30-10-2018

BSSK Κωνσταντινούπολης - ΠΑΟΚ (31/10, 16.00, OTESports-7)

Στην Κωνσταντινούπολη βρίσκεται η αποστολή του ΠΑΟΚ για τον κρίσιμο αγώνα ρεβάνς με την BSSK Κωνσταντινούπολης στον β΄προκριματικό γύρο του Τσάμπιον Λιγκ (Στάδιο Hidayet Turkoglu Spor Salonu 31/10, 16.00, ΟΤΕSports-ΗD7).

Ο δικέφαλος με αβαντάζ της νίκης με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα θα προσπαθήσει να πάρει δεύτερη νίκη που θα τον οδηγήσει στον γ΄προκριματικό γύρο και στην αυλή των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης που είναι και ένας από τους μεγάλους στόχους της σεζόν. Σε περίπτωση που ο ΠΑΟΚ προκριθεί στον γ΄προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει είτε την γερμανική Φρανκφούρτη του Βασίλη Κωστόπουλου, είτε την αυστριακή Ποσογίλνιτσα. Στον πρώτο αγώνα η γερμανική ομάδα νίκησε στην έδρα της 3-0 σετ και η ρεβάνς θα γίνει αύριο Τετάρτη 31/10 στις 21.25 (έγινε αλλαγή ώρας). Για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ. Εφόσον ηττηθεί με 3-2 σετ θα παιχτεί χρυσό σετ 15 πόντων για την πρόκριση. Εφόσον ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 σετ θα αποκλειστεί.

Μεγάλο πλήγμα για την ελληνική ομάδα είναι η απουσία του Ισραηλινού ακραίου Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς ο οποίος στον αγώνα πρωταθλήματος με τον Ηρακλή έπαθε διάστρεμμα βαθμού και θα μείνει εκτός δράσης για δύο εβδομάδες. Θα χάσει τον αγώνα ρεβάνς με την BSSK και τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Παμβοχαϊκό και θα κάνει προσπάθει να προλάβει την αναμέτρηση με τον Φοίνικα στη Σύρο στις 17 Νοεμβρίου. Το θετικό για την ομάδα του Σέρτζιου Στάνκου είναι η σταδιακή άνοδος του Κουβανού Χιμένεθ ο οποίος και στον αυριανό αγώνα μαζί με τον Ζένια Γκόρτσανιουκ θα επωμιστούν το δύσκολο ρόλο των ακραίων.

Η τουρκική ομάδα υπενθυμίζεται πως δεν έχει ξένους στο ρόστερ της αλλά έχει ακρετούς διεθνείς. Την Κυριακή για το τουρκικό πρωτάθλημα η BSSK νίκησε εκτός έδρας 3-2 (21-25, 25-20, 25-23, 21-25, 15-11) την Ζιράτ και σε 3 αγωνιστικές είναι αήττητη.

Ο ΠΑΟΚ στον α΄προκριματικό γύρο νίκησε την ουγγρική Καζνιμπάρτσικα με 3-2 σετ και 3-0 σετ, ενώ η BBSK Κωνσταντινούπολης απέκλεισε την φινλανδική Σασταμάλα με δύο νίκες 3-2 σετ (εκτός έδρας) και 3-1 σετ στην Κωνσταντιούπολη.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Βέλγος Βιμ Καμπρέ και ο Σέρβος Βλαντιμίρ Σιμόνοβιτς. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το ΟΤΕSports-ΗD7 και το laola1.tv.