22-02-2014

Ο Φοίνικας 3-2 την ΑΕΚ στη... ρεβάνς (φωτό)

(2 votes)
Είκοσι ημέρες μετά τον τελικό του Λιγκ Καπ ο Φοίνικας Σύρου πήρε άτυπη ρεβάνς από την ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι συριανοί νίκησαν την ΑΕΚ στην Γλυφάδα με 3-2 σετ και ισοβαθμούν μαζί με τον Ολυμπιακό στη 2η θέση. Αντίθετα, η ΑΕΚ μετά τη νέα ήττα έμεινε 8 βαθμούς πίσω από την Κηφισιά που έχει και έναν αγώνα λιγότερο και πλέον η υπόθεση της 4αδας μοιάζει με όνειρο.
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, ο Φοίνικας βρήκε τις απαντήσεις και με όπλο το δυνατό της σημείο, το μπλοκ, αλλά και αρκετή πίεση από το σερβίς μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή απέναντι σε μία εξαιρετική ΑΕΚ, που όμως στο φινάλε φάνηκε να μένει από δυνάμεις (την Τετάρτη έπαιξε στην Αλεξανδρούπολη για το Κύπελλο).

Με πρώτο σκόρερ τον Ντιάτσκοφ, που αφιέρωσε τη νίκη στους νεκρούς συμπατριώτες δείχνοντας ψηλά στον ουρανό, και εξαιρετικούς του κεντρικούς Τακουρίδη και Σφενδυλάκη, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επέστρεψε στις νίκες και πήρε μία άτυπη ρεβάνς από την ΑΕΚ για τον χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ.

Από την άλλη, η Ένωση γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, έχοντας σε καλή βραδιά τον Τόρρες και πρώτο σκόρερ τον Παγιάν ο οποίος και τραυματίστηκε στο 16-18 του 4ου σετ και τη θέση του πήρε ο Αλεξίου. Ο Παγιάν χτυπήθηκε κατά λάθος από τον Λάππα.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του σετ, μέχρι που ένας άσσος του Παγιάν έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους (24-22) και το μπλοκ του Πέτρογλου στον Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία του σκορ, μέχρι τα σερβίς του Σφενδυλάκη να φέρουν τον Φοίνικα μπροστά με τέσσερις (19-23) και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να φτάνουν στην ισοφάριση.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και με τα καλά σερβίς Τερζή και Λάππα πήραν μεγάλη διαφορά (4-11). Σε εκείνο το σημείο όμως έπαθαν... μπλακ-άουτ, οι παίκτες του Φλαούνα το εκμεταλλεύτηκαν και με όπλο το μπλοκ όχι απλά προσπέρασαν, αλλά έφτασαν με άνεση στην κατάκτηση του σετ.

Το σοκ της απώλειας του 3ου σετ, φαίνεται ότι ξύπνησε τους συριανούς που μπήκαν δυνατά στο 4ο σετ, πήραν από νωρίς διαφορά και χωρίς να απειληθούν ποτέ έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα του τάι-μπρέικ, εκεί όπου έβαλαν την υπογραφή τους οι δύο κεντρικοί του Φοίνικα. Αρχικά ο αντικαταστάτης του τραυματία Πελεκούδα, 0 Σφενδυλάκης έκανε το 6-8 με άσο και στη συνέχεια 2 μπλοκ του Τακουρίδη διαμόρφωσαν το 7-11, για να τελειώσει το παιχνίδι με επίθεση του Σφενδυλάκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 2-8, 15-16, 21-18, 25-19
4ο σετ: 4-8, 9-16, 16-21, 17-25
5ο σετ: 5-4, 7-10, 7-12, 11-15

*Oι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 23-25, 25-19, 17-25, 11-15)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 (5/18 επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 54% άριστες), Τόρρες 14 (6/13 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Κατσανεβάκης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Νοβοσέλατς 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παγιάν 19 (14/39 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 24 (21/36 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αλεξίου, Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 1 (1 μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 10 (10/29 επ), Ντιάτσκοφ 22 (19/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Λάππας 12 (4/15 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 54% υπ - 40% άριστες), Σφενδυλάκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 55% υπ - 27% άριστες), Τσέργας.

