16-03-2014

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός για 14η φορά στην ιστορία του

Μετά από συγκλονιστικό τελικό που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ στο κατάμεστο γυμναστήριο της Καλαμάτας και κατέκτησε το 14ο Κύπελλο Ελλάδας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ που αναδείχτηκε MVP ενώ συγκλονιστική εμφάνιση έκαναν Καλντέιρα και Χριστοφιδέλης. Οι άτυχοι του αγώνα ήταν ο Νίκος Σμαραγδής, ο Γιώργος Στεφάνου και ο Χρήστος Βολουδάκης που τραυματίστηκαν και αποχώρησαν.

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε κυπελλούχος με τρεις τραυματίες, ενώ η Κηφισιά άξια φιναλίστ έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Προβάδισμα της Κηφισιάς

Η Κηφισιά από τα μέσα του 1ου σετ πήρε τον έλεγχο στον αγώνα. Μέχρι τότε ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να μπει δυνατά στον αγώνα και να προηγηθεί με 13-9 χάρις τις επιθέσεις των Χριστοφιδέλη, Καλντέιρα αλλά και τον άσσο του Γιούρισιτς. Από εκεί και πέρα η εικόνα του παιχιδιού άλλαξε. Ο Γιοβάνοβιτς πήγε στο σερβίς και άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Ολυμπιακού κάνοντας σερί 3-0 για το 13-12. Ο Γιοβάνοβιτς κάρφωσε στο φιλέ για το 14-12 και από εκεί και πέρα η Κηφισιά άρχισε να κερδίζει τον έλεγχο πάνω στο φιλέ και να οδηγεί τον Ολυμπιακό σε λάθη. Με φιλέ του Καλντέιρα, υπέρβαση του Χριστοφιδέλη αλλά και επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά έκανε νέο σερί 3-0 για το 16-14. Ο Ντε Σόουζα συνέχισε το σερβίς και με μπλοκ του Σουλτανόπουλου αλλά και «κόντρα» του Γιοβάνοβιτς έγινε το 18-14 ανεβάζοντας το συνολικό σερί στο 6-0. Ο Σουλτανόπουλος τραυματίστηκε στο δάκτυλο και έγινε αλλαγή με τον Κούνα. Ο Ολυμπιακός μείωσε πρόσκαιρα με 22-16 αλλά τα σερβίς του Νικολάκη έδωσαν τη χαριστική βολή στην υποδοχή του Ολυμπιακού. Οι Στεφάνου - Καλντέρα μπερδεύονταν στην υποδοχή ενώ στο 22-16 ο Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Μαρούλη αντί του Κουρνέτα. Στο μεταξύ η Κηφισιά με νέο σερί 3-0 «κλείδωσε» το σετ, άνοιξε τη διαφορά στο 22-16 και τελείωσε το σετ με άσσο του Πρωτοψάλτη αλλά και το καρφί του Ντε Σόουζα για το 25-19. Στο 22-17 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Γιοβάνοβιτς για διαμαρτυρία.

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού

Στο 2ο σετ οι ρόλοι των δύο ομάδων αντιστράφηκαν στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και πάλι με πασαδόρο τον Κουρνέτα και το σερβίς του Γιορντάνοφ για το 3-1. Κράτησε τη διαφορά μέχρι το 9-7. Η Κηφισιά και πάλι με όπλο το μπλοκ του Γιοβάνοβιτς αλλά και του Παπαγγελόπουλου ισοφάρισε 9-9. Ακολούθησαν φοβερές μάχες στο φιλέ με ωραίες άμυνες και μεγάλες σε διάρκεια φάσεις. Η Κηφισιά με τον Παπαγγελόπουλο έφτασε στο 17-16. Ο Καλντέιρα ισοφάρισε 17-17. Ακολούθησαν δύο πόντοι του Γιορντάνοφ με άσσο και επίθεση κάνοντας την «έκρηξη» του Ολυμπιακού για το 19-17. Ο τελευταίος πόντος της Κηφισιάς ήρθε από το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ για το 19-18.

Ο Κουρνέτας «κατέβασε» τον Ντε Σόουζα στο πιο καθοριστικό μπλοκ του σετ για το 20-18. Ο Καλντέιρα πήγε στο σερβίς και με εντυπωσιακά σερβίς διέλυσε την υποδοχή της Κηφισιάς που οδηγήθηκε σε διαδοχικά λάθη για το 25-18. Μάλιστα το σετ τελείωσε με άουτ του βραζιλιάνου που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Σούπερ Γιορντάνοφ, ατυχία Σμαραγδή

Από το 3ο σετ την διαφορά έκανε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 10/13 τελειωμένες επιθέσεις εντός του σετ ενώ ο άτυχος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Σμαραγδής ο οποίος στο 6-5 για την Κηφισιά μετά από προσπάθεια για σερβίς έβγαλε τον ώμο του και τη θέση του πήρε ο Κιόσης. Η Κηφισιά αντιστάθηκε μέχρι το 8-8. Ήταν η στιγμή που Γιορντάνοφ με τις επιθέσεις και τα σερβίς του έκανε τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-8 και 13-10 πάλι με επίθεση του Βούλγαρου ο οποίος μέχρι το τέλος του σετ άνοιξε τη διαφορά στο +6 καθώς με δικό του άσσο έγινε το 21-15 κρίνοντας και το σετ το οποίο πήρε ο Ολυμπιακός με 25-20 για το 2-1 σετ.

Απώλεια του Στεφάνου, εμπειρία του Ολυμπιακού

Η εμπειρία και η ψυχή του Ολυμπιακού μέτρησε στο 4ο σετ όπου η ομάδα έχασε και το βασικό της λίμπερο Γιώργο Στεφάνου που τραυματίστηκε. Λίγο αργότερα τραυματίστηκε και ο Βολουδάκης που τον αντικατέστησε και με αναγκαστική αλλαγή τραυματισμού τον αγώνα τελείωσε ο Μενέλαος Κοκκινάκης στη θέση του λίμπερο. Πάντως, το σετ ξεκίνησε με κόκκινη κάρτα στον Νικολάκη και κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο Καλντέιρα μετά από λογομαχία που είχαν στο 1-0. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 4-0 και 6-1 ενώ στο 8-5 για τον Ολυμπιακό μπήκε ο Βολουδάκης στη θέση του Στεφάνου. Η Κηφισιά πίεσε τον Ολυμπιακό στο σερβίς και με σερί 4-0 προσπέρασε με 17-16. Η Κηφισιά έχασε ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά απώλεσε 3-4 κόντρα επιθέσεις. Εκεί μέτρησε η εμπειρία του Ολυμπιακόυ που πέρασε μπροστά 21-19 με τον Καλντέιρα και το άουτ πλασέ του Γιοβάνοβιτς. Ακολούθησε η είσοδος του Κοκκινάκη αντί του Βολουδάκη, ο Γιούρισιτς έχασε το σερβίς και με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ διαμορφώθηκε το 23-19. Η Κηφισιά μείωσε σε 23-22 με Πρωτοψάλτη και Παπαγγελόπουλο, ο Καλντέιρα έφερε τον Ολυμπιακό στο 24-22 και παρά τον πόντο του Παπαγγελόπουλου για το 24-23 ο Χριστοφιδέλης τελείωσε τον αγώνα για το 25-23. Ο Ολυμπιακός είναι Κυπελλούχος για 14η φορά στην ιστορία του.

Διαιτητές: Μπαντιανίδης - Γεωργουλέας

1ο σετ: 19-25, 25-18, 25-20, 25-23
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-18
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-23

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Κηφισσιάς προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλου

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 25-23)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Κουρνέτας 2 (2 μπλοκ), Γιούρισιτς 3 (2/5 επ., 1 άσο), Καλντέιρα 14 (12/24 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (27/43 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ)/ Στεφάνου –λ (67% υπ. - 48% άριστες) / Βολουδάκης –λ, Κοκκινάκης –λ, Μαρούλης, Κιόσης 2 (2 μπλοκ), Σωτηρίου.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (1/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 54% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 22 (20/41 επ., 1 μπλοκ)/ Ταμπουρατζής λ (75% υπ. – 42% άριστες),  Κάπελλας, Κόβαλτσουκ, Κούνας, Μουρούτης.