26-01-2014

Η Κηφισιά 3-2 τον ΠΑΟΚ και σήκωσε τείχος στην 4αδα

Volleyleague
Με τον Γιοβάνοβιτς να σημειώνει 35 πόντους και με όπλο το μπλοκ που απέφερε 20 πόντους ο Α.Ο.Κηφισιάς πήρε τη νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Η Κηφισιά με τον βαθμό που έχασε υποχώρησε στην 4η θέση αφήνοντας ισόβαθμους Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου αλλά η βαθμολογική διαφορά με την ΑΕΚ που βρίσκεται στην 5η θέση άνοιξε στους 6 βαθμούς δημιουργώντας ένα μεγάλο τείχος για την πρώτη 4αδα. Nα σημειωθεί πως στον Α΄γύρο ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει στην Κηφισιά με 3-2 σετ και κατάφερε να κρατήσει την καλύτερη διαφορά πόντων που του δίνει πλεονέκτημα στην περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμίσουν αν και η μεταξύ τους διαφορά διαμορφώθηκε στους 12 βαθμούς.

Ο  αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ με 6-2 εκμεταλλευόμενος το νωθρό ξεκίνημα της Κηφισιάς. Με αποτελεσματικό μπλοκ και καλά ποσοστά στην επίθεση ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 11-5. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ ένα του Μίλκοφ στον Γιοβάνονιτς και έπειτα αυτό του Παντακίδη στον Σουλτανόπουλο οι γηπεδούχοι άνοιξαν και άλλο την ψαλίδα της διαφοράς για το13-5. Ο Τζελάτης έκανε το 15-9 και στην επόμενη φάση ο Δικέφαλος πήγε προηγούμενος στο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-9. Έχοντας ανεβάσει την απόδοση της σε μπλοκ και επίθεση η Κηφισιά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά για το 19-15 μετά από επίθεση του Παπαγγελόπουλου. Ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 21-17 αλλά ο Τζελάτης απάντησε για το 22-17. Ο Ρούσης που μπήκε στον αγώνα για  σερβίς στη θέση του Σουλτανόπουλου με άσο έκανε το 22-19, ο Νικηφορίδης έδωσε αέρα 4 πόντων στον ΠΑΟΚ για το 23-19. Ο Στίγκας έφερε τον ΠΑΟΚ σε σετ μπολ στο 24-21, ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 24-22 αλλά στην επόμενη φάση ο Πρωταψάλτης έχασε το σερβίς για το 25-22.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με την Κηφισιά να  έχει βελτιώσει την απόδοση της σε όλους τους τομείς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 7-7. Με τον Σουλτανόπουλο αποτελεσματικό σε μπλοκ και επίθεση οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 8-11. Με τον ΠΑΟΚ να έχει προβλήματα στην υποδοχή και κατά επέκταση και στην ανάπτυξη οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο σετ. Με τον Τζελάτη να μην μπορεί να περάσει το μπλοκ των αντιπάλων ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-15 αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να περάσει τον Πιπέργια αντί του Μακίμπιν. Με επίθεση του Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά πήγε προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 13-16. Με άσο ο Παντακίδης μείωσε σε 16-17 για τους γηπεδούχους και ο Στίγγας  σε 17-18 αλλά μια σειρά από λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην Κηφισιά να ξεφύγει και πάλι με 17-21. Ο Σουλτανόπουλος έκανε το 18-23 ο Μίλκοφ μπλοκάρε τον Γιοβάνοβιτς για το 20-23 αλλά επίθεση του Πρωτοψάλτη και υπέρβαση των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 20-25 και το 1-1.
Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά και με λιγότερα λάθη ξέφυγε με 9-5. Με τον Γιοβάνοβιτς να σηκώνει το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων η Κηφισιά πλησίασε στο 12-11 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 15-12. Ο Νικηφορίδης με επίθεση ανέβασε την διαφορά στο +4 για το 19-15 και ο Στίγγας με μπλοκ έκανε το 20-15.

