29-12-2014

Ο Παμβοχαϊκός 3-0 την ΑΕΚ παρουσία Κριστόφ

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση επί της ΑΕΚ με 3-0 σετ σε αγώνα που έγινε στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Ο αγώνας ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση καθώς οι υπεύθυνοι του τμήματος της ΑΕΚ δεν είχαν τα δελτία των εφήβων για να συμπληρώσουν 9 αθλητές στο φύλλο αγώνα. Τα προσκόμισαν ένα λεπτό πριν τις 19.00 και μέχρι να γραφτούν τα ονόματα στο φύλλο αγώνα η αναμέτρηση ξεκίνησε στις 19.15. Ήταν τα δελτία των Bασίλη Τσάλα, Λευτέρη Καραγιώργου, Δημήτρη Απερανθείτη, ενώ η ΑΕΚ δε μπόρεσε να ολοκληρώσει εγκαίρως τη μεταγραφή του Δημήτρη Χατζόπουλου που ήταν στο γήπεδο και έκανε προθέρμανση.

Την ΑΕΚ κοουτσάρισε πρώτη φορά ο Ζήνων Ζοφόλης, ενώ στην εξέδρα βρέθηκε ο Βούλγαρος Πλάμεν Κριστόφ ο οποίος έφτασε από την πατρίδα του σήμερα και από την Τρίτη θα πιάσει δουλειά προκειμένου να αλλάξει το κλίμα στην ΑΕΚ.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς που τον ανέβασαν στους 15 συνολικά και στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα -3 από την Κηφισιά που βρίσκεται στην 4η θέση.

Με τον Ασπιώτη σε μεγάλα κέφια και το μπλοκ των Κανέλλου, Παπαδόπουλου να κυριαρχεί ο Παμβοχαϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλα τα σετ. Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 4-2 και άρχισε να αυξάνει τη διαφορά μέχρι το 12-9. Εκεί έκανε σερί 4-0 και ανέβασε τη διαφορά στο 16-9. Η ΑΕΚ χωρίς ψυχολογία και λύσεις στην επίθεση δε μπορούσε να τελειώσει ακόμα και τους εύκολους πόντους και ο Παμβοχαϊκός τελείωσε το σετ 25-14 με δύο πόντους του Στεβάνοβιτς.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου η ΑΕΚ έμεινε κοντά μέχρι το 6-7 αλλά με τον Ασπιώτη και τον Στεβάνοβιτς να παίζουν χωρίς αντίπαλο και να οικοδομούν διαφορά με 17-12. Εκεί δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Ανδρεάδης για διαμαρτυρία, αλλά στον αγώνα δεν άλλαξε τίποτα. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε σταθερά το προβάδισμα με 19-3, 22-16 και 24-19. Η ΑΕΚ μείωσε σε 24-21 αλλά ο Στεβάνοβιτς έβαλε τέλος στο σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 7-1 και 14-6, ενώ μετά από διαδοχικά λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ η διαφορά άνοιξε στο +15 (23-8). Μπροστά στο ενδεχόμενο να τελειώσει η ΑΕΚ το σετ με μονοψήφιο αριθμό πόντων οι Οικονόμου, Ανδρεάδης και ένα άουτ του Παπαδόπουλου το σκορ μειώθηκε σε 24-11. Με επίθεση πρώτου χρόνου του Παπαδόπουλου ο αγώνας τελείωσε 25-11.

Διαιτητές: Φραγκάκης - Κυριοπούλου

Διακύμανση
1ο σετ: 6-8, 9-16, 11-21, 14-25
2ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 21-25
3ο σετ: 2-8, 7-16, 8-21, 11-25

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 22 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 21-25, 11-25)

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρόλογας 0 (0/6 επ, 57% υπ - 32% άριστες), Οικονόμου 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Ίλιτς 9 (9/28 επ), Ραντούνοβιτς 4 (2/18 επ, 2 μπλοκ,80% υπ - 33% άριστες), Δημητρούδης 3 (3/5 επ), Ανδρεάδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος) / Γκούζντα  (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Μιχαλόπουλος 0 (0/4 επ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 18 (15/23 επ, 3 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 8 (8/13 επ, 18% υπ - 9% άριστες), Παπαδόπουλος 11 (4/9 επ, 7 μπλοκ), Κανέλλος 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νέμεθ 4 (4/8 επ,) / Ζήσης (λ, 71% υπ -53% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης 2 (μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/6 επ), Πετούσης.

Ο Ζήνων Ζοφόλης ο οποίος κοουτσάρισε εθελοντικά την ΑΕΚ στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό είπε: «Το παιχνίδι τακτικά το οδηγήσαμε εκεί που θέλαμε καθώς μπορέσαμε να τους χαλάσουμε την υποδοχή. Δεν πιέσαμε όμως στο μπλοκ και δεν κρατήσαμε την υποδοχή σε συγκεκριμένα σημεία του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να κυνηγάμε συνεχώς το σκορ. Δεν γινόταν να αλλάξουμε την ροή αφού δεν είχαμε επιλογές στον πάγκο».

O Πλάμεν Χριστόφ είπε τις εντυπώσεις του για την ΑΕΚ την τεχνική ηγεσία της οποίας έχει συμφωνήσει να αναλάβει:  «Είδα μια κακή εμφάνιση. Δεν θα μπορούσε να είναι και καλύτερη γιατί οι παίκτες είναι απροπόνητοι κι έχουν κακή ψυχολογία. Σίγουρα αν προπονηθεί, η ομάδα μπορεί να αποδώσει πολύ καλύτερα. Από αύριο πιάνω δουλειά αλλά η κατάσταση δεν γίνεται να αλλάξει μέσα σε δυο μέρες. Σίγουρα θα χρειαστεί να ενισχυθεί και το ρόστερ της ομάδας».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Μίκαελ Μέρτεν είπε: «Πήραμε τρεις βαθμούς στην προσπάθεια μας να βελτιώσουμε την βαθμολογική μας θέση. Νικήσαμε πιο εύκολα απ΄ότι περιμέναμε. Η ΑΕΚ έχει πολλά προβλήματα που πρέπει να λύσει. Εκμευταλευτήκαμε τα κενά της και νικήσαμε εύκολα. Μας περιμένει δύσκολη εβδομάδα διότι θα προετοιμαστούμε για τον αγώνα με τον Άρη που επίσης θα είναι πολύ σημαντικός και κρίσιμος. Θέλουμε να μπούμε καλύτερα στον Β΄γύρο για να προλάβουμε την πρώτη 4αδα».