29-11-2014

O Παμβοχαϊκός με 3-1 έβαλε «φρένο» στην Κηφισιά

Η παράδοση που θέλει τον Παμβοχαϊκό να κερδίζει πάντα για το πρωτάθλημα την Κηφισιά στο Βραχάτι συνεχίστηκε και απόψε. Η ομάδα του Μίχαλ Μέρτεν νίκησε με 3-1 και σημείωσε το δεύτερο τρίποντο μετά από 6 αγωνιστικές βελτιώνοντας σημαντικά τη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Για την Κηφισιά ήταν μόλις η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα και αυτή εκτός έδρας.

Ο Παμβοχαϊκός έκανε την καλύτερη εμφάνιση του στο πρωτάθλημα αγγίζοντας το τέλειο σε υποδοχή και επίθεση, ενώ είχε βασικό διαγώνιο και πρώτο σκόρερ τον Άκη Ασπιώτη που σημείωσε 19 πόντους και 18/30 τελειωμένες επιθέσεις. Εξαιρετικός για άλλη μία φορά ο Νέμεθε με 18/25 τελειωμένες επιθέσεις και 72% αποτελεσματικότητα, ενώ κορυφαία εμφάνιση έκανε και ο Βούλιν με 18 πόντους και 13/16 τελειωμένες επιθέσεις!

Καλά ποσοστά στην υποδοχή είχε και η Κηφισιά αλλά δε μπόρεσε να πιέσει τον αντίπαλο της στο σερβίς, ενώ και το κέντρο της δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Βούλιν αλλά και την επιθετική τακτική του Παμβοχαϊκού.

Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ. Στο 1ο σετ η Κηφισιά ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 πόντους μέχρι και το 25-24 έχοντας δύο σετ μπολ (24-23, 25-24) αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πήρε το σετ με 27-25 και έκανε το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ από το 7-7 η Κηφισιά είχε πάλι από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 9-7 και 16-12, αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 18-18, αλλά και η Κηφισιά με καλή εμφάνιση από τον Γιοβάνοβιτς πήρε το σετ 25-22 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου η Κηφισιά ήταν πάλι μπροστά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Εκεί ο Παμβοχαϊκός με το σερβίς του Στεβάνοβιτς έκανε σερ 4-0 και προηγήθηκε 19-16 κρατώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος (25-21) ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο σφυρίγματα των διαιτητών.

Η νίκη του Παμβοχαϊκού «κλείδωσε» στο 4ο σετ όταν τα ποσοστά στην επίθεση άγγιξαν το τέλειο (74%). Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 8-6 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 21-21 και με ένα μπλοκ, μία επίθεση του Ασπιώτη και έναν πρώτο χρόνο του Βούλιν τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-21
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 67 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 65 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (27-25, 22-25, 25-21, 25-23)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (1/4 επ), Ασπιώτης 19 (18/30 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (5/7 επ), Ν'εμεθ 18 (18/25 επ, 73% υπ - 53% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (8/9 επ, 50% υπ - 35% άριστες), Βούλιν 18 (13/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 63% υπ - 52% άριστες), Δρογκάρης, Τσουκ

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Φερρέρα 5 (5/11 επ, 86% υπ - 45% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ - 58% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (32/47 επ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ - 53% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Κόντος, Όστιν 1 (1/1 επ).

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Δημήτρης Ζήσης είπε: «Σήμερα παίξαμε πολύ καλά. Έτσι πρέπει να παίζεται το βόλεϊ από τον Παμβοχαϊκό. Όλη η ομάδα πήγε καλά σε όλους τους τομείς. Δεν κάναμε λάθη και η τακτική μας βγήκε πολύ καλά. Και στην επίθεση πήγε πολύ καλά και ο Ασπιώτης και κερδίζαμε εύκολα τον πόντο. Σίγουρα αυτή ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Ερχεται δύσκολος αγώνας με τον Παναθηναϊκό και θα προσπαθήσουμε να έχουμε το ίδιο καλή απόδοση».

O προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Έγινε ωραίος και δυνατός αγώνας με λίγα λάθη. Ο Παμβοχαϊκός έβγαλε 70% επίθεση και με αυτό το ποσοστό δε μπορείς να παίξεις εύκολα. Δεν είχαμε το μπλοκ που έπρεπε. Θα δουλέψουμε για να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας».