14-12-2013

Ο Άρης 3-2 την ΑΕΚ με δύο μίνι ανατροπές (φωτό)

(3 votes)
Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Άρης επί της ΑΕΚ στο «κιτρινόμαυρο» ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleaue ΟΠΑΠ και μάλιστα με δύο ανατροπές καθώς η «Ένωση» προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ. Με τον Άρη δεν αγωνίστηκε ο Ντεσπέιν.

Οι «κιτρινόμαυροι» του βορρά παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και να συνεχίσουν το αήττητο σερί τους. Ο Σπύρος Φίνος μετά την Παναχαϊκή και το Παμβοχαϊκό πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και απέναντι στην ΑΕΚ και κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό του, καθώς από τη μέρα που ανέλαβε μόνο νίκες μετράει στο ενεργητικό του.

Ο Άρης έμεινε στα αποδυτήρια στο 1ο σετ, βρέθηκε από την έναρξή του πίσω στο σκορ, με 5-1 και 12-5. Με τον Τάσο Γάτση στο σερβίς και δύο συνεχόμενους άσσους μείωσε σε 15-10, η ΑΕΚ όμως κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει το σετ με 25-19.

Αλλαγή σκηνικού στο 2ο σετ με τους «κιτρινόμαυρους» της Θεσσαλονίκης να έχουν τη συμπαράσταση των οπαδών τους και να το κατακτούν με 28-26.

Οι παίκτες του Σπύρου Φίνου παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-12 και 21-17 κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ και να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.

Η «Ενωση» στο 3ο σετ ήταν αποτελεσματική στην επίθεση (69%) και επικράτησε πλήρως κάνοντας το 2-1 στο παιχνίδι.

Στο 4ο σετ άρχισε η αντεπίθεση του Άρη ο οποίος στο 4ο και 5ο σετ ίσως έκανε την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση και μάλιστα με όπλο το μπλοκ κατάφερε με σκορ 25-19 να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0, 4-2, 5-3 και 7-5. Ο Άρης με έναν ακόμη άσσο του Γάτση έφερε το παιχνίδι στο 7-7, ενώ με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-7. Άσσος του Γιάννη Κυριακίδη έδωσε προβάδισμα δύο πόντων για τον Άρη (11-9). Η ΑΕΚ ισοφάρισε (11-11) όμως μπλοκ του Γάτση έστειλε το παιχνίδι στο 14-11 για να λήξει τελικά με 15-12 για τον Άρη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 2-8, 10-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 12-16, 17-21, 28-26
3ο σετ: 6-8, 10-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-19
5ο σετ: 3-5, 10-9, 12-11, 15-12

Τα σετ: 3-2 (19-25, 28-26, 20-25, 25-19, 15-12)

*Oι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΑΡΗΣ(Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 25π (21/36 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντινάς 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 13 (13/29 επ), Χαριτωνίδης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 13 (5/8 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (21/43 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 74% υπ - 42% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 100% άριστες), Ίλιτς

ΑΕΚ(Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 7π (7/23 επ), Τόρρες 20 (14/22 επ, 6 μπλοκ), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Παγιάν 32 (30/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 6 (5/7 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 16 (14/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Τοκάνης, Γκένς, Αλεξίου 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1 μπλοκ).

«Ευχαριστούμε τον κόσμο»

Στη συμπαράσταση των οπαδών αναφέρθηκε ο κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» Τάσος Γάτσης: «Τους ευχαριστούμε πολύ για τη συμπαράσταση τους, ελπίζουμε να τους έχουμε δίπλα μας σε κάθε παιχνίδι». Αναφερόμενος στο παιχνίδι τόνισε: «Είχαμε άγχος, είχαμε πίεση, παίζαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, αλλά τελικά αποδείξαμε ότι θέλαμε πιο πολύ το παιχνίδι και το πήραμε».

Το σερί Φίνου και το ντεμπούτο Παπαδόπουλου

Το αήττητο σερί κράτησε ο Σπύρος Φίνος στον πάγκο. Ο τεχνικός του Άρη που δείχνει να έχει μεταμορφώσει την ομάδα από τη στιγμή που ανέλαβε είπε: «Σε μια όχι και τόσο καλή ημέρα καταφέραμε να κερδίσουμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και σε ένα σκληρό παιχνίδι. Οι παίκτες μου έδειξαν ότι το θέλουν πιο πολύ. Ήμασταν συγκεντρωμένοι στο τάι μπρέικ, τελειώσαμε τις κρίσιμες ψηλές μπάλες και πήραμε τον αγώνα»

* Ο Αντώνης Παπαδόπουλος που για πρώτη φορά κάθισε στον πάγκο του Άρη δίπλα στο Σπύρο Φίνο είπε: «Οι αθλητές απέδειξαν ότι μπορούν να κερδίσουν και καλές ομάδες. Η ΑΕΚ κάποιες στιγμές έπαιξε πραγματικά πάρα πολύ καλά, χτυπήσαμε τα αδύνατα σημεία της, δε χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, δείξαμε ψυχή, γυρίσαμε και πήραμε το παιχνίδι».

«Χάσαμε ευκαιρία στο 2ο σετ»

Ο τεχνικός της ΑΕΚ, Γιώργος Κλαρούδας είπε: «Ό,τι συνέβη μέσα στην εβδομάδα μας επηρέασε αρκετά, έλειπε και ο Ρουμελιωτάκης και παρά το γεγονός ότι παίξαμε στα δύο πρώτα σετ καταπληκτικά δεν καταφέραμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Είχαμε την ευκαιρία στο δεύτερο όταν προηγηθήκαμε με 21-17 να κάνουμε το 2-0, δεν το καταφέραμε το παιχνίδι γύρισε και γνωρίσαμε την ήττα».