16-04-2014

Ο Παμβοχαϊκός 3-2 τον ΠΑΟΚ και πλεονέκτημα για την 5η θέση

Ο Παμβοχαϊκός παρότι βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ τελικά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης στην τελική κατάταξης της Volleyleague ΟΠΑΠ που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Η 5η θέση θα κριθεί στις 2 νίκες. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε αλλά έχει πλέον δύο αγώνες στην έδρα του στις 23 και 24 Απριλίου προκειμένου να πετύχει το στόχο του.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ και έδειχνε πως θα έχει ένα ήσυχο βράδυ, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στη συνέχεια και έφερε το ματς στα ίσα. Τελικά, στο τάι μπρέικ, οι γηπεδούχοι με όπλο το σερβίς, ώθηση από την κερκίδα και σε συνδυασμό με τα λάθη των παικτών του «δικεφάλου», επικράτησαν με 15-9 και πήραν τη νίκη.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τις ομάδες να έχουν παράπονα από την διαιτησία των Ονόπα και Μούλα, που κατάφεραν να εκνευρίσουν άπαντες με ορισμένες αποφάσεις τους. Ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που επέβαλε το ρυθμό του στα 2 πρώτα σετ, χάρη στο καλό σερβίς και τις λύσεις που είχε στην επίθεση. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετά λάθη σε υποδοχή και επίθεση. Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 16-10 και στο 20-14. Με άσσο του Τζελάτη, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 22-18, όμως, το χαμένο σερβίς του Μίλκοφ έφερε το 24-20, για να τελειώσει το σετ (25-20) με κόντρα μπάλα του Χρήστου Παπαδόπουλου. Ακόμη πιο εύκολο ήταν το έργο του Παμβοχαϊκού στο 2ο σετ, καθώς μετά το 16-11 πάτησε το γκάζι. Στην ωραιότερη φάση του ματς και μετά από τρομερή άμυνα του Ζήση, ο Ντόκιτς έγραψε το 21-14, για να γίνει το 25-18 μετά από χαμένο σερβίς του Τζελάτη.

Το σκηνικό άλλαξε στη συνέχεια, καθώς ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στο 3ο σετ, στο οποίο, ο Παμβοχαϊκός παρουσίασε προβλήματα στην υποδοχή του. Στο 6-7, ο Ονόπας έδειξε κόκκινη στον Τζελάτη, που διαμαρτυρήθηκε για μια απόφαση που δεν είχε καταλάβει πως δόθηκε υπέρ της ομάδας του. Με άσσο του Τζελάτη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 10-12, ενώ ο ίδιος που ανέβασε στροφές έγραψε το 14-18. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 19-25.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ, στο οποίο, ο δικέφαλος ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 16-16, ήταν η σειρά του Κουζούνη να δεχθεί κόκκινη για διαμαρτυρία (16-17) και μετά το άουτ του Μίλκοφ (17-17), ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 0-4, για το 17-21. Παρά τη μείωση με 20-22, ο Μίλκοφ με μια επίθεση και έναν άσσο έκανε το 20-24, για να γράψει το 21-25 ο Τζελάτης.

Πριν ξεκινήσει το τάι μπρέικ και ενώ ο Ντόκιτς είχε πάρει θέση να σερβίρει, ο Ονόπας έδειξε κόκκινη στον πάγκο του Παμβοχαϊκού, χωρίς να γίνει αντιληπτός ο λόγος. Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο πόντο και το σερβίς, αλλά η συνέχεια, ανήκε στον Παμβοχαϊκό. Με άσσο του Κανέλλου έγινε το 3-2, για να ακολουθήσει σερί 3-0 και με νέο άσσο του Έλληνα κεντρικού το 6-2. Το 8-3 έγινε μετά από χαμένη επίθεση του Τζελάτη μέσα σε νέες διαμαρτυρίες, για να φτάσουν οι γηπεδούχοι στο 11-4, χάρη στο καλό σερβίς και τα λάθη των φιλοξενούμενων. Το 13-5 έγινε με νέο λάθος του Λόουσον και παρότι, ο δικέφαλος μείωσε σε 14-9, το σετ τελείωσε (15-9) με χαμένο σερβίς του Λόουσον.

Διαιτητές: Ονόπας- Μουλά Λ

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 19-25
4ο σετ: 6-8, 16-13, 17-21, 21-25
5ο σετ: 5-2, 10-4, 12-4, 15-9

Τα σετ 3-2 (25-20, 25-18, 19-25, 21-25, 15-9)

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 52 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιωργος Κλαρούδας): Κράουζε 6 (1/2 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ποτότσνικ 12 (9/16 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ, 61% υπ - 48% άριστες), Κουζούνης 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 28% υπ - 28% άριστες), Ντόκιτς 17 (12/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (5/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 6 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ - 58% υπ - 19% άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 10 (8/9 επ, 2 μπλοκ), Λόουσον 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Στίγγας 9 (7/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 11 (9/19 επ, 2 άσσοι 39% υπ - 32% άριστες), ΜακΚίμπιν 4 (1 επίθεση, 3 μπλοκ), Τζελάτι 22 (16/31 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ - 68% υπ - 41% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας, Νικηφορίδης 1 (1/3 επ)

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε: «Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την κατάκτηση της 5ης θέσης και την έξοδο στην Ευρώπη. Κάναμε το πρώτο βήμα στην έδρα μας και πάμε στη Θεσσαλονίκη, όπου ψάχνουμε άλλη μια νίκη και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε. Ο ΠΑΟΚ είναι ένας αντίπαλος που μας ταιριάζει, καθώς δεν έχει διάρκεια στην απόδοσή του. Όπως και εμείς, παίζει καλά κάποια σετ και κάποια άλλα όχι».

Παράπονα για τη διαιτησία έχει ο ΠΑΟΚ και ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Γιάτσης τόνισε: «Το παιχνίδι θα μπορούσε να είναι διαφήμιση για το βόλεϊ, όμως, είχε αρνητικούς πρωταγωνιστές τους διαιτητές, που κατάφεραν να εκνευρίσουν την ομάδα μας. Είναι κρίμα για το άθλημα. Πλέον, περιμένουμε τα ματς στην έδρα μας. Τεχνικά δεν νομίζω πως χρειάζεται να πούμε κάτι, καθώς όπως ανέφερα οι πρωταγωνιστές ήταν άλλοι».

Πλέι οφ - Play Off θέσεις 5-6 (σε 2 νίκες)
Μεγάλη Τετάρτη 16/4/2014 (1ος αγώνας)
Γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» Βόχας 19.30: Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός -ΠΑΟΚ 3-2 (25-20, 25-18, 19-25, 21-25, 15-09) (νίκες: 1-0)
Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Κωνσταντινόπουλος, Κτενάς . Γραμματεία: Κτενά