21-12-2013

Πρωταθλητής χειμώνα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 τον Ολυμπιακό (φωτό)

(3 votes)
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Ολυμπιακό 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ και έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα στην ιστορία που στέφθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα. Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» και στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έξαλλα ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν παράπονα από τη διαιτησία ειδικά στο φινάλε το 2ου σετ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά και 5-2 στο τάι μπρέικ αλλά επηρεάστηκε από τις μεγάλες ατυχίες. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ δεν αγωνίστηκε καθόλου, ενώ στο 3ο σετ τραυματίστηκαν και αποχώρησαν ο Μενέλαος Κοκκινάκης και ο Βασίλης Κουρνέτας. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός στάθηκε καλύτερα στα τρία πρώτα σετ απέναντι στον αγχωμένο και νευρικό Εθνικό.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 8-6 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα καθώς με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή των γηπεδών. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10 και με σερί 3-0 και άσσο του Γιούρισιτς έκανε το 13-10. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι και το 20-17 όταν και πάλι ο Γιούρισιτς πήγε στο σερβίς και έκανε νέο σερί 5-0 κερδίζοντας το σετ με 25-20.

Ανατροπές και παράπονα

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τον Εθνικό να βελτιώνεται στο μπλοκ αλλά όχι και στην υποδοχή και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι το παιχνίδι του. Το 11-8 για τον Εθνικό έγινε 13-11 για τον Ολυμπιακό με τους Χριστοφιδέλη, Καλντέιρα να δίνουν τα... ρέστα τους με σερί 5-0. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα κράτησε μέχρι το 16-14 αλλά τα σερβίς του Ανδρεάδη έφεραν άσσο και δύο μπλοκ από τον Παπάζογλου για το 4-0 του Εθνικού που πέρασε πάλι μπροστά 18-16. Ο Ράιτς με τον Μιγιαΐλοβιτς φάνηκαν στο παιχνίδι κάνοντας το 23-19. Ο Εθνικός έφτασε στο 24-21 και παρότι είχε τρεις ευκαιρίες δεν τελείωσε το σετ. Τα σερβίς του Κοκκινάκη χάλασαν την υποδοχή του Μιγιαΐλοβιτς, ενώ ο Μουστακίδης έριξε στον αγώνα για πρώτη φορά το Νίκο Αγγελόπουλο στη θέση του Γρηγόρη Σιδηρόπουλου. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 με εντυπωσιακό μπλοκ Καλντέιρα στον Ράιτς (24-24). Ο Κοκκινάκης και ο Δαλακούρσας έχασαν τα σερβίς, ενώ ο Καλντέιρα έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ τόσο στο 26-25 όσο και στο 27-26. Ο Εθνικός απάντησε με τον Παπάζογλου και προηγήθηκε (28-27) με το άουτ του Κοκκινάκη και τους «ερυθρόλευκους» να παραπονιούνται ότι υπήρξε μπλοκ άουτ στον Δαρίδη. Ο Γιούρισιτς ισοφάρισε για τελευταία φορά για τον Ολυμπιακό καθώς ο Ράιτς με δύο επιθέσεις έκανε το 30-28 παρότι στον τελευταίο πόντο φάνηκε να χτυπάει στο τερέν του Εθνικού μετά από μπλοκ του Ολυμπιακού.

Καρδιά πρωταθλητή

Η καρδιά πρωταθλητή που έχει ο Ολυμπιακός φάνηκε στο 3ο σετ όταν μέσα σε τρεις πόντους διαφορά τραυματίστηκαν σοβαρά τόσο ο Κοκκινάκης, όσο και ο Κουρνέτας και αποχώρησαν. Στο 12-6 για τον Ολυμπιακό ο Κοκκινάκης γύρισε τον αστράγαλο του σε προσπάθεια για άμυνα και έπεσε στο τερέν σφαδάζοντας από τους πόνους. Ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του διαγώνιου, ενώ στο 13-8 έπαθε τράβηγμα στον τετρακέφαλο και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Μαρούλη. Παρά τις απουσίες ο Ολυμπιακός όχι μόνο άντεξε αλλά έκανε και σερί 4-0 για το 19-10 «καθαρίζοντας» εύκολα το σετ για το 2-1. Οι παίκτες του Εθνικού που έμοιαζαν να είναι σε άλλο γήπεδο...

Η ισοφάριση

Στο 4ο σετ ο Εθνικός βελτίωσε το μπλοκ του και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση απέναντι στον «πληγωμένο» Ολυμπιακό που συνέχισε χωρίς Γιορντάνοφ, Κοκκινάκη, Κουρνέτα. Οι ακρίτες πήραν προβάδισμα 7-4 και 9-6 που με σερβί 3-0 έγινε 12-6. O άσσος του Ράιτς έφερε τον Εθνικό σε θέση ισχύος με +7 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 19-11 ο Μαρούλης με τα σερβίς του έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 19-14 αλλά δεν υπήρχε συνέχεια και ο Εθνικός με τα διαδοχικά μπλοκ του Ανδρεάδη τελείωσε το σετ 25-18 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Η κόκκινη του τάι μπρέικ

Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 5-2 με τα μπλοκ του Σμαραγδή αλλά ο Εθνικός απάντησε με τα σερβις του Ράιτς μειώνοντας σε 5-4. Στο 6-5 για τον Ολυμπιακό κάρφωσε ο Ράιτς και οι διαιτητές έδωσαν μπλοκ άουτ, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» υποστήριξαν ότι η μπάλα ήταν «άουτ» και δεν βρήκε στον Σωτηρίου. Ο μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκος Μαντούβαλος διαμαρτυρήθηκε και είδε κίτρινη κάρτα και σε συνδυασμό με άλλη κίτρινη που είχε δει νωρίτερα ο πάγκος του Ολυμπιακού μετατράπηκε σε κόκκινη και το σκορ έγινε με... δίποντο 7-6 για τον Εθνικό. Ο Ολυμπιακός με τον άσο του Χριστοφιδέλη προηγήθηκε 10-9 αλλά ο Ράιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια (10-10). Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 12-12 με την πάιπ του Χριστοφιδέλη, αλλά ακολούθησε σερί 3-0 του Εθνικού κατακτώντας τη νίκη. Συγκεκριμένα με άουτ επίθεση Σωτηρίου (13-12), επίθεση Μιγιαΐλοβιτς (14-12) και τριπλό μπλοκ Ανδρεάδη, Δαλακούρα, Αγγελόπουλου πάνω στον Σωτηρίου (15-12).

Διαιτητές:Γεωργιάδης, Ιωαννίδης

1ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 17-25
2ο σετ: 8-4, 14-16, 21-18, 30-28
3ο σετ: 2-8, 10-16, 13-21, 15-25
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-16, 25-18
5ο σετ: 2-5, 9-10, 12-11, 15-12

Τα σετ: 3-2 (17-25, 30-28, 15-25, 25-18, 15-12)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 23π (17/42 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/27 επ, 3 άσσοι, 69% υπ - 53% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1/2 επ), Παπάζογλου 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (8/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Ανδρεάδης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 68% υπ - 47% άριστες), Δαλακούρας Κ. 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Γραμματικάκης 2 (2 μπλοκ),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 15π (12/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 92% υπ - 75% άριστες), Γιούρισιτς 13 (5/9 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 26 (25/45 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/13 επ), Σμαραγδής 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Μαρούλης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος, Σωτηρίου 5 (3/10 επ, 2 άσσοι).

«Μετράει η νίκη»

Ο αρχηγός και πασαδόρος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Γρηγόρης Σιδηρόπουλος είπε:

«Μεγάλες στιγμές ζει η Αλεξανδρούπολη. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ αγχωτικά για όλους. Εμείς δε μπορούσαμε να το διαχειριστούμε. Δεν παίχτηκε ποιοτικό βόλεϊ αλλά πήραμε τη νίκη και αυτό μετράει. Κλείσαμε τον Α΄ γύρο πρώτοι και αυτό δεν το έχει πετύχει άλλη επαρχιακή ομάδα».

«Θα φύγω»

Ο βραζιλιάνος ακραίος του Ολυμπιακού Λεονάρντο Καλντέιρα δήλωσε:

«Χάσαμε δύο βασικούς παίκτες αλλά σταθήκαμε πολύ καλά στο γήπεδο και έπρεπε να είμαστε νικητές. Δε μπορείς να παίξεις έτσι βόλεϊ. Δε μπορώ να μείνω άλλο στην Ελλάδα με τέτοιες διαιτησίες. Οι διαιτητές καταστρέφουν το παιχνίδι. Μόνο στην Ελλάδα δε μπορείς να μιλάς στους διαιτητές. Συγχαρητήρια στον Εθνικό αλλά και εμείς έχουμε μεγάλα παράπονα».

«Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό»

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για μας. Δεν παίξαμε καλά σε σερβίς και υποδοχή. Ο Ολυμπιακός είχε τις ατυχίες του. Δεν είχε τον Γιορντάνοφ και έχασε και τον Κοκκινάκη. Φοβόμουν το άγχος και το πάθος για τη νίκη και αυτό μας βγήκε αρνητικά. Τελικά η ομάδα μου έδειξε χαρακτήρα. Δίνω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες. Μπράβο τους. Τους αξίζει. Τόσα χρόνια στην Αλεξανδρούπολη πρώτη φορά ζω τέτοιες στιγμές. Ο κόσμος δεν χρειάζεται να αγχώνεται. Ο τίτλος του πρωταθλητή χειμώνα δε μας λέει τίποτα. Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό...».

«Είχαμε 7+2 αντιπάλους»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε:

«Οι διαιτητές μπέρδεψαν τους ρόλους τους. Ο σεβασμός σε οποιαδήποτε ομάδα πρέπει να υπάρχει. Δε μπορείς να είσαι τόσο εκτός κλίματος. Αντί να μιλάμε για το παιχνίδι μιλάμε για τους ανθρώπους που δυστυχώς ήρθαν για βόλτα στο γήπεδο. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε επτά αντιπάλους και δύο διαιτητές. Είχαμε πολλές ατυχίες. Είναι κωμικοτραγικά αυτά που μας συνέβησαν με τους τραυματισμούς των Γιορντάνοφ, Κοκκινάκη, Κουρνέτα. Το 2ο σετ είναι κλοπή. Έχουν γίνει δύο σημαντικά λάθη από τους διαιτητές. Εχουμε να παλέψουμε με τα προβλήματα και αυτούς τους κυρίους. Παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα του και την προσπάθεια των παικτών μου. Πιστεύω πως αυτοί είναι οι πραγματικοί νικητές».