04-10-2014

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από τη Μάλι Μίλιγιε Πιγιάνκο στον ημιτελικό του Βαλκανικού Κυπέλλου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 στον πρώτο ημιτελικό με από την τουρκική Μάλι Μίλιγιε Πιγιάνγκο στην πρεμιέρα του Βαλκανικού Κυπέλλου και την Κυριακή θα διεκδικήσει την 3η θέση στο μικρό τελικό κόντρα στην γηπεδούχο Μπουντουγκνοστ Μποτγκορίτσα η οποία ηττήθηκε 3-0 από την ρουμανική Μπάια Μάρε στον δεύτερο ημιτελικό.
Ο δικέφαλος πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά η τουρκική ομάδα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί μετά και το πενταπλάσιο μπάτζετ που έχει για τη σεζόν 2014-15.

Μάλιστα η έκβαση του αγώνα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική αν δεν τραυματίζονταν στο τρίτο σετ ο Μπράντλει Λόουσον.

Ο Αμερικανός ακραίος αισθάνθηκε ένα τράβηγμα στη μέση και ήταν αδύνατο να συνεχίσει τον αγώνα δίνοντας στη θέση του στον Δημήτρη Εφραιμίδη.

Κορυφαίος ήταν ο Σαφράνοβιτς με 18 πόντους και εξαιρετική προσφορά σε όλους τους τομείς (13/32επ. 2άσοι, 3 μπλοκ, 82%υπ-61%αρ). Πολύ καλά στοιχεία έδειξαν και οι υπόλοιποι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη.

Οι Τούρκοι μπήκαν πιο αποφασιστικά και με καλό μπλοκ και λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 14-16 και 19-21. Πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση κατέκτησαν το πρώτο σετ με 23-25. Στο επόμενο σετ ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε βελτιωμένος σε όλους τους τομείς και με αντεπίθεση διαρκείας προηγήθηκε με 8-4 και 16-10. Σταδιακά όμως οι αντίπαλοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά εκμεταλλευόμενοι το μπλακ άουτ των παικτών του ΠΑΟΚ, κάτι που οφείλεται στην έλλειψη συνοχής για το 19-21. Αυτό είχε ως συνέπεια η Μίλιγιε Πιγιάνγκο να προηγηθεί με 1-2.
Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 16-13 και 21-17.Οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 25-25 αλλά οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 2-1 κατακτώντας το σετ 25-27. Πόντο πόντο πήγαινε και το τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 21-19 και τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 24-24. Έχοντας τη ψυχολογία με τους μέρος τους οι αντίπαλοι κατέκτησαν το σετ 26-24 και πήραν την πρόκριση για τον τελικό.
Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-22, 25-27, 26-24)
ΜΑΛΙ ΜΙΛΙΓΙΕ ΠΙΓΙΑΝΓΚΟ (Μιλεκόνσκι): Μπράμ Βαν 22 (21/35επ. 1 μπλοκ), Γκαζμέντ 7 (5/13επ. 1μπλοκ,68%υπ.32αρ.υπ), Μπουράκ 10(5/7επ. 5μπλοκ), Γιλμάζ 4 (3/3επ), Μουρατάν 12 (914επ. 1άσος, 3 μπλοκ), Καβιέρ 16 (13/25επ. 2 μπλοκ, 1άσος, 77%υπ.46%αρ.υπ), Μουράτ (λ-60%υπ-34%αρ.υπ), Αντάτς, Εντέρ.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Λόουσον 7 (7/11επ. 57% υπ-43%), Σαφράνοβιτς 18(13/32επ. 2άσοι, 3 μπλοκ, 82%υπ-61%αρ), Γκόμεζ 30 (30/55επ), Παντακίδης 6 (5/7επ.1άσος), Μουρ 7 (6/11επ. 1 μπλοκ), Κουρνέτας , Γκαράς (λ-67%υπ-54%αρ.υπ),Εφραιμίδης 4 (2/6επ. 1 μπλοκ , 67%υπ-42%αρ.υπ), Ντίνας 4(1/2επ. 3 μπλοκ), Καρασαββίδης.

Καλμαζίδης : «Υπάρχει πικρία αλλά όχι ανησυχία»

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Υπάρχει πικρία γιατί αποκλειστήκαμε από τον τελικό, αφού όλοι το θέλαμε, αλλά όχι ανησυχία. Πολλά κομμάτια του παιχνιδιού ήταν καλά, αλλά το πιο σημαντικό που λείπει αυτή τη στιγμή από την ομάδα είναι η συνοχή. Το ίδιο φυσικά ίσχυε και για τον αντίπαλο, για να μην θεωρηθεί ότι ψάχνω δικαιολογίες, ωστόσο εμένα με ενδιαφέρει η δική μου ομάδα. Σίγουρα όμως τα όποια θέματα έχουμε θα τα λύσουμε τις επόμενες εβδομάδες και η ομάδα θα αρχίσει σιγά, σιγά να δείχνει το πραγματικά καλό της πρόσωπο».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ημιτελικοί - Σάββατο 4 Οκτωβρίου
18.30: Μάλι Μίλιγιε Πιγιάνγκο (Τουρκία) - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (25-23, 25-22, 25-27, 26-24)
21.00: Μπούντουγκνοστ (Μαυροβούνιο) – Στίντα Μπάια Μάρε (Ρουμανία) 0-3 (22-25, 13-25, 18-25)