13-01-2014

Πρώτη νίκη του ΠΑΟ 3-1 την Παναχαϊκή (φωτό)

(3 votes)
Χρειάστηκε να περάσουν 3 μήνες από την έναρξη του πρωταθλήματος και 11 αγωνιστικές χωρίς νίκη, χρειάστηκε να αλλάξει η χρονιά και στην... 13η ημέρα του 2014 να σημειώσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Μετά από σκληρή μάχη οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 της Παναχαϊκής στο ντέρμπι των ουραγών που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι «πράσινοι» χωρίς αμφιβολία έκαναν την καλύτερη εμφάνιση στο εφετινό πρωτάθλημα και με το πρώτο τρίποντο που πήραν διατηρήθηκαν μεν στην 12η θέση αλλά έφτασαν τους 4 βαθμούς καλύπτοντας κατά το μισό τη διαφορά από την Παναχαϊκή που έχει 8 βαθμούς και είναι στην 11η θέση.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη νίκη στην Volleyleague ΟΠΑΠ μετά το 3-2 επί της Νίκης Αιγινίου στις 30 Μαρτίου 2013 για τη σεζόν 2012-13.

Με τους Καριπίδη, Μπέλο να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση και τον Γκάλιτς να δίνει ρεσιτάλ στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε δυνατό μπάσιμο στον αγώνα. Το σερβίς του Καριπίδη έδωσε σερί 5-0, η υποδοχή της Παναχαϊκής «πάγωσε» και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +10 (16-6) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μέχρι τέλος του σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη αύξησε κι άλλο τη διαφορά με τους Μουρ, Αμορόσο να ακολουθούν το ρυθμό.

Η Παναχαϊκή αντέδρασε στο 2ο σετ με τους Πεφάνη και Γκοτς να σηκώνουν το βάρος της υποδοχής αλλά και τον Βασιλάκο να στέκεται πολύ καλά στη θέση του λίμπερο. Πάντως, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που προηγήθηκε με 10-7 μετά και το μπλοκ του Μουρ πάνω στον Σαρικεϊσογλου αλλά και 13-9. Εκεί άρχισε η αντεπίθεση των πατρινών που με γρήγορη ανάπτυξη και σερβίς από τον Λιβαθηνό έκαναν σερί 4-0 για το 13-13. Στο 15-15 δύο λάθη του Μπέλου και μία επίθεση του Ρουμελιώτη έδωσε προβάδισμα στην Παναχαϊκή με 18-15. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 20-19 και έδειξαν έτοιμοι για ισοφάριση αλλά Πεφάνης και Γκοτς άνοιξαν πάλι τη διαφορά σε 23-19 και το σετ τελείωσε με 25-22.

Το πιο καθοριστικό σετ για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το 3ο σετ που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Παναχαϊκή ξεκίνησε με το 5-2, αλλά τα σερβίς του Γκάλιτς οικοδόμησαν «πράσινο» σερί 4-0 για το 6-5. Η Παναχαϊκή ξέφυγε 15-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 από πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ στα «άκρα» προσπέρασε 18-15. Ο Μπέλος έκανε το 23-19 και όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός θα πάρει το σετ, αλλά οι πατρινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σερί 4-0 η Παναχαϊκή ισοφάρισε 23-23 αφού δόθηκε ανύπαρκτο φιλέ στον Στιβαχτή και οι αδελφοί Ρουμελιώτη μαζί με τον Γκοτς είχαν εύστοχες ενέργειες. Το σερί των πατρινών διορθώθηκε με ένα ακόμα λάθος από τον δεύτερο διαιτητή που έδωσε φιλέ στον Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Ο αδελφός του Νίκος έκανε το 24-24 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Μπέλου και άσσο του Γκάλιτς στον Γκοτς (26-24).

Με καλύτερη ψυχολογία ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο 4ο σετ με σερί 8-0 χάρις τα σερβίς του Μουρ. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η Παναχαϊκή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -5 (18-13) και ο Παναθηναϊκός εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του έφτασε στην επικράτηση με 25-19 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης
1ο σετ: 8-2, 16-6, 21-8, 25-11
2ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 26-24
4ο σετ: 8-0, 16-11, 21-15, 25-19

Τα σετ: 3-1 (25-11, 22-25, 26-24, 25-19)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 15π (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ - 50% άριστες), Στιβαχτής 3 (3/3 επ), Αμορόσο 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μούρ 11 (7/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλλος 17 (14/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 14 (14/17 επ, 39% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ, 44% υπ - 33% άριστες), Καπίρης, Μαδούρας 1 (1/1 επ), Πολυχρονιάδης (100% υπ - 33% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 22π (18/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Σαρικεΐσογλου 3 (3/13 επ), Λιβαθηνός 2 (2/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 14 (14/28 επ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ) / Βασιλάκος (λ, 88% υπ - 56% άριστες), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Πεφάνης.

«Είναι μόνο μία νίκη»

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρήστος Μπέλος δήλωσε: «Μία νίκη είναι και τίποτα περισσότερο. Δεν κάναμε τίποτα ακόμα. Δείξαμε πόσο πολύ θέλουμε να κερδίσουμε. Είναι πολύ δύσκολο όταν είσαι κάτω να σηκώνεις κεφάλι. Ελπίζω να βελτιωθούμε και να. Είναι πολύ κοντά τα παιχνίδια και να πάμε δυνατά στο Βραχάτι για να διεκδικήσουμε ότι μας αξίζει».

«Συγχαρητήρια και συνεχίζουμε»

Ο Γιάννης Καλμαζίδης ήταν λακωνικός μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια».

«Δεν είχαμε ηρεμία και αυτοσυγκέντρωση»

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Όταν παίζεις σε μια ξένη έδρα πρέπει να κρατάς την ηρεμία και την αυτοσυγκέντρωσή σου, κάτι που εμείς δεν κάναμε. Για την φάση στο 24, θέλω να πως ότι ήταν τραβηγμένη, αλλά προτιμώ να κοιτάξω την ομάδα μου και πώς θα βελτιωθεί. Ο διαιτητής μπορεί να κάνει ένα λάθος που μπορεί να σταθεί μοιραίο για την ομάδα μας, αλλά εμείς οφείλουμε να συνεχίσουμε. Η συνέχεια είναι δύσκολη και πρέπει να ανταπεξέλθουμε»