18-10-2013

Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ που έγινε απόψε στη Σύρο. Είναι η πρώτη νίκη του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο ενός πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Από τον Ολυμπιακό απουσίασε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ.
Ο Ολυμπιακός ήταν πιο δυνατός στο 1ο σετ με τον Φοίνικα να έχει πρόβλημα στην υποδοχή με τα «ερυθρόλευκα» σερβίς να σημαδεύουν τον Ντιάτσκοφ. Από το 2ο σετ ο Φοίνικας άρχισε να βελτιωνέται, ενώ στον Ολυμπιακό και στα κρίσιμα σημεία φάνηκε η απουσία του Γιορντάνοφ. Ο Φοίνικας στη συνέχεια βελτίωσε την υποδοχή του ο Ντιάτσκοφ και η ομάδα της Σύρου ανέβασε ρυθμούς επιθετικά ενώ παράλληλα η είσοδος του Λάππα στη θέση του Γιάνουσεκ έδωσε ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Μεγάλη μάχη έγινε και στο τάι μπρέικ όπου ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Καλντέιρα μπόρεσε και βγήκε μπροστά με 12-11 και 13-12, αλλά οι γηπεδούχοι με μία επίθεση του Τσας και δύο επιθέσεις του Ντιάτσκοφ οδήγησαν τον Φοίνικα στη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Λεμονιά Μουλά.