Νίκη του Φοίνικα στη Λαμία και συγκίνηση για τον Ανδρεόπουλο (φωτό)

Cannot find LAMIA/2013-14/lamia-foinikas folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2013-14/lamia-foinikas/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Ο ΓΣ Λαμία υποδέχθηκε με τιμές τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο, αλλά ο ίδιος φρόντισε να φύγει με το τρίποντο από το «Χαλκιοπούλειο» καθώς ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 3-0 στον αγώνα των δύο ομάδων για την 9η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ. Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη της ομάδας της Σύρου που διατηρήθηκε στην 2η θέση με δύο βαθμούς διαφορά από τον πρωτοπόρο Εθνικό.
«Καλώς ήρθες κόουτς»

Στην οροφή του γηπέδου, οι άνθρωποι του Γ.Σ. Λαμία είχαν τοποθετήσει ένα πανό που έγραφε «καλώς ήρθες κόουτς» και απαριθμούσε της επιτυχίες του Ανδρεόπουλου όσο κάθισε στον πάγκο της ομάδας.

Η Λαμία ήταν σκληρό καρύδι και παρότι δεν πήρε σετ αντιστάθηκε στον Φοίνικα που για ακόμα μια φορά ήταν καλός στο μπλοκ. Πρωταγωνιστές ήταν ο Ντιάτσκοφ που πήρε 20 πόντους με 54 στην επίθεση και 4 μπλοκ και τον Γιάνουσεκ που ήταν όταν χρειάστηκε επιθετικά.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε στο πρώτο σετ με μια διαφορά που έφτασε στους τέσσερις πόντους (9-13), αλλά με το σερβίς του Όλιεμαν η Λαμία κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος. Ο Ολλανδός πρωταγωνίστησε και στο τέλος του σετ όταν με πλασέ και άσο μετέτρεψε το 22-24 σε 24-24. Ο Φοίνικας έχασε και τρίτο σετ μπολ στο 24-25, αλλά ένα μπλοκ από τον Τακουρίδη στον Ριζόπουλο πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Λαμία αδυνατούσε να σταματήσει τον Ντιάτσκοφ και αιχμαλωτίστηκε στο μπλοκ των «πειρατών» που έκαναν εύκολα το 2-0.

Η ομάδα του Φοίνικα ξεκίνησε καλά και στο τρίτο σετ. Όμως ο εκνευρισμός του Τερζή που στο 5-7 δέχτηκε κίτρινη κάρτα, αποσυντόνισε του φιλοξενούμενους και η Λαμία με το σερβις του Δημητριάδη έκανε το 8-7. Η Λαμία πήρε και δύο πόντους διαφορά που την κράτησε μέχρι το 14-12. Ένα μπλοκ του Πελεκούδα διαμόρφωσε το 14-14. Ο Πέτι έκανε το 21-20, αλλά δύο μπλοκ του Ντιάτσκοφ σε Όλιεμαν και Πέτι έβαλαν μπροστά τον Φοίνικα, για να γίνουν λάθη στη συνέχεια από τους παίκτες της Λαμίας και να τελειώσει το ματς.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-27
2ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 17-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 22-25

Τα σετ: 0-3 (25-27, 17-25, 22-25)

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Γιάτσης): Πέτι 11π (10/32 επ, 1 μπλοκ), Λαβάγια 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Ολίεμαν 15 (13/30 επ, 2 άσσοι), Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Κιόσης 6 (6/7 επ), Ριζόπουλος 10 (10/18 επ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ - 46% άριστες), Καββαδάς, Καρβούνης, Μητρόπουλος

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 5π (4/5 επ, 1 μπλοκ), Ζας 10 (8/19 επ, 2 μπλοκ), Τζάνουσεκ 9 (8/14 επ, 1 άσσος), Ντιατσκόφ 20 (15/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 83% υπ - 50% άριστες)

«Μπορούσαμε ένα σετ...»

O προπονητής της Λαμίας Γιώργος Γιάτσης είπε:

«Στο πρώτο σετ πήγαμε καλά στην τακτική του μπλοκ και της άμυνας. Αφήσαμε τον Ντιάτσκοφ και τον Γιάνουσεκ να κάνουν το ματς που ήθελαν. Παρ’ όλα αυτά θα μπορούσαμε πάρουμε το 1ο σετ. Στεναχωριέμαι που δεν πήραμε ένα σετ. Ο κόσμος θα μπορούσε να δει καλύτερο βόλεϊ».

«Δεν υπάρχουν λόγια...»

Ο προπονητής του Φοίνικας Δημήτρης Ανδρεόπουλος που είχε την τιμητική του είπε:

«Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω αυτό που νιώθω μέσα που και αυτά που γίνονται από το πρωί.  Είμαι συγκινημένος. Στο ξενοδοχείο  συνέχεια δεχόμουν δώρα. Νομίζω ότι από αυτά που γράφει το πανό, θα ξεχωρίσω της 2 όγδοες θέσεις στην Ευρώπη που δεν έχουν διαφημιστεί. Όλα όμως αποτελούν μεγάλες στιγμές για μια επαρχιακή ομάδα που κρατιέται με βάσανα. Από την πρώτη μέρα με τον Φοίνικα λέμε ότι θέλουμε να μπούμε στην τετράδα και ας λέτε εσείς ότι είμαστε πρωταθλητές και… υπερπρωταθλητές.  Δεν θα κάνω λάθη στην ομάδα του Φοίνικα. Ακόμα βρισκόμαστε δύο αγώνες πριν το τέλος του πρώτου γύρου. Βρισκόμαστε  εκεί που θέλουμε βαθμολογικά. Κοιτάζω στην καμπούρα μου και κάνω προπονήσεις, αυτό ξέρω να κάνω.Στο σημερινό παιχνίδι από τα μπλοκ της ομάδας είμαι πολύ ευχαριστημένος από την άμυνα δεν είμαι».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.