30-11-2013

Η ΑΕΚ κρατήθηκε όρθια με 3-2 στην Κηφισιά

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που χαρακτηρίστηκε από εναλλαγές στο σκορ και πολλές ανατροπές η ΑΕΚ νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την 5η νίκη της στη Volleyleague ΟΠΑΠ που την έφερε στην 5η θέση και μπροστά από τη Λαμία. Αντίθετα, η Κηφισιά γνώρισε τη 2η συνεχόμενη ήττα της και την 2η εντός έδρας με 3-2 σετ (η πρώτη ήταν με τον ΠΑΟΚ).

Με τον βαθμό που πήρε η Κηφισιά ισοβαθμεί με Φοίνικα και Ολυμπιακό στην 2η θέση της βαθμολογίας. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με διαγώνιο τον Παπαδόπουλο και στο 5ο σετ επιστρατεύτηκε βασικός ο Παγιάν ο οποίος με τις επιθέσεις του έκρινε τον αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Κλαρούδα είχε υπεροχή στο σερβίς όπου πήρε 9 άσσους, ενώ η Κηφισιά είχε εξαιρετικό μπλοκ με 15 πόντους.

H Kηφισιά μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και με εξαιρετική άμυνα και κυρίως μπλοκ (5 πόντους στο 1ο σετ) κατάφερε να ξεφύγει με 7-3 και με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ ήταν σε άλλο... γήπεδο και οι γηπεδούχοι με τον Πρωτοψάλτη και διαδοχικά κιτρινόμαυρα λάθη επικράτησαν εύκολα με 25-16.

Από το 2ο σετ η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε καθώς η ΑΕΚ γύρισε και την περιστροφή της και με πρωταγωνιστές τους Παπακυριακού, Τόρρες πήρε τον έλεγχο του φιλέ έχοντας αρχικά προβάδισμα δύο πόντων μέχρι τον 10ο πόντο. Μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων η ΑΕΚ ξέφυγε με +5 (16-11), ενώ υπήρξε εκνευρισμός για αλλαγή απόφασης από το Θεμελή. Η Κηφισιά μείωσε με τον Ντε Σόουζα σε 17-15 αλλά ο Μαντέκας με επίθεση και ο Γκενς με άσσο έδωσαν και πάλι στην ΑΕΚ τη διαφορά για την κατάκτηση του σετ με 25-20.

Οπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο η Κηφισιά μπήκε πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Γιοβάνοβιτς στην επίθεση προηγήθηκε με 7-3. Τη διαφορά του +4 συντήρησε η Κηφισιά μέχρι τον 20ο πόντο καθώς η ΑΕΚ με την είσοδο του Παγιάν στον αγώνα ανέβηκε επιθετικά και τελείωσε δύο κρίσιμες κόντρα επιθέσεις. Η «Ενωση» αν και έχασε 22-20 ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Πρωτοψάλτη και το μπλοκ του Παπαδόπουλου στον Ντε Σόουζα. Ο Ντε Σόουζα έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 23-22 και ο Σουλτανόπουλος έφερε την ομάδα του σε σετ μπολ (24-22). Ο Τόρρες μείωσε 24-23 αλλά διπλό μπλοκ Γιοβάνοβιτς- Σουλτανόπουλου τελείωσε το σετ 25-23 για την Κηφισιά που έκανε το 2-1.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά με τα σερβίς του Νικολάκη εκτόξευσε τη διαφορά στο 7-1. Ο αγώνας φαίνονταν χαμένος για την ΑΕΚ αλλά η είσοδος του νεαρού Χατζόπουλου έδωσε πνοή στο παιχνίδι της ομάδας του Γιώργου Κλαρούδα που απάντησε με σερί 6-0 για το 7-7 ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε και 13-10. Οι γηπεδούχοι έπιασαν την ΑΕΚ στο 21-21 χάρις το μπλοκ που έκανε ο Ντε Σόουζα αλλά στο 23-23 ο Σουλτανόπουλος έχασε το σερβίς (24-23 για την ΑΕΚ) και με άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη έγινε το 25-23 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ έγιναν πολλά λάθη και από τις ομάδες και από τους διαιτητές. Η ΑΕΚ είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 8-6 κι εκεί έγινε η φάση του αγώνα με «μέσα έξω» σε σερβίς των γηπεδούχων που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους. Το σκορ όμως έγινε 9-6 για την «Ένωση» αλλά η Κηφισιά βρήκε το κουράγιο και με τα σερβίς του Ρούσση ισοφάρισε 9-9. Ο Παγιάν πήρε καθοριστικές επιθέσεις. Με επίθεση έκανε το 10-9, ο Παπαγγελόπουλος έκανε υπέρβαση (11-9) και ο Παγιάν με μπλοκ στον Γιοβάνοβιτς έγραψε το 12-9 δίνοντας προβάδισμα νίκης. Το τέλος του αγώνα ήρθε από τον Πέτρογλου που έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-16

2ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 20-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-23
4ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 3-5, 9-10, 9-12, 12-15

Τα σετ: 2-3 (25-16, 20-25, 25-23, 23-25, 12-15)

* Οι πόντοι της Κηφισιά προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 4π. (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 12 (6/11 επ, 6 μπλοκ), Ντε Σόουζα 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (12/28 επ), Παπαγγελόπουλος 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 17 (14/44 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 74% υπ - 32% άριστες), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Καπελλάς

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 12π (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόρρες 15 (8/13 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γκένς 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 3 (3/6 επ), Παπαδόπουλος 12 (6/19 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πέτρογλου 16 (14/27 επ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ, 42% υπ - 31% άριστες), Κρέτσης, Παγιάν 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος 1 (1 άσσος).

