22-02-2014

Ο Εθνικός 3-1 τον ΠΑΟΚ και παρέμεινε πρώτος (φωτό)

Μετά από σκληρό ντέρμπι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ακριτική ομάδα πήρε το 4ο σετ με 34-32 κι έτσι χωρίς απώλειες βαθμών διατηρήθηκε στην πρώτη θέση μετά την 17η αγωνιστική και αύριο θα μάθει εάν θα συνεχίσει να έχει συγκάτοικο την Κηφισιά.
Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 1ο σετ. Ο ΠΑΟΚ πρώτη ξέφυγε με +2 (19-17 και 21-19), αλλά ο Εθνικός με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 23-21 και 24-22, ο ΠΑΟΚ μείωσε 24-23 και το σετ τελείωσε για τους ακρίτες 25-23.

Στο 2ο σετ και στο 10-10 ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 για το 13-10 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 23-21.  Ο πρώτος διαιτητής Θεμελής έδωσε διπλή μπαλιά στον αρχηγό του Εθνικού Άκη Σιδηρόπουλο. Κάπου εκεί τα αίματα άναψαν και ο αρχηγός φανερά εκνευρισμένος διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 24-23, είχε όλα τα σετ μπολ και πήρε το σετ 27-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον Γρηγόρη Σιδηρόπουλο αλλά ο Εθνικός με σερί 3-0 ξέφυγε 12-8 και αργότερα με 16-11 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Εθνικός και πάλι είχε προβάδισμα με +2 μέχρι το 19-27. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 20-20 και πέρασε μπροστά με 24-23, 26-25 και 29-28, αλλά ο Εθνικός έσπασε και τα τρία σετ μπολ του δικεφάλου και πήρε τη νίκη με 34-32 ύστερα από συγκλονιστικό φινάλε. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα στο 27-27 του 4ου σετ για μπλοκ άουτ που δεν δόθηκε στους παίκτες του Εθνικού και το 28-27 υπέρ του έγινε 28-27 για τους ακρίτες.

Διαιτητές: Θέμελης – Παπαδογούλας
Η Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-27
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-19
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 34-32

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-27, 25-19, 34-32)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 24 (22/41 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 17/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 61% άριστες), Σιδηρόπουλος 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 77% υπ – 65% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 45% υπ – 32% άριστες), Αγγελόπουλος 1, Μπουφίδης

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 5π. (3/6 επι , 2 μπλοκ), Λόουσον 17 (14/29 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ – 79% υπ – 73% άριστες), Στίγγας 13 (8/12επ, 1 άσσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 21 (18/31 επ, 3 άσσοι,  62% υπ – 55% άριστες), ΜακΚίμπιν 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Τζελάτι 20 (15/29 επ, 2 άσσοι , 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ – 79% υπ – 72% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε έναν μεγάλο αντίπαλο. Αν δεν κάναμε κάποια λάθη στο 2ο σετ θα κερδίζαμε 3-0. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά».

* Μετά και το τέλος του αγώνα ο πρόεδρος του ΤΑΠ Γιώργος Ανδρέου εξέδωσε ανακοίνωση από το γραφείο Τύπου του ΤΑΑ ΠΑΟΚ με την ακόλουθη δήλωση για τη διαιτησία των Θεμελή, Παπαδογούλα: «Σήμερα οι διαιτητές μας έκλεψαν τον ματς. Αυτό ήταν κλοπή. Είναι ντροπή. Υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος. Δεν θα υπογράψουμε το φύλλο αγώνα».

* Επεισόδιο έγινε στο 3ο σετ όταν ο Ανδρέας Ανδρεάδης έγινε αλλαγή στο 24-24 του 4ου σετ για να μπει ο Μπουφίδης ο οποίος και τελικά έχασε το σερβίς. Ο Ανδρεάδης τα έβαλε με τον προπονητή του και στο τέλος του αγώνα είπε. «Παίζω με ένα πόδι για τον Εθνικό για να κάνει αυτή η ομάδα κάτι ξεχωριστό. Δεν ήθελα να γίνω αλλαγή στο σερβίς. Ηταν μια στιγμή έντασης. Ζητάω συγγνώμη για τη συμπεριφορά μου από τον προπονητή μου, τον κόσμο και τη διοίκηση αλλά πρέπει να καταλάβουν πως κι εγώ δεν είμαι μηχανή».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιώργος Γιάτσης δήλωσε: «Έχουμε πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Ήταν καθαρό μπλοκ άουτ του Μίλκοφ στο 27-27 που καθόρισε το παιχνίδι. Γυρίσαμε τον αγώνα και μας φρέναραν οι διαιτητές. Ο ΠΑΟΚ αξίζει μεγαλύτερο σεβασμό απ΄όλους. Το παιχνίδι ήταν φοβερό από δύο μεγάλες ομάδες και πιστεύω πως το χάρηκε ο κόσμος. Δυστυχώς εμείς φεύγουμε με την πίκρα της αδικίας».