08-03-2014

Η Παναχαϊκή τρίποντο σωτηρίας, νίκησε 3-1 τον Άρη (φωτό)

Πολύτιμη νίκη για την παραμονή της στην Volleyleague σημείωσε η Παναχαϊκή επί του Άρη με 3-1 σετ σε ντέρμπι επιβίωσης που έγινε στην Αγυά.

Η Παναχαϊκή σημείωσε την 6η νίκη στο πρωτάθλημα που την έφερε στους 16 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Παναθηναϊκό που παίζει αύριο με τη Νίκη Αιγινίου η οποία πλέον έμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Ο Άρης γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα του και είδε με ανακούφιση την ήττα του Παμβοχαϊκού από τον Ολυμπιακό καθώς η ομάδα του Βραχατιου παρέμεινε εκτός 8αδας.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά στον αγώνα και με σερί 6-0 χάρις τα σερβίς του Παναγιώτη Ρουμελιώτη έκανε το 11-5. Οι γηπεδούχοι με τον Μπρίνγκμαν και τον Σαρικεϊσογλου να κερδίζουν καθοριστικούς πόντους κράτησαν τη διαφορά 16-11, 22-11 και πήραν το σετ 25-20.

Ο Άρης ξεκίνησε το 2ο σετ με Γκόρτσανιουκ αντί Κυριακίδη και Ντάμποβιτς αντί Χαριτωνίδη βρήκε το ρυθμό του και με τα σερβίς του Αρμενάκη ξέφυγε με 11-6 και 14-7 φτάνοντας εύκολα στο 22-11 με τα σερβίς του Χατζηπαραδείση. Η Παναχαϊκή γέμισε με πόντους το σετ χάρις το καλό μπλοκ αλλά και σερί που ήρθε από τα αποτελεσματικά σερβίς του Πεφάνη.

Στο 3ο σετ ο Κουτσονίκας επέστρεψε στον αγώνα τον Χαριτωνίδη και ο Άρης είχε προβάδισμα με 10-7, 15-13 και 18-17. Με σερί  3-0 με Γκοτς και Μπρίνγκαν και σερβίς Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 20-18. Με το άουτ σερβίς του Γκόρτσανιουκ η διαφορά άνοιξε στο 23-20 και το 24-21 έγινε με τον Γκοτς. Ο Αρμενάκης ήταν ο μοιραίος παίκτης του Άρη. Με τα σερβίς του μείωσε 24-23, σέρβιρε καλά και είχε και κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει 24-24 αλλά κάρφωσε άουτ και το σκορ έγινε 25-23 και 2-1 για την Παναχαϊκή.

Ο Άρης έκανε καλό ξεκίνημα και στο 4ο σετ όταν ήταν μπροστά με 9-5 και 14-10, αλλά το πάθος των πατρινών για τη νίκη, το καλό μπλοκ και η σταθερή υποδοχή κράτησαν την Παναχαϊκή στον αγώνα. Τα σερβίς του Γκόρτσανιουκ κράτησαν τον Άρη μπροστά με 21-19 αλλά ο Γκοτς με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις έκανε το 22-21 και το μπλοκ του Παναγιώτη Ρουμελιώτη το 23-21 που ουσιαστικά έκρινε και τον αγώνα για το τελικό 25-22.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Παπαδογούλας

Η διακύμανση...
1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-20
2ο σετ: 5-8, 10-16, 11-22, 18-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-23
4ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 25-22

Τα σετ: 3-1 (25-20, 18-25, 25-23, 25-22)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Ν. Ρουμελιώτης, Π. Ρουμελιώτης, Γκοτς, Λιβαθηνός, Μπρίνκμαν, Σαρικεΐσογλου / Μ.Ρουμελιώτης (λ), Ντονάς, Βλαχοστάθης, Βασιλάκος, Πεφάνης.
Α.Σ.ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Κουτσονίκας): Χαριτωνίδης, Κυριακίδης, Χατζηπαραδείσης, Ντίνας, Παπαδημητρίου, Αρμενάκης / Γκαράς (λ), Γκόρτσανιουκ, Ντάμποβιτς.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα. Θέλαμε πολύ τη νίκη ώστε να πάμε στα πλέι άουτ με καλή βαθμολογία. Από ένα σημείο και μετά μέτρησε η ψυχή. Είχαμε θράσος και ψυχραιμία στα κρίσιμα. Ο Άρης δεν μπήκε καλά, μας πίεσε στο 2ο σετ και δυσκολευτήκαμε πολύ για να πάρουμε πάλι τον έλεγχο. Αυτό το τρίποντο μας κάνει να βλέπουμε τη συνέχεια με ελπίδα και αισιοδοξία».

Ο πασαδόρος του Άρη Γιάννης Χαριτωνίδης: «Είναι κρίμα που χάσαμε μετά από τέτοια προσπάθεια. Ο Άρης δεν θα είναι στα πλέι άουτ».

Ο προπονητής του Άρης Βαγγέλης Κουτσονίκας δήλωσε: «Είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή και αυτό δε μας επέτρεψε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

*Λόγω σοβαρού τεχνικού προβλήματος ο αγώνας Παναχαϊκή - Α.Σ.Άρης δεν θα έχει on line score και στατιστική κάλυψη. Το στατιστικό θα δημοσιευτεί την Δευτέρα 10 Μαρτίου.

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.