09-11-2013

H Kηφισιά στάθηκε όρθια στο τάι μπρέικ, 3-2 τον Άρη

Ο Α.Ο.Κηφισιάς στάθηκε όρθιος στο τάι μπρέικ κόντρα στον Άρη στο ντέρμπι της Μίκρας για την 5η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ομάδα της Κηφισιάς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με πρωταγωνιστές του Ντε Σόουζα, Πρωτοψάλτη και Γιοβάνοβιτς πήρε τη νίκη με 3-2 και σημείωσε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο Άρης γνώρισε την 4η ήττα του και μάλιστα για δεύτερη φορά χάνει στο τάι μπρέικ (η πρώτη φορά ήταν από τον Εθνικό).

Ο Άρης παρότι έδειξε βελτιωμένος σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις του είχε και πάλι σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του (όπως και στο ματς με τη Νίκη Αιγινίου). Μάλιστα ο Άρης κατάφερε να δημιουργήσει και ρήγματα στην υποδοχή της Κηφισιάς με 9 άσσους και είχε κορυφαίους του Κυριακίδη, Αρμενάκη και Γκαρά.

Ο ΑΟΚ παρά την προβληματική υποδοχή έπαιξε καλύτερα την «αλλαγή» και με πρωταγωνιστή τον Σουλτανόπουλο κατάφερε να κερδίσει πολλές μάχες πάνω στο φιλέ.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά, επέβαλε το ρυθμό της με σερβίς και μπλοκ και με τους άσσους του Πρωτοψάλτη ξέφυγε 8-4. Η διαφορά έφτασε και στο +7 (16-9) και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-18)

Μεταμορφωμένος ο Άρης από το 2ο σετ πίεσε στο σερβίς και από το 5-5 με τους άσσους του Αρμενάκη έκανε το 7-5 και σταδιακά με κορυφαίο τον Κυριακίδη έχτισε διαφορά +7 (16-9) απαντώντας στους φιλοξενούμενους, ενώ το σετ έφτασε στη μέγιστη τιμή του +10 (25-15).

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Άρη να ανατρέπει το 4-6 σε 7-6 με σερί 3-0. Μετά από δύο λάθη από Πρωτοψάλτη, Σουλτανόπουλο ο Άρης ξέφυγε 12-9. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 21-19 αλλά ο άσσος του Κυριακίδη 23-19, η επίθεση του Ρόλιτς και η επίθεση του Γάτση τελείωσαν το σετ 25-19.

Στο 4ο σετ ο Άρης έριξε το ρυθμό του και η Κηφισιά ανέβηκε σε μπλοκ και επίθεση ξεφεύγοντας με 8-5 και αργότερα με 11-7 και 16-11 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ μίλησε η εμπειρία των παικτών του Κώστα Αρσενιάδη και ειδικά οι επιτυχημένες των ακραίων του Πρωτοψάλτη, Ντε Σόουζα που έδωσε προβάδισμα με 3-1 και 6-3, ενώ με τρία συνεχόμενα λάθη του Άρη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 9-3 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 4-8, 9-16, 13-21, 18-25
2ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-15
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-19
4ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 19-25
5ο σετ: 2-5, 4-10, 6-12, 11-15

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-15, 25-19, 19-25, 11-15)

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσοι, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Αντρέι Κράβαρικ): Κυριακίδης 20π (14/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντίνας 10 (7/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρόλτζιτς 5 (5/19 επ), Χαριτωνίδης 2 (2/4 επ), Γάτσης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (16/37 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 59% υπ- 44% άριστες), Ναζίρης, Παπαδημητρίου 4 (4/8 επ, 71% υπ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 2π (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 10 (3/6 επ, 7 μπλοκ), Ντε Σόουζα 14 (11/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 16 (10/21 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 16 (12/14 επ, 4 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 13 (13/36 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ- 32% άριστες), Μακ Άλμοντ, Κούνας, Μουρούτης, Ρούσσης.

«Στεναχωρημένοι»

Ο προπονητής του Άρη Αντρέι Κράβαρικ δήλωσε: «Είμαστε στεναχωρημένοι από την ήττα. Έμεινα ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα αλλά δεν είχαμε διάρκεια και αυτό πρέπει να το βελτιώσουμε για τη συνέχεια».

«Μεγάλη νίκη»

Έξαλλα πανηγύρισαν τη νίκη τους οι παίκτες της Κηφισιάς, ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Πετύχαμε μεγάλη νίκη για μας σε μία δύσκολη έδρα. Περιμέναμε τον Άρη δυνατό και μαχητικό. Αδικείται από τη βαθμολογική θέση. Είναι πολύ καλή ομάδα σε σερβίς και μπλοκ. Εμείς από εδώ και πέρα κοιτάμε να αποδεικνύουμε πως ότι έχουμε χτίσει δεν είναι τυχαίο. Έχουμε 12 βαθμούς σε 5 αγώνες. Υπάρχουν καλές και κακές μέρες. Προχωράμε και βλέπουμε».