10-11-2013

Νίκη... χρυσός για τη Νίκη στην Πάτρα, 3-0 την Παναχαϊκή

Η Νίκη Αιγινίου σημείωσε σπουδαία νίκη με 3-0 στην Αγυά επί της Παναχαϊκής με 3-0 στο ντέρμπι «επιβίωσης» της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα έχοντας υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα που την ενισχύει στη βαθμολογία δίνοντας παράλληλα σημαντικό πλεονέκτημα για το μεγάλο στόχο της παραμονής.

Προπονητικό ντεμπούτο στην Παναχαϊκή έκανε ο Γιώργος Λυκούδης ο οποίος όμως είχε δηλωθεί ως στατιστικολόγος και πρώτος προπονητής ήταν ο Ανδρέας Φαλιέρος ενώ έπαιξε για πρώτη φορά ο Γιάννης Λιβαθηνός ο οποίος μάλιστα ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ και ήταν αλλαγή στα δύο πρώτα.

Ο αγώνας κύλησε στα μέτρα της Νίκης Αιγινίου η οποία είχε υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ. Η Παναχαϊκή φάνηκε φανερά επηρεασμένη από τα γεγονότα που προηγήθηκαν όλη την εβδομάδα με την παραίτηση του Άρη Αγγελόπουλου.

H ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στο 1ο σετ κατάφερε να προηγηθεί με 17-14. Με το χαμένο σερβίς του Ραντούνοβιτς, επίθεση του Μακλάχλιν και μπλοκ των Αναστασιάδη Νταλίγκι η Νίκη ισοφάρισε (17-17) και μπήκε για τα καλά στον αγώνα. Στο 19-19 ένα μπλοκ πάνω στον Ραντούνοβιτς από Νταλίγκι - Αναστασιάδη και «διπλή» μπαλιά στον Ντονά η Νίκη ξέφυγε 21-19 και η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο (24-20) με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Μαυροβουνιώτη-Χριστοφορίδη στον Ν. Ρουμελιώτη.

Στο 2ο σετ η Νίκη πίεσε ακόμα περισσότερο στο σερβίς, ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που η Παναχαϊκή ισοφάρισε 14-14. Με επίθεση του Μαυροβουνιώτη, άσσο του Αναστασιάδη και επίθεση άουτ το Ν.Ρουμελιώτη η Νίκη έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 19-15. Η Παναχαϊκή έκλεισε τη διαφορά σε 24-22 αλλά ο Μακλάχλιν τελείωσε το σετ 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου επιστρατεύτηκε και ο Γιάννης Λιβαθηνός για βασικός πασαδόρος στην Παναχαϊκή στη θέση του Νίκου Αγγελόπουλου. Τα σερβίς του Αναστασιάδη έδωσαν προβάδισμα 8-5 για τη Νίκη που κρατήθηκε μπροστά και με 12-9 αλλά η Παναχαϊκή με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 13-12. Η απάντηση ήρθε από τους Μαυροβουνιώτη, Μακλάχλιν και δύο μπλοκ από Γεωργόπουλο και Μαυροβουνιώτη που έκαναν το 21-18 για τη Νίκη. Η ομάδα της Πιερίας έφτασε στο ματς μπολ με 24-21 αλλά με μία επίθεση του Ρουμελιώτη και μία του Ντονά η Παναχαϊκή μείωσε στον πόντο. Εκεί έγινε και η φάση του αγώνα για την Παναχαϊκή καθώς ο Ντονάς σε κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει δέχτηκε μπλοκ και ο Μακλάχλιν τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κυριοπούλου

Διακύμανση...

1ο σετ:6-8, 16-13, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 16-15, 18-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (21-25, 22-25, 23-25)

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Νίκη Αιγινίου προήλθαν: 7 άσσοι, 29 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης):Ντονάς 3π (2/8 επ, 1 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ), Αγγελόπουλος 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (12/28 επ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Βλαχοστάθης 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, -53% υπ, -33% άριστες), Χριστιάς, Λιβαθηνός, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 2 (2/4 επ, 75% υπ).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Γεωργόπουλος 3π (2/13 επ, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (10/20 επ, 4 μπλοκ), Μακλαχλίν 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Χριστοφορίδης 12 (5/9 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ, -57% υπ, -29% άριστες), Μπλάνκεναου 2 (0/1 επ, 2 μπλοκ), Γκορίδης.

Νίκος Ρουμελιώτης: «Εγώ φταίω...»

Στα όσα προηγήθηκαν την εβδομάδα που πέρασε και στην αποχώρηση του Άρη Αγγελόπουλου στάθηκε στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο Νίκος Ρουμελιώτης τονίζοντας:

«Για την ήττα φταίω εγώ, ήμουν κακός και αναλαμβάνω την ευθύνη. Όμως όλη την εβδομάδα λόγω όσων προηγήθηκαν δεν μπόρεσα να προπονηθώ όπως θα έπρεπε. Περιμέναμε τον Αρη (Αγγελόπουλο) μέχρι την τελευταία ώρα, η ομάδα για μια εβδομάδα έμεινε χωρίς προπονητή και αυτό δεν θα ξανασυμβεί. Εγώ σαν αρχηγός προσπάθησα να κάνω τον προπονητή, αλλά προπονητής δεν είμαι. Προπονητής μέχρι το τέλος της χρονιάς θα είναι ο κ. Λυκούδης. Δεν φταίει για την ήττα από την Νίκη Αιγινίου, ίσα-ίσα που προσπάθησε να μας βοηθήσει και να μας στηρίξει ψυχολογικά. Η ήττα από την Νίκη Αιγινίου μας βάζει στην κατηγορία των ομάδων που θα παλέψουν για την παραμονή. Έχουμε δύσκολο δρόμο αλλά δεν θα αφήσουμε τίποτα στην τύχη. Θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος».