασε την υποδοχή των Ιταλών με τον Πέτρογλου να κάνει το 22-24 αλλά ο Σόλε διαμόρφωσε το 22-25.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πιέζουν από τη γραμμή του σερβίς και το μπλοκ να λειτουργεί καλά οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με 16-13. Με τους γηπεδούχους να έχουν τρομερά ποσοστά στην επίθεση (68%) ο Δικέφαλος επέβαλε το ρυθμό του για το 1-14. Η Τρεντίνο μείωσε σε 21-6 αλλά με άσο του Χιμένες ΠΑΟΚ έκανε το 24-18 με το Σεπέδα να βάζει τη σφαγίδα του στο σετ για το 25-18.

Το παιχνίδι άναψε για τα καλά στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο πόντο. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 16-14 και αμέσως μετά με 18-15 με επίθεση του Σεπέδα. Με τον Τζούριτς να ανεβάζει την απόδοση του και τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να κάνουν εύκολα το λάθος οι Ιταλοί άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Λάθος επίθεση του Παντακίδη και μπλοκ στον Σέπεδα έκαναν το 18-17. Ο Λάντζα μείωσε εκ νέου για τους Ιταλούς σε 19-18. Με όπλο το μπλοκ οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν τους Πέτρογλου, Σεπέδα στο φιλέ και ξέφυγαν με 19-21. Με τον Τζούριτς να βγάζεις φωτιές στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 21-25.

Με τους παίκτες του Νικολάι Ζελιάσκοφ να έχουν χάσει την αυτοπεποίθηση τους και να μην μπορούν να σταματήσουν τους επιθετικούς της Τρεντίνο, οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και έφθασαν με σχετική άνεση στο 8-16. Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι τα παράτησαν με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 9-19. Βλέποντας ότι το σετ δεν πρόκειται να γυρίσει ο Νικολάι Ζελιάσκοφ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους του τους παίκτες.

1ο σετ: 8-6, 16-10, 19-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-7, 16-14, 18-21, 21-25
5ο σετ: 4-8, 8-16, 20-21, 13-25

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις,3 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Τρεντίνο προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-18, 21-25, 13-25)

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 41% υπ - 30% άριστες), Παντακίδης 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/32 επ, 1 άσσος), Γκεοργκίεφ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 20% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ - 44% άριστες), Ντίνας 1 (μπλοκ), Τερζης, Σαμπάνης, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Στόιτσεφ): Αντόνοφ 14 (11/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 56% άριστες), Τζιανέλι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λάνζα 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 33% άριστες), Σολέ 11 (8/9 επ, 3 μπλοκ), Τζούριτς 16 (13/32 επ, 3 μπλοκ), Βαν ντε Βόρντε 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ) / Κολάτσι (λ, 50% υπ - 36% άριστες), Νέλι, Ντε Ανγκέλις, Ματσόνε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ).

*Eπόμενος αγώνας για τον ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου θα είναι στο Βέλγιο με τη Νόλικο Μαασέικ την 1η Δεκεμβρίου στις 21.30.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Νικολάι Ζελιάσκοφ είπε: «Η ήττα είναι πάντοτε ήττα. Υπάρχει μία πικρία, επειδή θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο, αλλά είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών. Πάλεψαν σε κάθε πόντο, μέχρι το τέλος. Η Τρεντίνο έδειξε την ποιότητά της στις δύσκολες στιγμές, εκεί που είχε την υπομονή και το καθαρό μυαλό να παίξει όλες τις δύσκολες μπάλες και να πάρει σημαντικούς πόντους. Αυτή η ικανότητά των παικτών της οφείλεται και στο γεγονός ότι έχουν συνηθίσει να δίνουν δύο δυνατά παιχνίδια κάθε εβδομάδα».

O προπονητής της Τρεντίνο Ράντοστιν Στόιτσεφ δήλωσε: «Ήμασταν προετοιμασμένοι για ένα δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι ο ΠΑΟΚ θα αντιστεκόταν με όλες του τις δυνάμεις. Το κλειδί ήταν η αντίδρασή μας στα μισά του 3ου σετ. Ήταν ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει να ηρεμήσουμε και να παίξουμε καλύτερο βόλεϊ από εδώ και πέρα».

Ο διεθνής διαγώνιος της Τρεντίνος Μίταρ Τζούριτς τόνισε: «Μας πήρε κάποια ώρα μέχρι να προσαρμοστούμε στο παιχνίδι, αλλά τελικά καταφέραμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, που είναι πολύ σημαντικοί για μας. Έλειπα μερικά χρόνια από την Ελλάδα και δεν θυμόμουν ότι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ δημιουργούν τέτοια καυτή ατμόσφαιρα στα παιχνίδια. Αυτή η νίκη μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο μας, που είναι η πρόκριση στο Φάιναλ Φορ».

Νίκησε η Τουρ

Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ η γαλλική Τουρ νίκησε στο Βέλγιο τη Νόλικο Μαασέικ με 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25-21) και μαζί με την Τρεντίνο πήραν μεγάλο προβάδισμα για τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου καθώς έχουν από 6 βαθμούς ενώ ΠΑΟΚ και Νόλικο δεν έχουν ακόμα βαθμό και θα δώσουν μάχη για την 3η θέση.

3ος ΟΜΙΛΟΣ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Τετάρτη 18 Νοεμβρίου
19.00: ΠΑΟΚ - Τρεντίνο (Ιταλία) 1-3 (22-25, 25-18, 21-25, 13-25)
20.30: Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - Τουρ (Γαλλία) 1-3 (19-25, 22-25, 25-23, 21-25)

1/12, 21.30: Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - ΠΑΟΚ
2/12, 21.30: Τρεντίνο (Ιταλία) - Τουρ (Γαλλία)

Βρίσκεστε εδώ: Champions League Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από την Τρεντίνο του 16αρι Τζούριτς