20-04-2013

Ο Φοίνικας 5ος και ευρωπαίος

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 τον Άρη στον δεύτερο αγώνα για τις θέσεις κατάταξης 5-6 των πλέι οφ και με νίκες 2-0 εξασφάλισε την 5η θέση στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Μετά από αυτή τη νίκη ο Φοίνικας εξασφάλισε τη συμμετοχή του για 3η φορά στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Ο Άρης κατατάχθηκε στην 6η θέση.

Ο Φοίνικας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ όπως και στη Θεσσαλονίκη το περασμένο Σάββατο. Αν και ο αγώνας δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, ο Φοίνικας είχε επίθεση (57%), κυριάρχησε στο μπλοκ (10 έναντι 6), ενώ στο σερβίς ο Ανδρεόπουλος επέλεξε τακτική στον άπειρο Τσομπάνογλου (λίμπερο αντί του απόντα Μπαμπαλιούτα). Η εικόνα και των τριών σετ ήταν παρόμοια. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έπαιρναν το προβάδισμα από την αρχή, το διεύρυναν στα μέσα των σετ και έφταναν εύκολα στην κατάκτησή τους. Μόνο στο 2ο σετ, ένα σερί με τον Ριζόπουλο στο σερβίς έβαλε τον Άρη στη διεκδίκησή του (από 23-15 σε 23-20), ωστόσο η ομάδα μας ήταν ψύχραιμη στο φινάλε.

Ο Κουρνέτας και Λάππας, με τον πρώτο να κάνει εξαιρετική δουλειά στο μπλοκ και τον δεύτερο να είναι ο πρώτος σκόρερ με πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση (64%). Ο Νικηφορίδης κάλυψε επάξια και πάλι την απουσία του Κοβάσεβιτς, βοήθησαν κατά διαστήματα οι κεντρικοί Σουλτανόπουλος και Τακουρίδης, ενώ μόνο οι Ντορνέλας και Γκαράς βρέθηκαν σε μέτρια βραδιά. Από τον Άρη μοναδικός διακριθέντας ήταν ο Ριζόπουλος, προσπάθησε φιλότιμα ο λίμπερο Τσομπάνογλου που δέχθηκε πολύ πίεση.

Η εξέλιξη του αγώνα...

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-16

Διαιτητές: Ονόπας, Παπαδογούλας. Παρατηρητής: Ακαρέπης, Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης. Γραμματεία: Πιρπινιά

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-16)

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 6 άσσοι, 24 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων,

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Κουρνέτας 6 (1/1 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ντορνέλας 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 7 (5/6 επ., 2 άσους), Τακουρίδης 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λάππας 16 (14/22 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-25% αρ.), Νικηφορίδης 8 (6/12 επ., 2 άσους, 47% υπ.-24% αρ.), Γκαράς (λ-40% υπ.-40% αρ.), Τσέργας 1 (1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Κουτσονίκας): Χαριτωνίδης, Τζελάτης 8 (6/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκιρτζίκης 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κιόσης 2 (2/6 επ.), Κυριακίδης 10 (6/23 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ, 46% υπ.-38% αρ.), Ριζόπουλος 9 (7/18 επ., 2 άσους, 71% υπ.-43% αρ.), Τσομπάνογλου (λ-61% υπ.-34% αρ.), Ντίνας 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης.