13-12-2014

Ο Άρης πρώτη νίκη εντός έδρας 3-2 τον Παναθηναϊκό

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον πρώην πράσινο κεντρικό Κάσσανδρο Στίγγα (8 πόντους από μπλοκ) αλλά και τους Γιάννη Κυριακίδη, Γιάννη Χαριτωνίδη ο Άρης νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ σε αγώνα που έγινε στη Μίκρα κεκλεισμένων των θυρών.
Αυτή είναι και η πρώτη εντός έδρας νίκη του Άρη στο εφετινό πρωτάθλημα αλλά και η δεύτερη συνολικά. Ο Παναθηναϊκός για δεύτερο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και μπαίνει στην τελική ευθεία για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Κυψέλη.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους «πράσινους» να ξεφεύγουν 16-14. Εκεί ο Άρης έκανε καθοριστικό σερί 4-0 με την υποδοχή του Παναθηναϊκού να έχει προβλήματα. Με μπλοκ του Στίγγα η διαφορά άνοιξε στο 21-18 και κράτησε μέχρι το τέλος με 25-22.

Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» στο 2ο σετ με μπλοκ και σερβις και με σερί 4-0 ξεφυγε 18-10 κατακτώντας το σετ 25-20 για το 1-1 σετ.

Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά μέχρι τα μισά του 3ου σετ με έναν πόντο, αλλά ο Άρης με δύο μίνι σερί 3-0 ξέφυγε 21-17 και έκανε το 2-1 σετ.

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη ακόμα και με 3-1 σετ. Από την αρχή του σετ είχε προβάδισμα δύο πόντων (8-6, 13-11, 20-18, 23-21) αλλά ο Παναθηναίκός μετά από δύο καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις ισοφάρισε 23-23. Ο Άρης είχε ματς μπολ με 25-24, 26-25, 28-27, 32-31, 33-32 και τελικά το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό με 35-33.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο Άρης ξέφυγε με 5-2 σετ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος που του έδωσε και τη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-22
2ο σετ: 5-8, 10-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 33-35
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-8, 15-13

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 65 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 72 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 33-35, 15-13)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (18/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 31% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (12/38 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 82% υπ - 64% άριστες), Ντόχερτι 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/39 επ, 3 μπλοκ), Στίγγας 17 (9/15 επ, 8 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ - 47% άριστες), Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 21 (16/37 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 23 (21/35 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 42% άριστες), Χόι 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης ήταν εκνευρισμένος μετά το τέλος του αγώνα: «Για μένα ο Άρης πήρε 3 πόντους και οι διαιτητές έναν. Παίξαμε πολύ καλά αλλά οι επιλογές των διαιτητών μας εκνεύρισαν και μας κόστισαν το 4ο σετ. Ακόμα και έτσι οι δύο βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Πιάσαμε 17 μπλοκ, σπάσαμε πολλές επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνιση τους».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Κάναμε την χειρότερη μας εμφάνιση. Δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι. Με αυτή την κακή εμφάνιση είναι και επιτυχία που πήραμε και έναν βαθμό».