08-10-2018

Δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ αλλά νίκησε 3-2 την Καζνιμπάρτσικα στο ντεμπούτο του Όκολιτς

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη με 3-2 σετ που του δίνει πλεονέκτημα για πρόκριση στον β΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ σημείωσε ο ΠΑΟΚ στην πόλη Νιρεγκιχάζι της Ουγγαρίας. Με την ελληνική ομάδα έκανε ντεμπούτο ο Αλεξάντερ Οκολιτς. Η ρεβάνς θα γίνει 17/10 στη Θεσσαλονίκη και οι κυπελλούχοι Ελλάδας για να προκριθούν θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ.

Ο Σέρβος κεντρικός μπήκε αλλαγή στα τρία πρώτα σετ και ξεκίνησε βασικός από το 4ο σετ. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς με 26 πόντους, ενώ εντυπωσιακά ποσοστά κατέγραψε ο κεντρικός Γιάννης Τακουρίδης σημειώνοντας 15 πόντους με 9/12 επιθέσεις και 6 μπλοκ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φρέσκος και διαβασμένος στο 1ο σετ και με προβάδισμα ασφαλείας 5-6 πόντων έφτασε άνετα στο 25-18.

Στο 2ο σετ ο δικέφαλος ξεκίνησε με προβάδισμα 8-4 και προηγήθηκε ακόμα και με 14-9 και εκεί άρχισε η πίεση των Ούγγρων. Με δύο σερί 3-0 μείωσαν αρχικά 14-12 και προσπέρασαν 17-16. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανακτήσει προβάδισμα και με μπλοκ άουτ του Τζούριτς να προηγηθεί 23-21 αλλά εκεί και πάλι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν σερί 3-0 με καλές άμυνες και να προηγηθούν 24-23 και μετά από τρία σετ μπολ να τελειώσουν το σετ 27-25 με τον Νέμεθ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-13 και 17-16 με τον άσσο του Σαφράνοβιτς αλλά η Καζνιμπάρτσικα με τους Μπανάι, Σάμπο πήρε τον έλεγχο έφτασε πρώτη σε νέο σετ μπολ (24-23) και άρχισαν οι παρατάσεις. Οι Ούγγροι είχαν πάντα προβάδισμα και τελικά πήραν το σετ με πόντο του Μπανάι και την παράβαση που χρέωσαν οι διαιτητές στον Σαφράνοβιτς προκαλώντας τις διαμαρτυρίες της ελληνικής ομάδας.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την υποδοχή του και με την είσοδο του Όκολιτς στη θέση του Μαρκέζ πήρε και τον έλεγχο του κέντρου. Από την αρχή του σετ ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 8-4 και το διατήρησε μέχρι το τέλος (25-19) οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ από την αρχή ο ΠΑΟΚ είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων που το διατήρησε μέχρι το τέλος. Το φινάλε πάντως ήταν συγκλονιστικό με τους Ούγγρους να ισοφαρίζουν 13-13 αλλά ο Τζούριτς έκανε το 14-13 και ο Τακουρίδης με φοβερό μπλοκ τελείωσε τον αγώνα 15-13.

Διαιτητές: Σίνισα Οβούκα και Λουτσιάν Βασίλε Ναστάσε