26-10-2013

Ο Φοίνικας νίκησε τον Άρη στη Μίκρα 3-1 σετ

Ο Φοίνικας Σύρου με πρωταγωνιστή τον Γιάνουσεκ που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ σημειώνοντας την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ αλλά και τη δεύτερη συνεχόμενη. Ηταν το καλύτερο δώρο για τον πρόεδρο του Φοίνικα Δημήτρη Παλιόπορτα και τον προπονητή Δημήτρη Ανδρεόπουλο ανήμερα της ονομαστικής τους εορτής.

Αντίθετα ο Άρης παρά τις προσπάθειες που έκανε δεν απέφυγε την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τους Απόστολο Αρμενάκη και Θάνο Ντίνα, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τον τραυματισμό τους στον τετρακέφαλο και τη μέση αντίστοιχα.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με τον Κυριακίδη διαγώνιο προηγήθηκε 11-6 στο 1ο σετ. Ο Φοίνικας αντέδρασε, σίγα σιγά ροκάνισε τη διαφορά και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 12-11. Οι νησιώτες δεν έχασαν από εκείνο το σημείο το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από την αρχή τα ηνία στο προβάδισμα βρέθηκαν μπροστά με 11-8 και 14-9. Ο Φοίνικας κάλυψε τη διαφορά και πέρασε και μπροστά 21-20 αλλά με μπροστάρη τον Κυριακίδη ο Άρης έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 24-21. Ο Φοίνικας με μπλοκ ισοφάρισε 24-24 αλλά με επίθεση του Ρόλιτς και μπλοκ των Κυριακίδη – Γάτση ο Άρης πήρε το σετ 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα. Στο 4ο σετ ο Άρης άντεξε μέχρι το 14-14. Με σερί 3-0 ο Φοίνικας ξέφυγε και έφτασε στην «καθαρή» νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου

Η διακύμανση του σκορ

1ο σετ: 8-5, 14-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 26-24

3ο σετ: 7-8, 10-16, 12-21, 14-25

4ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 21-25

Τα σετ: 1-3 (19-25, 26-24, 14-25, 21-25)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν: 55 επιθέσεις ,3 άσσους 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν 58 επιθέσεις, 8 άσσους, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΑΡΗΣ (Αντρέι Κράβαρικ): Κυριακίδης 21π(21/33 επ), Παπαδημητρίου 13π(12/16 επ, 1 μπλοκ), Ρόλτζιτς 11π(9/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2π (2/3 επ), Χατζηπαραδείσης 7π (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γάτσης 8π (4/10 επ, 4 μπλοκ) /Γκαράς (λ, 73% υπ), Κουτσονίκας, Ναζίρης, Ίλιτς 2π(2/3 επ), Αρμενάκης, Τσομπάνογλου (λ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος Δημήτρης): Τερζής 4π(1/2 επ, 3 άσσους), Ζας 20π (13/22 επ, 3 άσσους, 4 μπλοκ), Τζάνουσεκ 13π(10/16 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18π(17/22 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10π (6/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 12π(10/16 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 86% υπ), Τσέργας, Αρβανίτης, Μαραγκός, Λάππας 1π (1/2 επ), Σφενδυλάκης, Βελουδής (λ)

«Είναι καθηγητές;»

Στεναχωρημένος ο Αντρέι Κράβαρικ μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τη Σύρο άφησε αιχμές για ορισμένους παίκτες:

«Οι υπόλοιποι έξι τι είναι; Είναι καθηγητές;» είπε αρχικά και συνέχισε: «Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες, μπορεί να στοίχησαν οι απουσίες του Αρμενάκη και του Ντίνα αλλά και πάλι δεν επιτρέπεται να χάνουμε έτσι τα παιχνίδια, χωρίς να δείχνουμε ψυχή και τσαμπουκά. Αναρωτιέμαι πως «καταφέραμε» να χάσουμε δύο σετ από το σερβίς του Τερζή. Για ένα ακόμη παιχνίδι βγάλαμε άμυνες, είχαμε καλό μπλοκ, όμως και πάλι δεν καταφέραμε να «χτυπήσουμε»» στις επιθέσεις μας όπως θα έπρεπε»

* Μετά από απόφαση της διοίκησης οι παίκτες του Άρη δεν πραγματοποίησαν καμία δήλωση κατά την αποχώρησή τους από τη Μίκρα.

Ανδρεόπουλος: “Προχωράμε βήμα-βήμα”

Ο προπονητής του Φοίνικα Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν δύσκολο το παιχνίδι, αλλά σε γενικές γραμμές είχαμε καλή απόδοση. Βέβαια, έχουμε κάποια νεκρά διαστήματα όπου κάνουμε λάθη και δίνουμε συνεχόμενους πόντους στον αντίπαλο, κάτι που μας κοστίζει. Αυτό ακριβώς έγινε στο 2ο σετ με αποτέλεσμα ο Άρης να ξεφύγει και εμείς να τον κυνηγάμε στο σκορ. Συμβαίνει βέβαια αυτό μέσα στα παιχνίδια, γενικά είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση και τη νίκη».

Σχετικά με τους στόχους του φετινού Φοίνικα, ο κ. Ανδρεόπουλος ήταν σταθερός στην άποψη που έχει εκφράσει πολλές φορές: «Τους στόχους της ομάδας δεν μπορώ να τους οριοθετήσω, κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε φιλοδοξίες, αλλά θέλουμε να προχωράμε σταθερά, βήμα-βήμα».