19-10-2014

Ο Άρης 3-0 τον ΠΑΟΚ που του δίνει πρόκριση στο φάιναλ-4 του League Cup (φωτό)

O Άρης ανέτρεψε τα προγνωστικά στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης που ολοκλήρωσε τον Β΄όμιλο του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελική φάση της διοργάνωσης.
O Άρης έκανε εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ που χρειάζονταν μόλις δύο σετ για προκριθεί στα ημιτελικά του Legue Cup. Ο δικέφαλος υποτίμησε τον αντίπαλο και σε συνδυασμό και με το ότι οι περισσότεροι παίκτες του βρέθηκαν σε κακή ημέρα γνώρισε την ήττα. Έτσι από τον Β΄ Όμιλο που φιλοξενήθηκε στο γήπεδο της ΜΕΝΤ, οι τρεις ομάδες είχαν από μία νίκη , ωστόσο το σετ που πήρε ο Άρης από τη ΜΕΝΤ ήταν αρκετό για να του δώσει την πρόκριση.

Οι «κίτρινοι» μετά και το στραπάτσο της πρώτης ημέρας κόντρα στην ΜΕΝΤ, εμφανίστηκαν σοβαροί ,έπιασαν το μέγιστο της απόδοσης τους και αιφνιδίασαν τους ασπρόμαυρους που είχαν προβλήματα σε όλους τους τομείς.

Όπως και στον αγώνα κόντρα στη ΜΕΝΤ, έτσι και στο παιχνίδι με τον Άρη ο Δικέφαλος αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στο πρώτο σετ. Οι κίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά και μη έχοντας τίποτα να χάσουν επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 2-5. Με τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να κάνουν πολλά λάθη από τη γραμμή του σερβίς αλλά και να έχουν προβλήματα στα τελειώματα των φάσεων ο Άρης με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους πρώην κίτρινους Νικηφορίδη, Κυριακίδη ξέφυγε με 10-17. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του ΠΑΟΚ άρχισαν ράλι για να προλάβουν να ροκανίσουν η διαφορά. Με τον Γκόμεζ να έχει πάρει τα πάνω του αλλά και τον Λόουσον να ανεβάζει σταδιακά το ρυθμό του και να τελειώνει τρεις σερί επιθέσεις ο Δικέφαλος μείωσε σε 14-17. Παρόλα αυτά οι κίτρινοι κρατούσαν το ρυθμό μέχρι και το 16-20. Με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να δουλεύει καλά και τους ασπρόμαυρους να τελειώνουν τις επιθέσεις Δικέφαλος μείωσε σε 20-19 , ισοφάρισε σε 21-21 με τον Γκόμεζ. Δύο λάθος σερβίς όμως από πλευράς ΠΑΟΚ , μία επίθεση του Νικηφορίδη και ένα μπλοκ του Ντόχρτι στον Μουρ διαμόρφωσαν το 22-25 για το Άρη.

Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο στο σκορ και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα με εκπληκτικές άμυνες και ωραίες φάσεις. Με τον Άρη να παίζει πολύ δυνατά άμυνα και τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται στα τελειώματα των φάσεων οι κίτρινοι πήγαν προηγούμενοι με 14-16 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε ε 17-17 και 19-19 μετά από άουτ επίθεση του Μπέλλου. Ο Κυριακίδης έκανε το 19-20 και ο Νικηφορίδης το 19-21. Μπλοκ του Γκόμεζ στον Νικηφορίδη έκανε το 20-21,για να ακολουθήσει άουτ επίθεση του Κυριακίδη για το 21-21. Οι κίτρινοι ξέφυγαν με 21-23 αλλά ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 22-23. Με τον Γκόμεζ να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ έφθασε σε σετ μπολ στο 24-23 αλλά λάθος του ίδιου παίκτη από τη γραμμή του σερβίς έκανε το 24-24. Ο Γκόμεζ έκανε το 25-24 αλλά στη συνέχεια δύο μπλοκ στον ίδιο παίκτη έκαναν το 25-26. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ χρεώθηκε με υπέρβαση και ο Άρης πήρε το σετ 25-27.