Η είσοδος του Κούνα σε εκείνο το σημείο για το σερβίς , δημιούργησε τεράστια προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ και έτσι με τρεις επιθέσεις από τον Πρωτοψάλτη και έναν άσο του Κούνα η Κηφισιά μείωσε σε 21-19, και 21-20 με τον Γιοβάνοβιτς. Λάθος επίθεση του Μίλκοφ έκανε το 22-22 και λάθος σερβίς του ίδιου παίκτη το 23-23. Η Κηφισιά έφθασε σε σετ μπολ στο 23-24 μετά από μπλοκ του Ντεσόουζα στον Τζελάτη αλλά ο Νικηφορίδης έφερε το σετ στα ίσια στο 24-24. Υπέρβαση της Κηφισιάς έδωσε δικαίωμα στο ΠΑΟΚ για το 25-24 με τον Σουλτανόπουλο να απαντά για το 25-25. Το τελικό 27-25 διαμορφώθηκε μετά από επίθεση του Νικηφορίδη και άουτ του Γιοβάνοβιτς.

Παρά και την κατάκτηση του τρίτου σετ ο Δικέφαλος μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι και έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να ξεφύγει με 9-16. Με τον Νικηφορίδη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και να δημιουργεί προβλήματα στους φιλοξενούμενους ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-19. Με συνεχόμενους πόντους από τον Μίλκοφ ο Δικέφαλος πλησιάσε για το 17-21. Ο Τζελάτης μείωσε σε 20-23 και 21-24. Πεντακάθαρος άσος του Τζελάτη δεν δόθηκε από τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η προσπάθεια να τελειώσει άδοξα για τον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά να ισοφαρίζει σε 2-2.

Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 5-4 αλλά την Κηφισιά να ξεφεύγει με 9-11 με μπλοκ στον Τζελάτη. Με τον Πιπέργια να χαλάει την υποδοχή της αθηναικής ομάδας ο Δικέφαλος μείωσε σε 11-12. Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια με μπλοκ του Μίλκοφ και του Παντακίδη πάνω στον Πρωτοψάλτη για το 12-12. ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 12-13 , ο Πρωτοψάλτης το 12-14 ενώ το τελικό 12-15 διαμορφώθηκε με μπλοκ πάνω στον Τζελάτη.

Διαιτητές: Θεμελής, Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-16, 25-22
2ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 27-25
4ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 21-25
5o σετ: 5-3, 8-7, 9-12, 12-15

*Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 65 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 60 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-22, 20-25, 27-25, 21-25, 12-15).

ΠΑΟΚ (Θανάσης Στράντζαλης): Παντακίδης 9 (5/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικηφορίδης 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 40% άριστες), Στίγγας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Μίλκοφ 23 (19/33 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 73% υπ - 45% άριστες), Μακ Κίμπιν 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζελάτης 22 (22/43 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 84% υπ - 53% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 16 (9/13 επ, 7 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (2/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 86% υπ - 52% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (12/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ - 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 35 (32/59 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ. - 55% υπ - 45% άριστες), Μακ Άλμοντ, Κούνας 1 (1 άσσος), Μουρούτης, Ρούσσης 1 (1 άσσος).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε:

«Δεν παίξαμε όπως ήθελα. Δεν πιάσαμε την καλή μας απόδοση και ειδικά στο 1ο σετ. Το ότι νικήσαμε τον ΠΑΟΚ στην έδρα του που στην έδρα του ο οποίος στον Α΄γύρο μας είχε νικήσει δείχνει πολλά για μένα. Δείχνει τον εγωισμό της ομάδας μου. Κάναμε ένα καλό βήμα για την 4αδα αλλά ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Υπάρχουν άλλες 8 αγωνιστικές. Η ΑΕΚ έχει εύκολο πρόγραμμα στον Β΄ γύρο και θα γίνουν πολλές μάχες. Στρέφουμε το μυαλό μας στο κύπελλο».

Μετά και το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Θανάσης Στράντζαλης τόνισε:

«Παίξαμε απέναντι σε μία καλή ομάδα, και προσπαθήσαμε για το καλύτερο. Αυτό μπορούσε η ομάδα αυτό έκανε με δεδομένες τις απουσίες.  Τα παιδιά το τελευταίο διάστημα παίζουν ηρωικά και προσπαθούν με την ψυχή τους. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις στον πάγκο. Βλέπουμε τις αδυναμίες και δεν μπορούμε να τις διορθώσουμε».

Από την πλευρά του ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ράιλι Μακίμπιν τόνισε:

«Ήμασταν τόσο κοντά στη νίκη και τόσο μακριά. Παίξαμε καλά αλλά , απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι η Κηφισιά αλλά χάσαμε στις λεπτομέρειες τη νίκη. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η άνοδος του Γιοβάνοβιτς που μετά και το πρώτο σετ ήταν πολύ αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Δουλεύουμε πολύ και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να βγει αυτό και στο γήπεδο».