22-11-2014

Ο ΠΑΟ νίκησε 3-0 Φοίνικα στην «άδεια» έδρα του (foto)

Μετά από πέντε χρόνια ο Παναθηναϊκός νίκησε στην έδρα του τον Φοίνικα Σύρου και μάλιστα με 3-0 σετ και πήρε ακόμα τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον εκτόξευσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας αλλά απομένει ο αγώνας της Κηφισιάς με τη Λαμία για να ολοκληρωθεί η 5η αγωνιστική.
Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε 5 αγώνες. Έπαιξε πάλι χωρίς τους οπαδούς και εξέτισε την ποινή των δύο αγωνιστικών χωρίς βαθμολογικές απώλειες (είχε νικήσει και την Ορεστιάδα 3-1 σετ). Ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την 4η ήττα στο πρωτάθλημα κάνοντας το πιο αρνητικό ξεκίνημα από τη σεζόν 2009-10. Πρόσωπο του αγώνα ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος που πανηγύρισε νίκη σε βάρος της προηγούμενης ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο φορμαρισμένος σε όλα τα σημεία κάτι στο οποίο δεν μπορούσε να αντισταθεί ο Φοίνικας, που είχε ξεσπάσματα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, οι «πράσινοι» χάρισαν και αρκετούς πόντους στον Φοίνικα από τα λάθη τους.

Ο Καμίνσκι και ο Ντόκιτς μπήκαν δυνατά και ανέλαβαν τις επιθέσεις για τις ομάδες τους. Ο Φοίνικας ήταν μπροστά με τους πόντους του Ντόκιτς ως το 7-6, όπου ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με ένα σερί 3-0. Χόι και Πρωτοψάλτης χάλασαν την υποδοχή των Συριανών με τα σέρβις τους και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-7. Στα μέσα του σετ ο Ντάμποβιτς αντικαταστάθηκε από τον Ρούση, αφού δεν μπορούσε να βρεθεί με τους κεντρικούς και γίνονταν αρκετά λάθη σε αυτό το σημείο, σε αντίθεση με τους κεντρικούς του Παναθηναϊκού που σε συνεργασία με τον Στιβαχτή έπαιξαν πολυ καλά σε πρώτο χρόνο. Παίκτες κλειδιά του Φοίνικα αστοχούσαν στα σέρβις, κάτι που δημιούργησε μεγαλύτερο πρόβλημα. Πολύ καλή η εικόνα και των δύο λίμπερο στο πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ξανά με τον Ντάμποβιτς, αφού ούτε ο Ρούσης μπόρεσε να βοηθήσει. Η εικόνα του Φοίνικα βελτιώθηκε κι από ένα σημείο κι έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, παρόλο που ο Παναθηναϊκός είχε χτίσει μία διαφορά 4 πόντων. Το τριφύλλι εξακολουθούσε να έχει καλά στατιστικά κυρίως στα στοιχεία της άμυνας, ενώ το πρόβλημα με τον πρώτο χρόνο του Φοίνικα έμενε σταθερό. Μπορεί εκεί να έκανε λάθη ο Ντάμποβιτς, όμως έβρισκε τον Ντόκιτς με κλειστά μάτια, και χρησίμευσε πολύ στο μπλοκ μαζί με τον Μουρούτη.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά. Στο 16-14 ο Λάππας δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Φοίνικας βρέθηκε σε θέση οδηγού, αλλά ο Παναθηναϊκός φάνηκε πιο ψύχραιμος και πήρε το σετ, λίγο πριν το τέλος.

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-3, 16-14, 21-19, 25-22
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-21, 25-22)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 16 (12/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 10 (8/13 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 7 (6/25 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 50% άριστες), Χόι 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/11 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 86% υπ - 52% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς, Λουκάς.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (6 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (14/33 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 4 (4/16 επ, 68% υπ - 37% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ - 20% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ - 28% άριστες), Ρούσσης, Παπαδόπουλος Χρ.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού και πρώην του Φοίνικα Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Δεν ήταν καθόλου εύκολη νίκη. Ο Φοίνικας είναι σκληρή και ανταγωνιστική ομάδα. Το 3-0 ήρθε γιατί η ομάδα ακολούθησε πιστά την τακτική που είχαμε σχεδιάσει και αυτό βγήκε στο ματς. Περιμένουμε με ανυπομονησία το παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό για να γιορτάσουμε μαζί με τους φιλάθλους μας. Περιμένουμε πως και πως εκείνη την ημέρα, δεν μας αρέσει η ησυχία αυτή στο γήπεδο».

Για το επόμενο ματς με τη Λαμία ο Ανδρεόπουλος είπε: «Αντιμετωπίζουμε μια πολύ δύσκολη ομάδα που ξέρει να διαχειρίζεται την έδρα της. Πρέπει να συνεχίσουμε συγκεντρωμένα την προετοιμασία μας».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Δεν παίξαμε πολύ καλά απόψε. Είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε την τακτική μας. Προσπαθήσαμε στο τρίτο σετ να αντιδράσουμε. Ο διαιτητής ίσως δεν είδε κάτι, αλλά δεν είναι λόγος αυτός. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Προσπαθούμε για το καλύτερο και πρέπει να συγκεντρωθούμε στο επόμενο ματς».