07-12-2013

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επέστρεψε στις νίκες με 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου (φωτό)

Ο Ιβάν Ράιτς πήρε 21 πόντους, ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς 17 και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 3-0 της Νίκης Αιγινίου σε αγώνα που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague ΟΠΑΠ.

Με αυτό τον τρόπο, οι Εβρίτες έφτασαν του 24 βαθμούς και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Από την άλλη, η Νίκη Αιγινίου παραμένει στους 8 βαθμούς και στη μάχη για την αποφυγή των πλέι άουτ.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το πρώτο διαφημιστικό τάιμ άουτ (7-8) , με τον Εθνικό να εξασφαλίζει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (18-14) και τελικά να κερδίζει σχετικά εύκολα το σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ οι παίκτες του Εθνικού μπήκαν πολύ δυνατά έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Άκη Δαρίδη. Από την αρχή του σετ η διαφορά ήταν στο +6 (8-2). Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι οι Εβρίτες έκαναν το 2-0 με 25-14 .

Στο 3ο σετ ενώ όλα έδειχναν εύκολα, οι εβρίτες χαλάρωσαν και έδωσαν δικαιώματα στους παίκτες της Νίκης ισοφαρίζοντας στο 16-16. Εκεί όμως οι παίκτες του Εθνικού σοβαρεύτηκαν και με όπλο το μπλοκ επικράτησαν 25-21

Ο Σάκης Μουστακίδης έδωσε ευκαιρίες και στους «μικρούς» της ομάδας με τον Γρηγόρη Κοντοστάθη να κάνει πολύ καλό παιχνίδι από τα μισά του 2ου σετ, ενώ και ο Κώστας Δαλακούρας έκανε αισθητή την παρουσία του κατά την είσοδό του στο 3ο σετ.

Διαιτητές:Ιωαννίδης, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-12, 25-14
3ο σετ: 8-4, 15-16, 21-19, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-14, 25-21)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 21π (16/26 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 17 (14/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (8/14 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 71% υπ - 57% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασάμπαλης 1 (1 μπλοκ)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Μπλάνκεναου 6 (6/18 επ), Αναστασιάδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 4 (4/7 επ), Μαυροβουνιώτης 10 (10/16 επ), Μακλαχλίν 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφορίδης 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 78% υπ - 67%), Γεωργόπουλος Βασίλης 1 (1/2 επ), Παράσογλου, Γεωργόπουλος Αλέξανδρος 1 (1/1 επ).

«Προετοιμασία για τα δύσκολα»

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε:

«Δεν ήταν μία εύκολη ομάδα η Νίκη... Εμείς παίξαμε αρκετά καλά, κυρίως παίξαμε πάρα πολύ καλή στην άμυνα. Δημιουργήσαμε συνθήκες κόντρα μπάλας κι αυτό μας έδωσε μία ευχέρεια στο σκορ να είμαστε πάντα μπροστά. Η ομάδα έχει αποκτήσει μια αυτοπεποίθηση που μπορεί να γυρίζει κάποια δύσκολα σετ. Αυτό είναι που κρατάμε από τη σημερινή ημέρα. Ήταν μια προετοιμασία ενόψει των δύο επόμενων δύσκολων ομάδων που ακολουθούν».

Κώστας Δαλακούρας: « Σε αυτό το πρωτάθλημα δεν υπάρχουν θεωρητικά εύκολα παιχνίδια. Όλες οι ομάδες πρέπει να δίνουν το 100% για να παίρνουνε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Είστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη μας».

Γρηγόρης Κοντοστάθης: «Άσχετα με το σκορ, το παιχνίδι με το Αιγίνιο δεν ήταν και τόσο εύκολο, καθώς και όλες οι ομάδες αν και είναι χαμηλά στο βαθμολογία είναι εξίσου υπολογίσιμες. Εμείς παρόλο αυτά παίξαμε πολύ καλά και είμαστε πολύ χαρούμενη για την νίκη μας».

«Καλύτερος ο Εθνικός»

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε:

«Χάσαμε από καλύτερη ομάδα. Προετοιμαστήκαμε να τους σταματήσουμε λίγο. Η ψυχολογία του Εθνικού ήταν όντως ψηλά και δεν καταφέραμε. Για δύο σετ κρατηθήκαμε καλά στον αγώνα. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο αγώνα με τη Λαμία»