«Πικρή γεύση»

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε:

«Όταν χάνεις το τέταρτο σετ με αυτόν τον τρόπο είναι λογικό να χάσεις έτσι και να έχεις μία πολύ πικρή γεύση. Οι διαιτητές βέβαια έκαναν πολλά λάθη και σχεδόν όλα εις βάρος μας. Πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κάτι με αυτό το θέμα. Δε θέλω να πω τίποτα άλλο, περιμένω να δουν το βίντεο του αγώνα. Ευτυχώς ήταν εδώ η τηλεόραση».

«Με ψυχή και σώμα»

Ο διαγώνιος της ΑΕΚ  Χόρχε Παγιάν είπε:

«Σήμερα παίξαμε πιο πολύ με την ψυχή μας παρά με το μυαλό και με το σώμα… Έπρεπε να πάρουμε αυτό το ματς και τα καταφέραμε. Η νίκη είναι πολύ σημαντική γιατί η Κηφισιά είναι ισχυρή ομάδα και στην έδρα της ακόμη περισσότερο. Δεν τα παρατήσαμε μετά το τρίτο σετ και με την ώθηση που μας έδωσε ο κόσμος καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή. Εγώ δεν ήμουνα τελείως καλά αλλά ήθελα να βοηθήσω την ομάδα. Με πόνεσε ο αστράγαλος σε κάποια στιγμή αλλά έσφιξα τα δόντια και συνέχισα. Συνεχίζουμε… Αυτή η νίκη θα μας δώσει ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση».

«Κάναμε ανατροπή»

Ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας είπε:

«Έγινε ένα πάρα πολύ καλό ματς. Καταφέραμε και κερδίσαμε και είμαστε δύο φορές ικανοποιημένοι για αυτό. Για εμάς έχουν σημασία οι βαθμοί αλλά και ο πρώτος που έγινε. Κάναμε μία ανατροπή, παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ από ένα σημείο και έπειτα. Η έλλειψη του Παγιάν φάνηκε. Παίρνουμε τους δύο βαθμούς που είναι πάρα πολύ σημαντικοί για την μετέπειτα πορεία μας και απ εδώ και πέρα νομίζω θα σταθεροποιούμαστε σε καλό επίπεδο. Η ομάδα βρίσκεται σε καλή φάση αυτή τη στιγμή και το έδειξαν στο γήπεδο. Τα παιδιά από τον πάγκο βοήθησαν. Είμαι ευχαριστημένος από όλα τα παιδιά και από την προσπάθεια που έκαναν».

«Θα μας ανεβάσει»

Ο νεαρός διαγώνιος της ΑΕΚ Ηρακλής Παπαδόπουλος δήλωσε:

«Ξέραμε ότι το ματς θα ήταν πολύ δύσκολο κι έγινε ακόμη δυσκολότερο λόγω του τραυματισμού του Παγιάν. Ξεκινήσαμε μουδιασμένα αλλά σιγά σιγά βρήκαμε τον εαυτό μας. Δυστυχώς στο 23-23 του τρίτου σετ δεν καταφέραμε να τελειώσουμε τους πόντους. Από το σημείο αυτό και μετά επιστρατεύσαμε την ψυχή μας. Μας έδωσε φτερά και ο κόσμος μας που ήταν καταπληκτικός. Εγώ προσπάθησα να κάνω το καλύτερο για να καλύψω το κενό του Παγιάν. Είμαι ευχαριστημένος γιατί κερδίσαμε ένα ματς που μπορεί να μας ανεβάσει ψηλά…»

Συγχαρητήρια από Κωτσάτο

Ο πρόεδρος της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, Κωνσταντίνος Κωτσάτος που παρακολούθησε το παιχνίδι στο Ζηρίνειο, ήταν από τους πρώτους που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μετά την λήξη του αγώνα για να δώσει τα συγχαρητήριά τους στους παίκτες και στον Γιώργο Κλαρούδα. Οι παίκτες λίγο πριν είχαν γυρίσει στον πάγκο αφού πρώτα είχαν χαιρετήσει τον κόσμο με τα γνωστά Όλε-ολε.

Όλοι στο τμήμα της ΑΕΚ, από τη διοίκηση μέχρι τους παίκτες μέσα στη χαρά από τη μεγάλη νίκη, δεν ξέχασαν να αποτίσουν φόρο τιμής στον Θέμη το ιστορικό στέλεχος της Ορίτζιναλ Ηρακλείου που «έφυγε» μέσα στην εβδομάδα. Έτσι έσπευσαν να αφιερώσουν τη μεγάλη επιτυχία στη μνήμη του.