23-11-2013

Ο Παμβοχαϊκός γύρισε στις νίκες, 3-2 την Κηφισιά

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-14 και την πρώτη εντός έδρας σημείωσε ο Παμβοχαϊκός και μάλιστα με ανατροπή επί της Κηφισιάς με 3-2 σετ στο γεμάτο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» της Βόχας.
Η πρώτη παρουσία του Στέλιου Καζάζη στην έδρα του Παμβοχαϊκού συνοδεύτηκε με νίκη και μετά από καιρό τα χειροκροτήματα και τα χαμόγελα γύρισαν και πάλι στο Βραχάτι. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και χαρακτηρίστηκε απο πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Κηφισιά προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός με ολική ανατροπή χάρις την είσοδο των Κράουσε, Παπαδόπουλου, Ασπιώτη πήρε τη νίκη και μαζί βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η Κηφισιά γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με 3-2 (όπως και με τον ΠΑΟΚ που είχε τότε προπονητή πάλι τον Στέλιο Καζάζη). Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του διαγώνιου της Κηφισιάς Γιοβάνοβιτς που την προηγούμενη σεζόν αγωνίζονταν στον Παμβοχαϊκό. Στο 5ο σετ και στο 6-6 ο Γιώργος Γεωργουλέας χρέωσε με κόκκινη κάρτα τους Ταμπουρατζή, Κράουσε για λογομαχία που είχαν μετά από ένα μπλοκ άουτ.

Στο 1ο σετ το 11-8 για την Κηφισιά με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη έγινε 16-8 και η ομάδα του Αρσενιάδη έφτασε εύκολα στο 0-1σετ. Στο 2ο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο σκορ από την αρχή του σετ, ωστόσο, ο Καζάζης με συνεχείς αλλαγές έψαχνε να βρει το κατάλληλο σχήμα που θα γύρισε τον αγώνα. Τελικά το κατάφερε με την είσοδο των Κράουσε (είχε ξεκινήσει πασαδόρος ο Δρογκάρης), Παπαδόπουλου και Ασπιώτη.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά έφτασε πρώτη στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) και από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Παμβοχαϊκού. Με τα σερβίς του Κράουσε πέρασε μπροστά 19-16 κάνοντας σερί 4-0. Η Κηφισιά μείωσε 21-20 αλλά ο Ασπιώτης και ο Κράουσε τελείωσαν το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε πάλι 17-14 αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε μία ακόμα ανατροπή και προσπέρασε με 21-19. Ακόμα και τότε η Κηφισιά είχε τέσσερα ματς μπολ καθώς προηγήθηκε 24-23, 25-24, 26-25, 30-29 και το σετ τελείωσε για τον Παμβοχαϊκό με υπέρβαση του Νικολάκη (31-31), επίθεση του Παπαδόπουλου (32-31) και επίθεση του Ασπιώτη (33-31).

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 6-3, η Κηφισιά ισοφάρισε 6-6 και μετά τις κόκκινες κάρτες σε Ταμπουρατζή, Κράουσε ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστή τον Ασπιώτη πέρασε μπροστά 12-10. Ακολούθησε το άουτ του Σόουζα, επίθεση του εξαιρετικού και απόψε Κανέλλου και ο αγώνας τελείωσε με άουτ του Γιοβάνοβιτς.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Τσίτσικας.

1ο σετ: 7-8, 8-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-21
4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 33-31
5o σετ: 5-3, 10-9, 21-10, 15-10

Τα σετ: 3-2 (17-25, 19-25, 25-21, 33-31, 15-10)

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλου και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλου.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Καραγιάννης 4π (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δρόγκαρης, Τζιουστιανιάνο 19 (15/24 επ, 4 άσσοι), Κουζούνης 3 (3/11 επ), Ντουσάρμ 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 12 (12/13 επ) / Ζήσης (λ, 59% υπ- 29% άριστες), Κράουσε 6 (2/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/17 επ), Μάρκου, Ασπιώτης 19 (17/34 επ, 2 μπλοκ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 5π (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 12 (9/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 100% υποδοχή), Γιοβάνοβιτς 25 (22/51 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ- 64% άριστες), Μακ Άλμοντ, Κούνας, Μουρούτης.

«Ευχαριστώ τον κόσμο»

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Πριν αναφερθώ στο αγωνιστικό μέρος, πρέπει να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που, ενώ η ομάδα ξεκίνησε άσχημα στα δύο πρώτα σετ, με τη συμπαράσταση του έδωσε τεράστια ώθηση στη συνέχεια και μαζί με τη δική μας προσπάθεια φτάσαμε στην πολύτιμη νίκη, ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας, απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο. Το κάθε παιδί μετά το 2ο σετ έκανε τη δουλειά όπως έπρεπε, ενώ οι αθλητές που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν τα μέγιστα. Παίξαμε ως ομάδα, τηρήσαμε σε μεγάλο βαθμό την τακτική μας και μετά από εξαιρετική προσπάθεια, ανατρέψαμε την κατάσταση και πήραμε τη νίκη. Ο δρόμος είναι δύσκολος, πρέπει να προσπαθήσουμε και να πιστεύουμε».

«Κρατάμε το βαθμό»

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Όπως πήραμε εμείς 2 σετ, έτσι ο Παμβοχαϊκός πήρε τα επόμενα τρία. Στα δύο πρώτα ήμασταν καλύτεροι εμείς, στα υπόλοιπα τρία ο αντίπαλος μας. Αν και πιστεύω πως το 4ο ήταν "Χ" και θα μπορούσαμε να το πάρουμε. Δεν λειτουργήσαμε, όμως, καλά σε ορισμένες φάσεις και το χάσαμε. Ο Παμβοχαϊκός έχει πολλές λύσεις στο ρόστερ του και δυναμική στην έδρα του. Στα 3 τελευταία σετ είχε πολύ υψηλότερα ποσοστά από εμάς. Κάποιες φορές, ο θρίαμβος, το πιθανό 0-3 δηλαδή, απέχει μόλις ένα χιλιοστό, άλλες ένα χιλιόμετρο. Πήραμε έναν βαθμό και συνεχίζουμε. Το παιχνίδι ήταν θαυμάσιο, είχε σασπένς και όμορφο θέαμα».