Ο Δικέφαλος μπήκε στο τρίτο σετ αποφασισμένος να αλλάξει την κατάσταση και πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-7. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο με τους δύο τεχνικούς να έχουν ρίξει στη μάχη ο μεν Καλμαζίδης τον Εφραιμίδη αντί του Λόουσον και ο Γιάτσης τον Μαυροβουνιώτη αντί του Κυριακίδη. Ο Άρης πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-15. Με όπλο το μπλοκ οι κίτρινοι συνέχισαν να κρατάνε το προβάδισμα για το 19-16. Λάθος των κιτρίνων και επίθεση του Σαφράνοβιτς έκαναν το 19-18, για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ σε 19-19. Μπλοκ του ΠΑΟΚ στον Ντόχερτι έκανε το 20-20 . Ο Γκόμεζ με δύο επιθέσεις έκανε το 22-21 και ο Μουρ το 23-22. Οι ασπρόμαυροι χρεώθηκαν με πιαστή μπαλιά και οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 23-23. Με τον Μαυρουβουνιώτη να δίνει λύσεις ο Άρης έφθασε δύο φορές ματς μπολ στο 24-25 και στο 25-26. Ο Παντακίδης έκανε το 26-26, αλλά ο Νικηφορίδης απάντησε για το 26-27. Ο Γκόμεζ έκανε το 27-28 αλλά λάθος σερβίς του Σαφράνοβιτς και μπλοκ στον Εφραιμίδη διαμόρφωσε το τελικό 25-27.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης
1ο σετ: 4-8, 10-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 25-27
3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 27-29
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 0-3 (22-25, 25-27, 27-29)
ΠΑΟΚ (καλμαζίδης): Ντίνας 2 (μπλοκ), Κουρνέτας 2 (μπλοκ), Λόσον 8 (8/12 επ, 57% υπ - 29% άριστες), Μουρ 6 (6/12 επ), Γκόμεζ 26 (24/26 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (12/24 επ, 77% υπ - 54% άριστες / Γκαράς (λ - 78% υπ - 56% άριστες), Παντακίδης 1 (1/4 επ), Σαμπανάι, Εφραιμίδης 1 (1/6 επ, 33% υπ - 22% άριστες), Καρασαββίδης (63% υπ - 38% άριστες), Αναστασιάδης
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 6 (5/19 επ, 1 μπλοκ 69% υπ - 46% άριστες), Ντόχερτι 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 5 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 12 (8/20 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 77% υπ - 39% άριστες), Μπέλος 12 (10/23 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (5/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ - 57% υπ - 57% άριστες), Μαυροβουνιώτης 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ 71% υπ - 57% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης, Χατζηπαραδείσης.

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης που νίκησε την προηγούμενη ομάδα του είπε: «Είναι μία μεγάλη νίκη. Κάναμε φοβερή τακτική που εφαρμόστηκε στο έπακρο. Ελπίζω αυτή τη φορά να το ζήσω το φάιναλ-4 διότ πέρυσι με τη Λαμία προκριθήκαμε αλλά εγώ αποχώρησα. Οταν κερδίζεις τον ΠΑΟΚ 3-0 πρέπει να πιάσεις φοβερή αποδοση. Κάναμε τακτικό σέρβις, βγαίναμε συνέχεια με διπλό μπλοκ και ο Μαυροβουνιώτης ήταν η αλλαγή κλειδί. Ειναι μία νίκη που μπορεί να μας δώσει πολλά πράγματα. Είναι μία καλή ευκαιρία να πειστούν κι άλλοι χορηγοί για να στηρίξουν την ομάδα ώστε να μπορέσει να ορθοποδήσει».

Προβληματισμένος για την εμφάνιση και την ήττα της ομάδας του ήταν μετά και το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης ο οποίος τόνισε: «Δεν παίξαμε καλά. Ο βασικός μας αντίπαλος ήταν ο κακός μας εαυτός παρά ο Άρης. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια που είχαμε εύκολα την αλλαγή ,και ήταν από τα δυνατά μας σημεία ,  σήμερα ,είχαμε πολλές δυσκολίες σε αυτό το κομμάτι. Αντίθετα ο Άρης έπαιρνε εύκολα την αλλαγή και ήταν πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία σε σχέση με εμάς».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ LEAGUE CUP «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2014-15
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο ΜΕΝΤ - Τούμπα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014
19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. - Άρης 3-1 (26-28, 26-24, 25-17, 25-16)
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Μαυρίδης, Κύρκος. Γραμματεία: Λαδά.
2η αγωνιστική - Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014
19.30: Μ.Ε.Ν.Τ. - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (23-25, 12-25, 32-34)
Διαιτητές: Αβραμίδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μπουκουβάλα, Πεχλίδης. Γραμματεία: Καρακούλια.
3η αγωνιστική - Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
18.30: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ.Άρης 0-3 (22-25, 25-27, 27-29)
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Γιώγιου, Στεργιόπουλος Χ. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.