10-11-2018

Οι αλλαγές του Στάνκου έφεραν ανατροπή και το 3-2 του ΠΑΟΚ επί του Παμβοχαϊκού

Οι αλλαγές τριών βασικών παικτών που έκανε ο Σέρτζιου Στάνκου και η καλή μέρα του Ζένια Γκόρτσανιουκ κράτησαν το αήττητο του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι».

Ο δικέφαλος βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ από τον εντυπωσιακό Παμβοχαϊκό αλλά με την είσοδο του Αλέξανδρου Μπούτου στη θέση του Δημήτρη Τζούριτς, του Γιάννη Τακουρίδη στη θέση του Ιβάν Μαρκέζ και του Χαβιέ Χιμένες αντί του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς βρήκε το δρόμο για να κάνει την ανατροπή, να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και να κρατήσει το αήτττο στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ και ειδικά του τάι μπρέικ ήταν ο Ζένια Γκόρτσανιουκ που τελείωσε τις δύσκολες επιθέσεις που δημιούργησαν τη διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Να σημειωθεί επίσης πως ο Θανάσης Τερζής αγωνίστηκε πασαδόρος του ΠΑΟΚ στη θέση του Ντίμα Φιλίποφ.

Ο Παμβοχαϊκός στη δεύτερη έξοδο του από την Κορινθία μπορεί να γνώρισε ισάριθμη ήττα αλλά και αυτή τη φορά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό φτάνοντας συνολικά τους 8 στη βαθμολογία. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα αποδείχτηκε πως ήταν καλά διαβασμένη και είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ολιβέιρα που σημείωσε 33 πόντους. Είναι ο πρώτος βαθμός που κερδίζει ο Παμβοχαϊκός στην έδρα του ΠΑΟΚ από τις 15 Νοεμβρίου του 2015.

Το +7 του Παμβοχαϊκού

To ξεκίνημα του αγώνα δεν αποκάλυψε και την εξέλιξη του σκορ. Το 8-6 για τον ΠΑΟΚ ανατράπηκε με σερί 4-0 του Παμβοχαϊκού χάρις το σερβίς του Αμπράο. Η ομάδα του Βραχατίου ξέφυγε 15-10 με μπλοκ από Ολιβέιρα και Τουρνάκη χωρίς να υπάρχει αντίδραση από τον δικέφαλο. Ο Δημητριάδης οδήγησε την ομάδα του και με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο μέγιστο της διαφοράς του +7 (19-12) η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ που έκλεισε 25-19 με λάθος σερβίς του Τζούριτς.

Ο Δημητριάδης το 2-0

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 9-8 αλλά ο Παμβοχαϊκός με το σερβίς και τα μπλοκ από Τουρνάκη και κόντρες του Ολιβέιρα έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 14-11. Στο 15-19 μπήκε στον αγώνα ο Χιμένες ο οποίος με ένα προσωπικό ρεσιτάλ 4-0 έφερε το ματς στα ίσια 19-19. Στο 22-22 ο Σαφράνοβιτς επέστρεψε στη θέση του Χιμένες αλλά έχασε το σερβίς. Μαζί με την κόντρα επίθεση του Ολιβέιρα ο Παμβοχαϊκό προηγήθηκε 24-22, ο Γκόρτσανιουκ μείωσε 24-23 αλλά ο Δημητριάδης με απ΄ευθείας πέρασμα έκανε το 25-23 και το 0-2 σετ για τον Παμβοχαϊκό.

Ο Μπούτος και το σερί 6-0

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε και 6-4 στο 3ο σετ αλλά με την είσοδο του Μπούτου και του Χιμένες από την αρχή του 3ου σετ ο ΠΑΟΚ απέκτησε νέα δυναμική. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Εκεί κρίθηκε όχι μόνο το σετ αλλά και ο αγώνας καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 με δύο επιθέσεις του Μπούτου, δύο επιθέσεις του Γκόρτσανιουκ, ένα λάθος του Ολιβέιρα και ένα μπλοκ του Όκολιτς κάνοντας το 25-19 και το 2-1 σετ.

Η ισοφάριση

Μάχες πόντο πόντο έγιναν μέχρι το 13-13 του 4ου σετ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 από Μπούτο και Χιμένες έκανε το 16-13 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το πολύτιμο +3 που έκρινε και το σετ (25-22). Μάλιστα Μπούτος και Χιμένες πήραν τους δύο τελευταίους πόντους.

Γκόρτσανιουκ και Χιμένες

Στο τάι μπρέικ το χαμενο σερβίς του Δημητριάδη και η άουτ επίθεση του Αμπράο έδωσαν στον ΠΑΟΚ ανέλπιστο προβάδισμα 5-3 αλλά ο Γκόρτσανιουκ πήρε τον δικέφαλο στην πλάτη του και με ένα μπλοκ αλλά και μία κόντρα επίθεση άνοιξε τη διαφορά στο 7-4. Στο 12-8 ο Χιμένες, ο Γκόρτσανιουκ και ο Τακουρίδης έδωσαν την χαριστική βολή στον Παμβοχαϊκό και με σερί 3-0 έκλεισαν το τάι μπρέικ 15-8 ολοκληρώνοντας την ανατροπή με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης.

1ο σετ: 8-6, 11-16, 14-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-19

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-8

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-08)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. - 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. - 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 33 (26/44 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 52% υπ. - 12% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 39% άριστες) / Παπαδημητρίο (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου δήλωσε: «Γνωρίζαμε πως ο Παμβοχαϊκός είναι καλή και σοβαρή ομάδα και περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος με την αντίδραση που είχαμε μετά το 0-2 σετ. Δεν ήταν εύκολο για εμάς. Πήραμε μια νίκη ψυχολογίας. Προστατεύσαμε τον Φιλίποφ για το ματς της Τρίτης με την Φρανκφούρτη. Προέρχεται από γεμάτα παιχνίδια και είναι φυσικό να έχει επιβαρυνθεί. Για τον Μάρκεζ ήταν απόφασή μου να μείνει εκτός, μετά το πρώτο σετ έχουμε μια τετράδα κεντρικών που είναι κορυφαίοι».

Ο προπονητής του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός Κώστας Δεληκώστας είπε: «Παίξαμε δύο εκπληκτικά σετ, χωρίς λάθη και με καλό ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε πολλούς παίκτες στη συνέχεια. Είχε πολλές λύσεις. Εμείς είχαμε δύο προβλήματα, με τον Δημητριάδη και τον Ρουμελιώτη και έπρεπε να μην επιβαρυνθούν. Ετσι φορτώθηκε ο Ολιβέιρα ο οποίος ανταποκρίθηκε σε έναν δύσκολο αγώνα. Είμαι χαρούμενος για το βαθμό. Μετά τα δύο πρώτα σετ περιμέναμε τον ΠΑΟΚ να χάσει. Όμως με τους αναπληρωματικούς γύρισε το παιχνίδι. Όταν χάσαμε το τρίτο σετ το πίστευα ότι ο ΠΑΟΚ θα το γυρίσει. Για τον ΠΑΟΚ ήταν δύσκολο και από θέμα ψυχολογίας μετά την ήττα από τη Φρανκφούρτη να παίξει ένα ματς πρωταθλήματος».

Βρίσκεστε εδώ: Champions League Π.Α.Ο.Κ. Οι αλλαγές του Στάνκου έφεραν ανατροπή και το 3-2 του ΠΑΟΚ επί του Παμβοχαϊκού