08-11-2014

Η Κηφισιά νίκησε 3-1 ΠΑΟ και Πρωτοψάλτη (φωτό)

Με εντυπωσιακή νίκη επί του Παναθηναϊκού του Θανάση Πρωτοψάλτη με 3-1 σετ ξεκίνησε η Κηφισιά τους αγώνες της στο Ζηρίνειο κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα. Πριν τον αγώνα έγινε κοινή διαμαρτυρία των δύο ομάδων για την απελευθέρωση της ιρανής Ghoncheh Ghavami.
Ο αγώνας έγινε μέσα σε καταπληκτική βολεϊκή ατμόσφαιρα παρουσία και 80 φίλων του Παναθηναϊκού, ενώ οι φίλοι και των δύο ομάδων χειροκροτούσαν κάθε καλή φάση σε άμυνα και επίθεση.

Η Κηφισιά έκανε τέλεια τακτική, ξεκίνησε για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα με τον Δημήτρη Νικολάκη αλλά έδειξε ανέτοιμος και ο Κρίστοφερ Όστιν ήταν ο παίκτης που κράτησε ψηλά την τακτική. Κορυφαία εμφάνιση του Γιοβάνοβιτς στην επίθεση με 29 πόντους αλλά και του Σουλτανόπουλου με 6 μπλοκ.

Ο Παναθηναϊκός υστέρησε σε υποδοχή, το σερβίς του δεν χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Καμίνσκι έχανε «χαμηλή» πτήση. Κορυφαίος του τριφυλλιού ο πρώην ακραίος του ΑΟΚ Θανάσης Πρωτοψάλτης, ενώ στα κρίσιμα σημεία υπήρξε πολύ νευρικότητα αλλά και λάθη.

Επεισόδιο έγινε μεταξύ του Ισπανού ακραίου Φερέρα του ΑΟΚ και του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και αμφότεροι χρεώθηκαν κόκκινη κάρτα, ενώ στο 23-18 του 4ου σετ μετά από επιθεση του Γιοβάνοβιτς ο Ανδρεόπουλος δέχτηκε κόκκινη – κίτρινη και αποβλήθηκε. Γενικά οι «πράσινοι» έχουν παράπονα από την διαιτησία του Νώντα Γεροθόδωρου.

Οι «πράσινοι» έδειξαν καλά διαβασμένοι και παρότι είδαν απέναντι τους τον Νικολάκη πασαδόρο κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα σε όλο το 1ο σετ με 3-4 πόντους κάνοντας το 0-1.
Από εκεί και πέρα τα πάντα άλλαξαν. Ο Όστιν πήρε πάνω του τον ΑΟΚ. Το 14-12 για τον Παναθηναϊκό έγινε 16-14 για τον ΑΟΚ με σερί 4-0 από τον Φερέρα στο σερβίς. Από εκείνο το σημείο η Κηφισιά βρήκε το γνωστό γρήγορο ρυθμό της και μπήκε στη θέση του οδηγού με 1-2 πόντους. Ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 24-23, ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε (24-24) αλλά ο ΑΟΚ με υπέρβαση του Κουκ και επίθεση του Γιοβάνοβιτς έκανε το 26-24 και το 1-1 σετ.

Δυνατά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 8-2. Η Κηφισιά μείωσε τη διαφορά και οι «πράσινοι» ήταν μπροστά μέχρι το 19-17. Ένα λάθος του Πρωτοψάλτη και ένα ατομικό μπλοκ του Φερέρε έφεραν την ισοφάριση (19-19), έγινε μέχρι μέχρι το 23-23 οπότε ο Κουκ έχασε το σερβίς δίνοντας προβάδισμα στον ΑΟΚ (24-23). Ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Σουλτανόπουλος και ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ τελείωσαν και πάλι το σετ 26-24 κάνοντας το 2-1 σετ.

Η πίεση μεταφέρθηκε στους «πράσινους» που είχαν παράπονα από τη διαιτησία, αλλά ο ΑΟΚ με ψυχραιμία και καλή τακτική είχε συνέχεια προβάδισμα σε όλο το 4ο σετ και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 26-24
3ο σετ: 2-8, 15-16, 19-21, 26-24
4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-15, 25-20

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 26-24, 26-24, 25-20)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος, Παπαγγελόπουλος 12 (7/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φερέρα 17 (15/29 επ, 2 άσσοι, 88% υπ - 47% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ - 57% άριστες), Γιοβάνοβιτς 29 (22/34 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 93% υπ - 67% άριστες), Κόντος, Κάπελλας, Όστιον 1 (1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 13 (12/29 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Κουκ 11 (10/22 επ, 1 άσσος, 69% υπ - 42% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (15/28 επ, 80% υπ - 40% άριστες), Χόι 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (4/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 74% υπ - 32% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1 μπλοκ), Σαμαντάς, Λουκάς.

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, δήλωσε: «Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, δεν ξέρω αν ήταν ποιοτικό, αλλά είχε αρκετό θέαμα. Είχε πολύ ωραίες φάσεις, φάσεις που πήγαιναν πόντο-πόντο, ανατροπές στο σκορ. Απ' εκεί που μπορούσαμε να είχαμε χάσει 3-0, κερδίσαμε 3-1. Με προβληματίζει λίγο το νωθρό μας ξεκίνημα. Μου αρέσει πολύ η αντίδραση κα η προσπάθεια των παικτών όχι μόνο στο παιχνίδι, αλλά και όλη την εβδομάδα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ήταν ένα σκληρό κι ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Είχε θέαμα και πολύ καλές τακτικές. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τους αθλητές μου, Πάλεψαν να πάρουν το αποτέλεσμα κάτω από αντίξοες συνθήκες και κατά τη διάρκεια της εβδομάδας στις προπονήσεις, και στο παιχνίδι. Έχουν την εντύπωση ότι ο Παναθηναϊκός είναι μικρός, αλλά είναι βαθιά νυχτωμένοι. Θα έρθει η στιγμή που θα βλέπουν τον Παναθηναϊκό με το κυάλι, κι εμείς έχουμε γαϊδουρινή υπομονή».

Ο κεντρικός του ΑΟ Κηφισιάς, Νικόλας Παπαγγελόπουλος είπε: «Ξεκινήσαμε νωθρά και χάσαμε το πρώτο σετ από δικά μας λάθη. Αργότερα βρήκαμε ρυθμό, εκνευρίσαμε τον Παναθηναϊκό, παίξαμε καλά μπλοκ και άμυνα, και κερδισαμε το παιχνίδι. Από ένα σημείο και μετά όλοι παίξαμε πολύ καλά. Όσο περνάει ο καιρός δενόμαστε περισσότερο. Αφιερώνουμε τη νίκη στον άτυχο της ομάδας, τον Μαντέκα, και του ευχόμαστε περαστικά».