15-02-2014

Ο Ολυμπιακός λύγισε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (φωτό)

Παρά το κακό ξεκίνημα και την απώλεια του 1ου σετ με 25-13 ο Ολυμπιακός νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια του να εξασφαλίσει θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Ο ΠΑΟΚ μετά τη νέα ήττα στην έδρα του έχασε κάθε ελπίδα για την είσοδο στην πρώτη 4αδα και θα συνεχίσει τη μάχη της 5ης θέσης.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ντέρμπι, έδειξε διαβασμένος και με καλό σερβίς από τον Λόουσον προηγήθηκε 3-0. Ο Ολυμπιακός βρίσκονταν ακόμα στα... αποδυτήρια και ο ΠΑΟΚ με πιεστικό σερβίς και απροσπέλαστο μπλοκ είχε τον πλήρη έλεγχο. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με άσσο του Σμαραγδή σε 8-6 αλλά ο παίκτες του Γιάτση κατέβασαν τα ρολά στον Γιορντάνοφ για το 9-6. Οι Στίγγας, Τζελάτι άνοιξαν τη διαφορά στο 16-11, ενώ τα σερβίς του ο Παντακίδης έτρεξε σερί 5-0 για το 19-12. Ο Λόουσον έκανε το 21-12, για να ακολουθήσουν δύο σερί μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 23-12. Ο Στίγγας έκανε το 24-13 και ο Λόουσον το 25-13 για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ διατήρησε το ρυθμό του με προβάδισμα 8-6. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 8-8, αλλά και πάλι ο δικέφαλος με τους Λόουσον, Μίλκοφ σε καλή μέρα είχε προβάδισμα +2 μέχρι το 17-15. Με τον Γιορντάνοφ να παίρνει την ομάδα πάνω του και τον Καλντέιρα να σερβίρει ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 για το 18-17. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει τον πόντο αλλά να πατάει το πόδι του Κουρνέτα και να παθαίνει διάστρεμμα. Ο Σωτηρίου πήρε τη θέση του αλλά το 22-21 είχε γίνει για τον Ολυμπιακό. Στην επόμενη φάση ο Καλντέιρα τελείωσε κόντρα μπάλα για το 23-21. Με τον Κουρνέτα να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ από το σερβίς ο Γιούρισιτς βγήκε σε... πέναλτυ για το 24-21. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23 με τον Τζελάτι και το λάθος του Κουρνέτα. Ο Γιούρισιτς έφερε τη λύτρωση του Ολυμπιακού με μπλοκ έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο με τις δύο ομάδες να δίνουν δυνατές μάχες στο φιλέ και τον ΠΑΟΚ να έχει συνέχεια προβάδισμα με +3 μέχρι το 15-12. Τα σερβίς του Γιορντάνοφ που στο μεταξύ επέστρεψε και πάλι στον αγώνα, χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησε και πάλι σκληρή μάχη πόντο πόντου και στο 21-21 ο Καλντέιρα με επίθεση έκανε το 22-21 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Σμαραγδής έκανε το +2 με επίθεση (23-21). έκανε το 21-22 και ο Σμαραγδής έκανε το 21-23. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-21 για τον Ολυμπιακό αλλά ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βούλγαρου διαγώνιου του Ολυμπιακού και τα σερβίς του Νικηφορίδη που μπήκε αλλαγή στη θέση του Τζελάτι ισοφάρισε σε 24-24. Ο Νικηφορίδης έχασε το σερβίς και με νέο λάθος στην υποδοχή έγινε το 26-24 για τον Ολυμπιακό για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, αντίθετα ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε απογοητευμένος και χωρίς την συγκέντρωση των τριών πρώτων σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν νταμπλ σκορ με 10-5 και 12-6. Ο δικέφαλος μείωσε πρόσκαιρα με 12-9 αλλά ο Ολυμπιακός καλύτερος σε όλους τους τομείς έφτασε στην επικράτηση με 25-16.

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Τζεπκινλής

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-12, 25-13
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 24-26
4o σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25

*Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-13, 23-25, 24-26, 16-25)

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 7 (1/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λόουσον 20 (15/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 38% άριστες), Στίγγας 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 19 (18/32 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 33% άριστες), Μακ Κίμπιν 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 4 (4/17 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 81% υπ - 56% άριστες), Πιπέργιας, Νικηφορίδης 1 (1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (8/17 επ, 87% υπ - 53% άριστες), Γιούρισιτς 11 (6/12 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 22 (17/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 64% υπ - 32% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (17/33 επ, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 81% υπ - 44% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης, Σωτηρίου 1 (1/3 επ).

«Δεν νιώθω πίεση»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Η ομάδα είναι ταλαιπωρημένη και όλα αυτά τα προβλήματα δείχνουν ότι ο οργανισμός των παικτών έχει κουραστεί. Δεν είναι εύκολο να ξεκουράσουμε τα παιδιά. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ, παίξαμε καλά και πήραμε μια σπουδαία νίκη. Δεν νιώθω πίεση. Αδικεί τους παίκτες μου το να μην δίνεται σημασία στη νίκη απέναντι στους Ρώσους. Η ομάδα είναι μέσα στους στόχους της, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Μπορεί να έρθει και η κακή μέρα, αλλά προχωράμε».

«Δεν είμαι ήρωας»

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που αναμένεται να υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του διαστρέματος δηλωσε: «Δεν είμαι ήρωας. Ήθελα να βοηθήσω την ομάδα να πάρει το τρίποντο γιατί ήταν πολύ σημαντικό. Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό. Αυτό που μετράει τώρα είναι το παιχνίδι κυπέλλου που ακολουθεί. Πονούσα πολύ στον αγώνα και θα πονέσω περισσότερο σε λίγο που θα κρυώσει το πόδι μου».

«ΜVP όλη η ομάδα»

Ο βραζιλιάνος ακραίος του Ολυμπιακού Λεονάρντο Καλντέιρα δήλωσε: «Δίνω τον τίτλο του MVP σε όλη την ομάδα. Ήταν πολύ σημαντική η νίκη. Ήταν το πιο σημαντικό τρίποντο που πήραμε μέσα στη σεζόν. Βλέπουμε τη συνέχεια και έχουμε δύσκολο παιχνίδι για το κύπελλο. Να ξεκουράσουμε το μυαλό μας για να μπορέσουμε να παίξουμε καλό βόλεϊ όπως με τους Ρώσους».

«Έχουμε πικρία»

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Λάμπης Μπαμπαλιούτας είπε: «Όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό, δεν τελειώνει το παιχνίδι όσο και να λήξει ένα σετ. Παίξαμε καλά σε τρία σετ. Έχουμε πικρία γιατί θα μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα και τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έχει λύσεις στον πάγκο. Είναι μεγάλη ομάδα. Εμάς μας λείπουν τα αποτελέσματα. Έχουμε στόχο το ματς του κυπέλλου για να περάσουμε στο φάιναλ-4. Δεν μπορούμε να κάνουνε σχέδια, γιατί είμαστε πίσω. Θα κοιτάξουμε κάθε ματς ξεχωριστά και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

«Όσο περνούσε η ώρα»

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Κάσσανδρος Στίγγας τόνισε: «Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Παλέψαμε πήραμε το πρώτο σετ , αλλά χάσαμε τα άλλα δύο στις λεπτομέρειες απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοση του. Από αυτό το παιχνίδι κρατάμε τα θετικά στοιχεία αλλά πρέπει να δουλέψουμε στα αρνητικά μας για να μην χάνουμε στις λεπτομέρειες να γίνουμε καλύτεροι και να παίρνουμε τις νίκες».