29-11-2013

Α.Ο.Κηφισιάς - ΑΕΚ (8η αγωνιστική, 30/11, 19.30)

Δέκα ημέρες μετά την αναμέτρηση τους για το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» η ΑΕΚ και ο Α.Ο.Κηφισιάς θα βρεθούν και πάλι αντίπαλοι σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Η διαφορά είναι πως ο αγώνας θα γίνει στο Ζηρίνειο (30/11, 19.30) και όχι στη Γλυφάδα όπου η ΑΕΚ είχε νικήσει σχετικά εύκολα με 3-0 σετ.
Η Κηφισιά προέρχεται από δύο ήττες. Μία στο Λιγκ Καπ από την ΑΕΚ με 3-0 σετ και μία από τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι με 3-2 σετ.
Οπως είπε και ο προπονητής της ομάδας Κώστας Αρσενιάδης η ομάδα του θέλει να κλείσει την άσχημη παρένθεση αλλά χαρακτήρισε την ΑΕΚ πολύ καλή ομάδα με υψηλούς στόχους.

«Καλύτεροι απ΄ότι στο Λιγκ Καπ»

Υπάρχουν μικροπροβλήματα τραυματισμών βασικών παικτών αλλά ο Αρσενιάδης ελπίζει πως δεν θα έχει απουσίες. «Θα προσπαθήσουμε να είμαστε καλύτεροι απ΄ ότι στο Λιγκ Καπ. Μας ταλαιπωρούν προβλήματα τραυματισμών αλλά θέλω να πιστεύω πως θα είμαστε όλοι παρόντες στον αγώνα. Η ΑΕΚ είναι σε καλή κατάσταση. Πιστεύω πως ο Παγιάν θα παίξει κανονικά γιατί ο τραυματισμός του δεν είναι σοβαρός. Έτσι όπως είδα την ΑΕΚ στην Γλυφάδα είναι ψηλή ομάδα,  πιέζει στο σερβίς, έχει εμπειρία και πολλές λύσεις από τον πάγκο. Δηλαδή μια ομάδα υψηλών προδιαγραφών. Εμείς πρέπει να παίξουμε πολύ καλύτερα απ΄ ότι στην Γλυφάδα και να πιέσουμε για να πάρουμε τη νίκη. Δεν έχουμε άγχος αλλά δεν θέλουμε να χαλάσουμε και την καλή εικόνα που έχουμε φτιάξει έως τώρα».

Πονοκέφαλος με Παγιάν

Η ΑΕΚ στον αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου γύρισε στις νίκες αλλά το βασικό πρόβλημα που απασχολεί τον Γιώργο Κλαρούδα είναι η σημμετοχή του Χόρχε Παγιάν. Στο φιλικό με τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη ο Κολομβιανός πάτησε το πόδι του Γκάλιτς. Οι αρχικές εκτιμήσεις για βαρύ διάστρεμμα ευτυχώς δεν επιβεβαιώθηκαν αλλά ο αθλητής δεν είναι 100% έτοιμος. Η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

O προπονητής της ΑΕΚ, Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε για τον εκτός έδρας αγώνα της ΑΕΚ με τον Α.Ο Κηφισιάς: «Είναι σημαντικό ματς και για τις δυο ομάδες, όσον αφορά την πορεία τους στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η Κηφισιά προέρχεται από δυο συνεχόμενες ήττες και θέλει να επανέλθει στις επιτυχίες. Εμείς, μετά από τρία άτυχα αποτελέσματα, δείχνουμε να ξαναβρίσκουμε τον καλό εαυτό μας. Την αυριανή αντίπαλό μας την νικήσαμε σχετικά εύκολα πριν από μια εβδομάδα στην έδρα μας για το Λιγκ Καπ. Όμως στο γήπεδό της παρουσιάζει ένα άλλο πρόσωπο, είναι μια ομάδα που ξέρει να αξιοποιεί την έδρα της. Εμείς θα προσπαθήσουμε να διαχειριστούμε όσο μπορούμε καλύτερα το ματς και να φτάσουμε στη νίκη».

Προβάδισμα Κηφισιάς

Ο αγώνας της 8ης αγωνιστικής θα είναι ο 7ος μεταξύ της Κηφισιάς και της ΑΕΚ για την Volleyleague ΟΠΑΠ. Η Kηφισιά προηγείται με 4-2 στις νίκες. Η τελευταία νίκη της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα έγινε πριν από περίπου 4 χρόνια, στις 23 Δεκεμβρίου 2009 αλλά εφέτος νίκησε την Κηφισιά για το Λιγκ Καπ.

Όλο το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής: ΕΔΩ

Βαθμολογία: ΕΔΩ

Η ιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο.Κηφισιάς - ΑΕΚ
2013-14
Volleyleague 19η ΑΕΚ - Α.Ο.Κηφισιάς
30/11/2013: Volleyleague Α.Ο.Κηφισιάς - ΑΕΚ
20/11/2013: Λιγκ Καπ Γλυφάδα ΑΕΚ - Α.Ο.Κηφισιάς 3-0 (25-17, 25-19, 25-23)
2009-10
17/04/2010: Volleyleague Πλέι άουτ Α.Ο.Κηφισιάς - ΑΕΚ 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)
28/03/2010: Volleyleague Πλέι άουτ ΑΕΚ - Α.Ο.Κηφισιάς 1-3 (23-25, 25-23, 23-25, 23-25)
23/12/2009: Volleyleague 13η ΑΕΚ - Α.Ο.Κηφισιάς 3-0 (25-18, 25-16, 25-22)
18/10/2009: Volleyleague Α.Ο.Κηφισιάς - ΑΕΚ
1-3 (16-25, 25-23, 20-25, 16-25)