01-03-2014

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα 3-0 από το Αιγίνιο

Την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε η ΑΕΚ και μάλιστα με το εντυπωσιακό 3-0 στο Αιγίνιο επί της τοπικής Νίκης σε αγώνα για την 18η αγωνιστική. Η «Ένωση» κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα τα αγωνιστικά προβλήματα και παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Πέτρογλου (στη θέση του έπαιξε ο Ρουμελιωτάκης) νίκησε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν τη Νίκη διατηρώντας τις λιγοστές ελπίδες για είσοδο στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας καθώς μείωσε στους -8 τη διαφορά της από τον Εθνικό 4 αγωνιστικές πριν το τέλος. Αντίθετα, η Νίκη έμεινε μαζί με την Παναχαϊκή στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή δυνατά και συγκεντρωμένα. Η «Ενωση» έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στη Νίκη που είχε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή της και δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι της.

Στο 1ο σετ η ΑΕΚ ξέφυγε 14-8 και 20-10 φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση με 25-11. Ο Γιάννης Μέλκας επιστράτευσε τον Τάσο Αναστασιάδη στο 2ο σετ αλλά η ΑΕΚ πίεσε τον Μακλάχλιν στην υποδοχή και η «Ενωση» έκανε το παιχνίδι της. Με σερβίς από τον Παγιάν άρχισε με προβάδισμα 6-3 στο 2ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το 13-10. Ένα μπλοκ του Τόρρες, ένας άσσος του Παγιάν και μία άουτ επίθεση των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 16-10. Στο τέλος του σετ η Νίκη κατάφερε να μειώσει σε 25-21.

Στο 3ο σετ τα σερβίς του Παγιάν έδωσαν πάλι προβάδισμα 9-5, η Νίκη απάντησε με μπλοκ μειώνοντας σε 11-10, αλλά Μαντέκας και Τόρρες με σερβίς και μπλοκ έδωσαν μεγάλο προβάδισμα 19-12 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 11-25
2ο σετ: 5-8. 10-16, 17-21, 21-25
3ο σετ: 5-8, 12-16, 13-21, 17-25

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (11-25, 21-25, 17-25)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Μπλάνκεναου 2 (2/3 επ), Παλέντζας 10 (10/22 επ), Νταλιέγκε 1 (1/3 επ), Μαυροβουνιώτης 7 (7/15 επ, 50% υπ - 40% άριστες), Μακ Λαχλίν 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ - 20% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Γεωργόπουλος, Αναστασιάδης, Γκορίδης, Παράσογλου

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 9 (8/13 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 55% άριστες), Τόρρες 12 (6/6 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Κρέτσης, Παγιάν 16 (13/23 επ, 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 7 (7/7 επ, 50% υπ - 25% άριστες) / Γκούζντα (λ, 76% υπ - 65% άριστες), Τοκάνης, Νοβοσέλατς 1 (1 άσσος), Χατζόπουλος.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ακης Φλαούνας έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για τη νίκη επί της Νίκης Αιγινίου: «Το ματς ήταν πιο δύσκολο από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Εμείς μπήκαμε στο παιχνίδι καλά διαβασμένοι και με μεγάλη συγκέντρωση και δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας δημιουργήσει προβλήματα. Παρά τις απουσίες μας (σημ: Πέτρογλου, Παπαδόπουλος, Αλεξίου) παίξαμε πολύ καλά, μετριάσαμε τα λάθη μας και δεν αφήσαμε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Με τη νίκη αυτή παραμένουμε στο κυνήγι της 4αδας και θα παλέψουμε μέχρι το τελευταίο ματς τις πιθανότητες μας» είπε στις δηλώσεις του.

Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης ο οποίος κλήθηκε να καλύψει το κενό του τραυματία, Πέτρου Πέτρογλου, δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και για την εμφάνιση που έκανε η ομάδα. Δείξαμε αυτοσυγκέντρωση από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο και φτάσαμε σε άνετη νίκη, που θα μας βοηθήσει στη συνέχεια να κυνηγήσουμε τους στόχους μας. Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά. Εγώ είμαι πάντα διαθέσιμος κι όποτε με χρειάζεται η ομάδα προσπαθώ να δίνω το καλύτερο εαυτό μου. Αυτό έκανα και σήμερα που έπαιξα βασικός. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή μου. Σημασία όμως έχει η νίκη της ομάδας..»