06-11-2013

Ηττα για τον Φοίνικα στη Λευκορωσία και ελπίζει στη ρεβάνς στη Σύρο

(1 Vote)
Ο Φοίνικας Σύρου δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο Μογκίλεφ της Λευκορωσίας απέναντι στη Σαχτιάρ Σολιγκόρσκ. Γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα της του Β΄γύρου της προκριματικής φάσης του Τσάλεντζ Καπ και πλέον για να προκριθεί θα πρέπει στις 27 Νοεμβρίου (19.00) στη Σύρο να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ».

Ο Φοίνικας μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχος, με αποτέλεσμα να κυνηγά από νωρίς στο σκορ και να χάσει τελικά σχετικά εύκολα το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους και με βελτιωμένη αμυντική λειτουργία ξέφυγαν στο σκορ (10-16), άντεξαν στην πίεση των Λευκορώσων (17-19) και έφτασαν στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ωστόσο κάποια λάθη του Φοίνικα προς το τέλος του σετ επέτρεψε στη Σαχτιόρ να ξαναπάρει το προβάδισμα. Παρόμοια η εικόνα και στο 4ο σετ, με την ομάδα μας να είναι κοντά στο σκορ, αλλά στο τελείωμα του σετ να κάνει λάθη και να γνωρίζει τελικά την ήττα.

Από τον Φοίνικα ξεχώρισε ο Τσας που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, θετικός για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τερζής, ενώ ο Γιάνουσεκ κράτησε την υποδοχή (70% σε 33 προσπάθειες). Για τους νικητές Λευκορώσους, που υπερείχαν στο μπλοκ, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο διαγώνιος Αβντοτσένκο με 25 πόντους.

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-21, 25-19

Διαιτητές: Άντερσον (Ρωσία) – Τζαφάροφ (Αζερμπαϊτζάν)

ΣΑΧΤΙΟΡ ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ (Παζνιάκου): Σαβίνσκι 2 (2 μπλοκ), Αβντοτσένκο 25 (20/33 επ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Ντραπτσίνσκι 13 (8/12 επ., 5 μπλοκ, 74% υπ.53% αρ.), Κμαλέφσκι 15 (12/19 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 58% υπ.-53% αρ.), Μορόζοφ 7 (7/11 επ.), Λεβτσένκο 11 (8/9 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Σίντιουκ (λ-38% υπ.-25% αρ.), Ντόσεβιτς (λ-62% υπ.-50% αρ.), Ζιέγκντριν 1 (1/1 επ.), Σαράποβιτς.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Τσας 21 (20/40 επ., 1 άσος), Ντιάτσκοφ 15 (11/23 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος, 62% υπ.-50% αρ.), Γιάνουσεκ 8 (7/13 επ., 1 άσος, 70% υπ.-39% αρ.), Πελεκούδας 8 (6/10 επ., 2 άσους), Τακουρίδης 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-54% υπ.-38% αρ.), Λάππας, Σφενδυλάκης.