Ο κεντρικός του Φοίνικα Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε: «Συγχαρητήρια  αξίζουν στον Σφενδυλάκη.  Στον πρώτο γύρο δεν πήρε πολλές ευκαιρίες και τώρα κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Πελεκούδα. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που κάνει. Η δουλειά του κεντρικού είναι να πάρει τον πόντο στην δύσκολη φάση. Ένας πόντος στην κόντρα μετράει για δύο και σε αυτό τα πήγαμε καλά. Τα ψέματα τελείωσαν. Δεν υπάρχει μόνο η τετράδα. Ο στόχος είναι άλλος και το ξέρουμε όλοι. Είναι ώρα να το πούμε και να το δείξουμε στο γήπεδο. Υπάρχει δίψα για τίτλους. Ο αθλητής που σέβεται τον εαυτό του και κάνει την δουλειά που κάνουμε εμείς καθημερινά, έχει φιλοδοξίες. Ο προπονητής μας χειρίστηκε πολύ σωστά το θέμα γιατί στην αρχή της σεζόν πρέπει να υπάρχει συγκέντρωση. Τώρα δεν αρκεί η θέληση, αλλά μόνο η νίκη».

Ο προπονητής του Φοίνικα Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είμαστε πιεσμένοι. Είχαμε αρνητικά αποτελέσματα και είχαμε ανάγκη να πάρουμε ένα ματς με 3-2. Τα παιδιά προσπαθούν πολύ και είναι λογικό να υπάρχει πίεση και στο τέλος ανακούφιση».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας δήλωσε: «Μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο από το ματς. Δυστυχώς μας στοίχισε ο τραυματισμός του Παγιάν στο τέταρτο σετ. Έγινε σε ένα κρίσιμο σημείο. Επέστρεψε βεβαίως στο ματς αφού πήραμε το πράσινο φως από τον γιατρό αλλά ήταν φανερό πως ήταν επηρεασμένος. Στο τάι-μπρέικ δεν είχαμε φρεσκάδα για να το χτυπήσουμε. Τα συνεχόμενα δυνατά παιχνίδια έπαιξαν το ρόλο τους. Οι στόχοι δεν αλλάζουν. Θα διεκδικήσουμε το Κύπελλο και στο πρωτάθλημα θα προσπαθήσουμε να κάνουμε όσες περισσότερες νίκες μπορούμε. Να παίζουμε πάντα δυνατά και όποια ομάδα μας κερδίζει να το κάνει με ιδρώτα».

Ο Ουκρανός Αντρέι Ντιάτσκοφ του Φοίνικα αναφέρθηκε και στην κατάσταση στην πατρίδα του: «Το μυαλό μας είναι σε πράγματα που δεν είναι καλά. Το μυαλό μου είναι σε ότι συμβαίνει στην Ουκρανία Θέλουμε να  κερδίσουμε παιχνίδια για να μαζέψουμε βαθμούς. Οι απουσίες δεν «μεγαλώνουν τη νίκη». Η ομάδα πρέπει να παίζει. Η δουλειά του ενός είναι να καλύπτει τον άλλον».

Ο πασαδόρος της ΑΕΚ Nτούσκο Νοβοσέλατς τόνισε για το παιχνίδι: «Νομίζω ότι η κούραση από τα συνεχή παιχνίδι επηρέασε την απόδοσή της ομάδας. Ιδιαίτερα στην επίθεση. Δεν μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας και από την άλλη η Σύρος έπαιξε πολύ καλά. Της αξίζουν συγχαρητήρια. Εμείς δεν το βάζουμε κάτω. Έχουμε στόχους και θα τους κυνηγήσουμε».

Ο διαγώνιος της ΑΕΚ Χόρχε Παγιάν είπε για τον τραυματισμό του: «Γύρισε το πόδι μου στη φάση με τον Λάππα. Ξεκουράστηκα λίγο στον πάγκο και ξαναμπήκα στο ματς αλλά πονούσα. Προσπάθησα, δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο. Θα κάνω εξετάσεις και θα δούμε τι έχει συμβεί».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.