02-11-2014

O Eθνικός 3-1 στο Βραχάτι πριν αναχωρήσει για Ελβετία

Με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 17 πόντους, τον Γιώργο Παπάζογλου να αγωνίζεται σαν έφηβος και τον Μπόζινταρ Τσουκ να τελειώνει όλες τις δύσκολες κόντρα επιθέσεις ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε τη νίκη στο Βραχάτι επί του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ.
Οι ακρίτες ισοβαθμούν με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας και με ανεβασμένη ψυχολογία ετοιμάζονται να ταξιδέψουν το πρωί της Δευτέρας για την Ελβετία προκειμένου να δώσουν την Τρίτη τον πρώτο τους ευρωπαϊκό αγώνα της σεζόν. Αντίθετα, Ο Παμβοχαϊκός έχει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες και ο προπονητής του Γιώργος Κλαρούδας προανήγγειλε αλλαγές.

Ο Εθνικός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα και με καλή τακτική στο σερβίς αποτελεσματικο μπλοκ και χωρίς να κάνει εύκολα λάθη κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο 1ο σετ με διαδοχικά μπλοκ ξέφυγε για πρώτη φορά με 21-16 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος καθώς Άντριτς και Τσουκ τελείωναν όλες τις επιθέσεις.

Στο 2ο σετ μετά το 13-13 o Εθνικός με καλό σερβίς του Τσουκ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 17-13. Ο Γιώργος Κλαρούδας έριξε στον αγώνα τους Σαρικεΐσογλου, Ασπιώτη και Παπαδόπουλο βγάζοντας έξω Στεβάνοβιτς, Τσουκ και Βούλιν αλλά δεν άλλαξε η εικόνα του Παμβοχαϊκού.

Η εντυπωσιακή παρουσία του Σαρικεΐσογλου από τη θέση του σερβίς έβαλε τον Παμβοχαϊκό δυνατά στο 3ο σετ με προβάδισμα 8-4 και αργότερα 14-7. Ο Παμβοχαικός διατήρησε το +7 μέχρι το 20-13 αλλά ο Εθνικός με πολύ καλή άμυνα και ρίσκο στο σερβίς και φοβερά μπλοκ από τον Παπάζογλου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Αρχικά έκανε σερί σερί 3-0 για το 21-17, ενώ στο 22-18 έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε για πρώτη φορά με 23-22. Μία φοβερή ενέργεια του Νέμεθ έβαλε και πάλι τον Παμβοχαϊκό στο 24-23. Ο Παμβοχαϊκος προηγήθηκε 25-24, ο Μιχάλι ισοφάρισε 25-25 αλλά ο 'Αντριτς έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Ασπιώτη στον Άντριτις.

Ο Εθνικός παρά την απώλεια του 3ου σετ μπήκε και πάλι δυνατά στο 4ο σετ με καλό σερβις και προσηλωμένη τακτική στο φιλέ πήρε προβάδισμα από την αρχή με 5-1. Η τελευταία αντίδραση του Παμβοχαϊκού ήρθε με την ισοφάριση 9-9. Ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 (12-9) και με πολύ καλούς τους Παπάζογλου, Τσουκ και τον Κίσιτς κράτησε τη διαφορά έως το τέλος φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 17-25, 27-25, 20-25)

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Κουτσσούλας

Διακύμανη...

1ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 13-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 27-25
4ο σετ: 8-6, 12-16, 17-21, 20-25

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι ου Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 56 επιθέσεις 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Τερζής, Στεβάνοβιτς 3 (3/6 επ, 57% υπ - 29% άριστες), Τσουκ Αντζέλικο 4 (4/15 επ), Κανέλλος 1 (1/6 επ), Νέμεθ 16 (16/25 επ, 44% υπ - 24% άριστες), Βούλιν 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ - 76% υπ - 55% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης 14 (11/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/8 επ), Σαρικεΐσογλου 6 (4/12 επ, 50% υπ - 20% άριστες), Γεωργίου

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 1 (μπλοκ), Μίχαλι 11 (7/9 επ, 4 μπλοκ), Τσουκ Μπόζιταρ 21 (18/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 15 (11/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Άντριτς 17 (14/30 επ, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 10 (6/11, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ - 69% υπ - 54% άριστες), Δαλακούρας Κώστας.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Καρούδας είπε: «Ηταν ένας ματς που δε μας πήγε καλά. Είχαμε καίρια προβλήματα και ειδικά στη θέση του διαγωνίου. Δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Το ίδιο ισχύει και για τον άλλο ξένο μας, τον ακραίο μας που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και για αυτό πρέπει να σκεφτούμε και άλλες λύσεις. Οι Ασπιώτης, Σαρικεΐσογλου, Παπαδόπουλος βοήθησαν πολύ, έδωσαν ενέργεια στην ομάδα μας αλλά δεν έφτανε. Ο Εθνικός έπαιξε καλύτερα σε σερβις και μπλοκ, είχε αποτελεσματικότερη επίθεση και νίκησε δίκαια. Ετοιμαζόμαστε για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Σίγουρα περιμέναμε κάτι περισσότερο σε αυτά τα ματς με τον Ολυμπιακό και τον Εθνικό».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ήταν πολύ καλή νίκη ψυχολογίας και ουσίας. Νικήσαμε πολύ δύσκολη ομάδα. Είχαμε προετοιμαστεί καλά. Πιστέψαμε στη νίκη. Πιάσαμε καλή απόδοση από τακτική και αγωνιστική πειθαρχία. Δίκαια ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Το πρωτάθλημα θα είναι δύσκολο με πολλές εκπλήξεις και είναι σημαντικό που ξεκινήσαμε με δύο νίκες. Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει και στην αποστολή μας στην Ελβετία. Κάναμε δύο νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος αλλά δεν χρειάζεται να προτρέχουμε. Η ομάδα μου έχει νέα παιδιά και είναι σημαντικό να κρατάμε σε υψηλό επίπεδο την απόδοση μας».