25-09-2014

Ισόπαλοι 2-2 ΠΑΟΚ και Εθνικός στο ντεμπούτο του Ιβάν Μιχάι

Ισόπαλοι 2-2 σετ αναδείχτηκαν ο ΠΑΟΚ και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας που έγινε στο «Παλατάκι» το απόγευμα της Πέμπτης 25/9. Το 4ο σετ παίχτηκε στους 15 πόντους. Με τον Εθνικό έκανε ντεμπούτο ο Κροάτης κεντρικός Ιβάν Μιχάι.
Από τον «δικέφαλο» δεν χρησιμοποιήθηκε ο Βασίλης Κουρνέτας για προληπτικούς λόγους καθώς έχει κάποιες ενοχλήσεις με το Τάσο Αναστασιάδη να φορά τη φανέλα βασικού. Στο βασικό σχήμα ξεκίνησε και ο Ντίνας αντί του Παντακίδη σε σχέση με το πρώτο ματς ενώ αντίθετα κανονικά ξεκίνησαν Λόουσον, Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ, Μουρ και Γκαράς.

Πόντο -πόντο πήγαινε το πρώτο σετ με τους ασπρόμαυρους πιο κουρασμένους και λιγότερο αποφασιστικούς στην επίθεση να δίνουν δικαίωμα στους φιλοξενούμενους. Στα κρίσιμα σημεία όμως οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη είχαν τις λύσεις και με πειθαρχία στην τακτική προηγήθηκαν 1-0 (25-22).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το επόμενο σετ με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο μέχρι και το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ 16-15. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 24-24 αλλά τον Δικέφαλο αποτελεσματικό στα κρίσιμα σημεία να κάνει το 2-0 (26-24).

Στο επόμενο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης πέρασε τον Σαμπάνη αντί του Γκόμεζ, τον Εφραιμίδη αντί του Λόουσον , τον Παντακίδη αντί του Μουρ και λίγο αργότερα τον Καρσαββίδη αντί του Γκαρά. Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα με τους ασπρόμαυρους να χάνουν την ομοιογένεια τους και να δίνουν τη δυνατότητα στον Εθνικό να μειώσει σε 2-1. Με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές αλλαγές στη σύνθεση του ο Εθνικός κατέκτησε το τέταρτο σετ με 13-15 έχοντας σε καλή μέρα τον Άντριτς και τον Μιχάι.

Τα σετ: 2-2 (25-22, 25-23, 22-25, 13-15)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Λόουσον 9 (7/13 επ, 2 άσσοι, 73% υπ - 55% άριστες), Σαφράνοβιτς 8 (5/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ - 64% άριστες), Γκόμεζ 8 (8/17 επ), Ντινας 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 5 (5/5 επ), Αναστασιάδης 2 (1/5 επ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ, 79% υπ - 47% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 86% υπ - 71% άριστες), Εφραιμίδης 5 (5/10 επ, 60% υπ - 30% άριστες), Σαμπάνης 11 (7/16 επ, 4 άσσοι), Παντακίδης 2 (2/9 επ).
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλι 11 (9/11 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 6 (6/14 επ, 20% υπ - 20% άριστες), Αν. Δαλακούρας 3 (3/12 επ, 46% υπ - 23% άριστες), Άντριτς 23 (19/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 2 (2/3 επ), Κίσιτς 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Κοντοστάθης (λ, 53% υπ - 29% άριστες), Κ. Δαλακούρας 4 (4/9 επ), Κιόσης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής.