23-03-2014

Ο ΠΑΟΚ 3-0 την Παναχαϊκή και «κλείδωσε» την 8αδα (φωτό)

Με πρωταγωνιστή τον Μπραντ Λόουσον (17π με 12/20 επιθέσεις, 3 άσσους, 2 μπλοκ) και μετά από... συναρπαστικό φινάλε σε όλα τα σετ ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της Παναχαϊκής σε αγώνα που εγίνε στην Πυλαία για την 20η αγωνιστική της Volleyleague. Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε τη θέση του στην 8αδα και κυνηγάει την Λαμία στην 6η θέση. Η Παναχαϊκή «αδικείται» από το τελικό σκορ σε σχέση με την προσπάθεια που έκανε στον αγώνα αλλά πλέον έμεινε στην προτελευταία θέση, ένα βαθμό μπροστά από τη Νίκη Αιγινίου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι και με πολλά λάθη από τη γραμμή του σερβίς έδινε εύκολους πόντους στην Παναχαϊκή που ξεκίνησε πιο δυναμικά παίρνοντας προβάδισμα αρχικά με 5-8 και 10-14. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ σε Ρουμελιώτη και Γκότς ο ΠΑΟΚ μείωσε 14-12.. Με επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη η πατρινή ομάδα ξέφυγε και πάλι με τρεις πόντους διαφορά για το 15-12 αλλά λάθος σερβίς του Γκοτς και άσσος του Μακίμπιν μείωσαν για τον δικέφαλο σε 15-14. Με τον Τζελάτη να τελειώνει δύο σερί επιθέσεις ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με 17-16. Ο Σαρικείσογλου απάντησε για το 17-17 αλλά επίθεση του Μίλκοφ και λάθος υποδοχή του Σαρικείσογλου στο σερβίς του Παντακίδη έδωσαν «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με μπλοκ των Μπρίκμαν -Γκότς ισοφάρισαν σε 19-19. Νέα επίθεση του Γκοτς και άουτ επίθεση του Τζελάτη έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Παναχαική για το 21-19. Με τον Μίλκοφ όμως ασταμάτητο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-21. Και πάλι όμως οι Πατρινοί πέρασε μπροστά με επίθεση του Γκοτς. Ο Τζελάτι μείωσε σε 23-21 αλλά ο Γκοτς έφερε την Παναχαϊκή σε σετ μπολ 24-21.

Ο Τζελάτι μείωσε εκ νέου 24-22 και η είσοδος του Πιπέργια στη θέση του Στίγγα για σερβίς άλλαξε τις ισορροπίες με το φλοτ σερβίς του πασαδόρου του ΠΑΟΚ να προκαλεί... τρικυμία στην υποδοχή της πατρινής ομάδας και τους ασπρόμαυρους να σταματάνε δύο φορές στο μπλοκ τον Νίκο Ρουμελιώτη για το 24-24. Ο Λόουσον έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 25-24 αλλά ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης απάντησε για το 25-25. Λάθος σερβίς του Γκοτς έκανε το26-25 αλλά ο αρχηγός της Πατρινής ομάδας απάντησε για το 26-26. Στην επόμενη φάση ο αδελφός του Παναγιώτης έχασε το σερβίς για το 27-26 με τον Μίλκοφ να διαμορφώνει το τελικό 28-26 και το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τους πατρινούς να έχουν προβάδισμα 13-10. Με το μπλοκ του δικεφάλου να δουλεύει καλά και τον Τζελάτι να σηκώνει το επιθετικό βάρος οι γηπεδούχοι έφεραν το σετ στα ίσια στο 14-14. Λάθος σερβίς του Μίλκοφ και επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη έστειλαν την Παναχαϊκή προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 14-16. Ο δικέφαλος με μπλοκ του Παντακίδη ισοφάρισε σε 18-18 αλλά ο Μπρίγκμαν από το κέντρο έκανε το 20-18.  Άσσος του Λόουσον και ο Τζελάτι ισοφάρισαν σε 20-20. Με τον Σαρικεΐσογλου να «πυροβολεί» από τη γραμμή του σερβίς και να χαλάει την υποδοχή των ασπρόμαυρων η Παναχαική ξέφυγε με επίθεση του Γκοτς 23-21. Ο Τζελάτι μείωσε σε 23-22 και ο Νικηφορίδης με τη βοήθεια του φιλέ έκανε το 23-23. Ο Λόουσον έκανε το 24-23 αλλά ο Γκοτς ισοφάρισε 24-24. Ο δικέφαλος είχε τέσσερις ακόμα ευκαιρίες να τελειώσει το σετ αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και η Παναχαική πέρασε μπροστά με 29-28 με επίθεση του Ρουμελιώτη. Ο Μίλκοφ απάντησε για το 29-29 , για να ακολουθήσει άσος από τον Τζελάτη 30-29 και νέα επίθεση του Σκοπιανού για το τελικό 31-29.

Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά και στο 3ο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 6-2 αλλά αυτή τη φορά η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση για το 7-7 με επίθεση του Λόουσον.  Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο με τον Μίλκοφ να διαμορφώνει το 16-15. Με καλό σερβίς και καλά ποσοστά σε επίθεση και μπλοκ ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά με 20-17 αλλά η Παναχαϊκή έτρεξε ένα σερί 0-3 για το 20-20 και το 21-21. Λάθος σερβίς του Νίκου Ρουμελιώτη έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 22-21 για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ των παικτών του Δικεφάλου σε Γκοτς και Σαρικείσογλου για το 24-21. Ο Μπρίκμαν με επίθεση προσπάθησε να μειώσει αλλά άμυνα από πλευράς ΠΑΟΚ και πλασέ του Τζελάτη διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 με τους παίκτες του Γιώργου Γιάτση να δέχονται το ζεστό χειροκρότημα της κερκίδας.

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Ιωάννιδης

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 28-26
2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 31-29
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-21

Τα σετ: 3-0 (28-26, 31-29, 25-21)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσοι, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 6 (2/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λόουσον 17 (12/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 43% άριστες), Στίγγας 7 (3/9 επ, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 12 (10/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ - 42% άριστες), Μακ Κίμπιν 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι 16 (13/30 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 79% υπ - 63% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας, Νικηφορίδης 1 (1 άσσος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 16 (14/27 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ - 35% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ - 30% άριστες), Λιβαθηνός, Μπρίκμαν 10 (4/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 17 (16/30 επ, 1 άσσος), Π. Ρουμελιώτης 4 (4/6 επ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ. - 46% υπ - 31% άριστες), Μαυραγάνης, Βασιλάκος, Πεφανης, Βλαχοστάθης.

Μετά και το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιώργος Γιάτσης δήλωσε: «Κάναμε μια πολύ σημαντική νίκη που ήρθε με πολύ άγχος. Γυρίσαμε στα θετικά αποτελέσματα  μετά τις δύο άσχημες εμφανίσεις που κάναμε με Λαμία και Ολυμπιακό».

Ο αρχηγός της ομάδας Αινείας Τζελάτι που είναι και από τους κορυφαίους του αγώνα τόνισε: «Ήταν ένα σημαντικό τρίποντο για εμάς κόντρα σε μια καλή και έμπειρη ομάδα όπως είναι η Παναχαϊκή. Παίχτηκε πολύ ωραίο βόλεϊ ειδικά στα δύο πρώτα σετ τα οποία κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στην καρδιά και στο πάθος της ομάδας μας . Για πρώτη φορά η ομάδα μας έβγαλε πάθος και ψυχή στο γήπεδο».

Από την πλευρά του το λίμπερο της ομάδας Λάμπης Μπαμπαλιούτας δήλωσε: «Ήταν για εμάς ένα παιχνίδι που η νίκη ήταν μονόδρομος απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε πολύ καλά και για αυτό η νίκη μας παίρνει μεγαλύτερη αξία. Ήταν μια νίκη με καθαρό σκορ και το σημαντικό για εμάς ότι καταφέραμε να αντιδράσουμε μετά την άσχημη εμφάνιση μας απέναντι στον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ έκανε λάθη στο μεσοδιάστημα των σετ κι εμείς στο φινάλε των σετ και αυτό το πληρώσαμε ακριβά. Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε εμείς 3-0 σετ αλλά χάσαμε 3-0. Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί αξίζαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Βγήκαν ατομικά λάθη στο φινάλε των σετ. Αν κερδίζαμε ένα σετ σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε στο σερβίς. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε την προσπάθεια για παραμονή μέχρι τέλους. Ακόμα τίποτα δεν χάθηκε. Έχουμε μπροστά μας το ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό που θα είναι ένας ακόμα τελικός».