Η Λαμία 3-1 τον ΠΑΟΚ και πλεονέκτημα για 6αδα (φωτό)

Cannot find LAMIA/2013-14/lamia-paok folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2013-14/lamia-paok/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Με τους Όλιεμαν, Λαβάγια να κάνουν... πάρτυ στην επίθεση και τους Εφραιμίδη, Ριζόπουλο να κρατούν την υποδοχή σε υψηλά επίπεδα η Λαμία νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και εξασφάλισε την παρουσία της στην 8αδα και στα πλέι οφ και πλέον στοχεύει στην κατάκτηση της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Η Λαμία για 9η χρονιά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορίας, ξέφυγε του δικεφάλου με 4 βαθμούς και επιπλέον εξασφάλισε και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά δείχνοντας πως ήταν... διαβασμένος αλλά στη συνέχεια δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή και υποχρεώθηκε σε δεύτερο ρόλο απέναντι στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα που μετά την ΑΕΚ και τον Εθνικό πήρε τρίποντο και με τον ΠΑΟΚ αποδεικνύοντας τη μεγάλη αγωνιστική άνοδο.

Στο φινάλε του αγώνα οι φίλοι του βόλεϊ της Λαμίας χειροκρότησαν την ομάδα τους που επι πλέον κρατάει αήττητο το «Χαλκιοπούλειο» σε αγώνες με τον ΠΑΟΚ τα τελευταία 9 χρόνια. Μετά την ήττα του αυτή ο ΠΑΟΚ ανησυχεί ακόμα και για την παραμονή του εντός της 8αδας ενώ σε μία εβδομάδα έχει τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και μετά το 5-5 έκανε σερί 3-0 με καλό σερβίς και αργότερα με νέο σερί 3-0 ξέφυγε 16-10 κρατώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Αντίθετη εικόνα των δύο ομάδων είχαμε στο 2ο σετ με τη Λαμία να ξεφεύγει αυτή με 8-5. Διατήρησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 18-15 κι εκεί με κόντρα επιθέσεις και σερβίς από τον Όλιεμαν έκανε νέο σερί 3-ο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6 (21-15).

Κκαθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί μέχρι το 17-17. Ο Όλιεμαν έκανε το 18-17 και στην επόμενη φάση ο Λαβάγια έκανε μπλοκ σε κόντρα επίθεση του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο αποφάσεις των διαιτητών αλλά μετά το 19-17 η Λαμία δεν έκανε λάθος και κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα των δύο πόντων μέχρι το τέλος. Ο ΠΑΟΚ έριξε λευκή πετσέτα στο 4ο σετ όπου το 6-5 έγινε 11-5 με σερί 5-0 για τη Λαμία η οποία μέσα σε αποθέωση έφτασε στη νίκη με 25-12.

Διαιτητές: Βουδούρης - Φραγκάκης

1ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-18
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-22
4ο σετ: 8-5, 16-8, 21-10, 25-12

Τα σετ: 3-1 (20-25 25-18, 25-22, 25-12)

* Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλου.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Δεληκώστας): Λαβάγια 12 (10/11 επ, 2 μπλοκ), Βανς 7 (4/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Όλιεμαν 26 (20/32 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (επίθεση), Παπαδόπουλος, Ριζόπουλος 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 78% υπ - 44 % άριστες)/ Εφραιμίδης 78% υπ - 51% άριστες), Παπακυριακου 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Καρβούνης

ΠΑΟΚ (Γιάτσης): Παντακίδης 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λόουσον 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 48% άριστες), Στίγγας 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Μίλκοφ 11 (10/26 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 52% άριστες, ΜακΚίμπιν 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζελάτι 13 (11/24 επ, 1 ασσος, 1μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (1π λ - 44% υπ - 28% άριστες),  Πιπέργιας, Γεροβασιλείου.

* Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Δημήτρης Ριζόπουλος ως MVP της 18ης αγωνιστικής. Ο Ριζόπουλος είπε: «Μέσα από την καρδιά μου σας λέω πως εάν αυτή η ομάδα εάν δεν είχε τραυματισμούς και ατυχίες θα ήταν μέσα στην 4αδα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιώργος Γιάτσης που στον Α΄γύρο ως προπονητής της Λαμίας είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη δήλωσε: «Ξεκινήσαμε καλά αλλά στη συνέχεια δεν σερβίραμε καλά. Δε μπορούσαμε να κάνουμε την τακτική που θέλαμε και επί πλέον χάσαμε σημαντικές κόντρας επιθέσεις. Στο 3ο σετ έγιναν και δύο λάθη από τους διαιτητές, στο 19-17. Αν κερδίζαμε τις κόντρα επιθέσεις θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι περισσότερο».

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Κώστας Δεληκώστας είπε για τη νίκη της ομάδας του: «Στο 1ο σετ δεν ήμασταν καλοί σε υποδοχή και σερβίς. Δεν ήμαστε συνηθισμένοι να χάνουμε τόσο πολλά σερβίς. Από εκεί και πέρα είχαμε τον έλεγχο. Στο 3ο σετ είχαμε προβάδισμα 2-3 πόντους και δεν ανησυχήσαμε. Στο 19-18 το μπλοκ του Λαβάγια έκρινε πολλά. Παίζουμε αρκετά καλά μπλοκ – άμυνα. Περίμενα καλύτερο σερβίς. Αυτή η νίκη μας κατοχυρώνει στην 8αδα και από εδώ και πέρα η ομάδα θα παίζει χωρίς άγχος και ακόμα καλύτερα. Από εδώ και πέρα ο επόμενος στόχος είναι να μπούμε στην 6αδα».