20-12-2014

Ο Φοίνικας 3-0 τον Άρη και πατάει στην 4αδα

Την πέμπτη νίκη του και την τέταρτη συνεχόμενη σημείωσε ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ κάνοντας τεράστιο άλμα για την είσοδο στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας. Με πρώτο σκόρερ τον Ντόκιτς και μπλοκ που πήρε για άλλη μια φορά τους καθοριστικούς πόντους στα τελειώματα των σετ ο Φοίνικας κατάφερε να «δαμάσει» την αντίσταση του Άρη δίνοντας ευκαιρία για έξαλλους πανηγυρισμούς από τους συριανούς.

O Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα δύο πόντων στο 1ο σετ μέχρι το 12-10. Στη συνέχεια ξέφυγε 16-11 και 17-12 αλλά ο Άρης με όπλο το μπλοκ μείωσε σταδιακά τη διαφορά και ισοφάρισε 19-19.Από εκεί ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Μάλιστα ο Άρης πέρασε μπροστά (21-20) με μπλοκ του Στίγγα στον Ντόκιτς. Ο Φοίνικας απάντησε με σερί 3-0 χάρις το σερβίς κάνοντας το 23-21. Κ ενώ το σετ φάνηκε να τελειώνει για τον Φοίνικα στο 24-22 ο Ντόκιτς δέχτηκε μπλοκ από τον Μαυροβουνιώτη σε κόντρα μπάλα και το σκορ έγινε 24-23. Ο Άρης ισοφάρισε (24-24) με νέο μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς από τον Ντόκερτι (ο Αμερικανός έχει ενημερώσει τη διοίκηση του Άρη πως την Δευτέρα θα φύγει για τις ΗΠΑ).

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι 26-26. Εκεί ο Ντόκερτι με άσσο έβαλε τον Άρη πρώτη φορά μπροστά (27-26) αλλά στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς (27-27).

Νέο λάθος (από Κυριακίδη) έβαλε μπροστά τον Φοίνικα 28-27. Στο 29-29 ο Ντόκιτς με επίθεση έκανε το 30-29 και το σετ τελείωσε με κόντρα επίθεση πάλι του Ντόκιτς ύστερα από εκπληκτικές άμυνες των συμπαικτών του. Ο Σέρβος διαγώνιος εξιλεώθηκε για τις δύο χαμένες επιθέσεις στο 24-22.

Με καλή ψυχολογία από το φινάλε του 1ου σετ ο Φοίνικας πήρε εύκολα το 2ο σετ και έκανε το 2-0 σετ.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Άρης επιχείρησε να κάνει επαναφορά στον αγώνα. Στο 18-15 υπέρ του Φοίνικα, ο Άρης μείωσε σε 19-18 με μπλοκ του Στίγγα στον Ντόκιτς και επίθεση του Μαυροβουνιώτη. Ο Φοίνικας ξέφυγε στο σκορ με 21-18 όταν ο Ντόκιτς απάντησε με δικό του μπλοκ στον Μαυροβουνιώτη, ενώ στο 20-18 έκανε το ντεμπούτο ο Πέκμανς αντί του Λάππα.

Ο Άρης συνέχισε να παλεύει. Με κόντρα επίθεση του Κυριακίδη μείωσε 21-20 αλλά η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο 22-20. Ο Κυριακίδης τελειώνει την επίθεση για το 22-21, αλλά νομίζοντας πως ο πόντος δόθηκε στον Φοίνικα ύστερα από σχετική υπόδειξη του επόπτη άρχισε να διαμαρτύρεται. Όμως, ο πρώτος διαιτητής Κώστας Βουδούρης πήρε πάνω του τη φάση και έδωσε τη μπάλα στον Άρη, ωστόσο, δεν χαρίστηκε στον Κυριακίδη και του έδειξε κόκκινη κάρτα καθώς από το 2ο σετ του είχε δείξει κίτρινη κάρτα. Το σκορ έγινε 23-21 κι εκεί ο Άρης έχασε την αυτοσυγκέντρωση του. Ο Μπέλος κάρφωσε στο φιλέ (24-21) και ο αγώνας τελείωσε με άσσο του Ντόκιτς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος
1ο σετ: 8-5, 16-11, 20-21, 31-29
2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-12, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-21
*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-0 (31-29, 25-18, 25-21)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 5 (2/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 6 (3/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 20 (17/42 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 70% υπ - 40% άριστες), Π. Παπαδόπουλος 11 (10/16 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ - 9% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ - 33% άριστες), Αρβανίτης, Πέκμανς
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 11 (11/23 επ, 76% υπ - 36% άριστες), Μαυροβουνιώτης 12 (10/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 45% άριστες), Ντόχερτι 5 (1/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 άσσοι), Μπέλος 7 (3/15 επ, 3 μπλοκ), Στίγγας 10 (6/15 επ, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 82% υπ - 59% άριστες), Πιπέργιας 1 (1/1 επ), Μηλής 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης.

Ο τεχνικός του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι διότι δείξαμε πάλι πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι μας. Οι συνεχόμενες νίκες μας δίνουν αυτοπεποίθηση και μας ανοίγουν νέα πόρτα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο αγώνας που έρχεται με τον Ολυμπιακό είναι πολύ δύσκολος αλλά θα μπούμε με καλή ψυχολογία. Θα παλέψουμε για ότι καλύτερο είτε είναι ένα σετ ή ένας πόντος».

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης είπε: «Σε άλλο ένα ματς έχουμε παράπονα από τη διαιτησία. Οι διαιτητές δεν σέβονται τον Άρη. Δεν θέλω να πω τίποτε άλλο».

Ο ακραίος του Άρη Γιάννης Κυριακίδης που ήταν ο πρωταγωνιστής της φάσης στο 3ο σετ είπε: «Δεν παίξαμε όπως έπρεπε και σε καμία περίπτωση δε θέλω να μειώσω τη νίκη του Φοίνικα αλλά έχουμε παράπονα από τη διαιτησία για ορισμένες κρίσιμες φάσεις και για αυτό έχασα την ψυχραιμία μου στο τέλος του 3ου σετ».

Ο ακραίος του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Είχαμε πει με τα παιδιά στην τελευταία προπόνηση πως εάν δεν κερδίζαμε σήμερα θα ακυρώναμε τις προηγούμενες νίκες μας. Είμαστε σε ανοδική πορεία και γιατί όχι να μην κάνουμε πλέον για την 4δα».

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο κεντρικός του Α.Ο. Φοίνικα Χρήστος Παπαδόπουλος ως MVP της 8ης αγωνιστικής.