03-01-2015

Η Ορεστιάδα με το σερβίς 3-1 την ΑΕΚ

(3 votes)
H AEK αιφνιδίασε την Ορεστιάδα κατακτώντας το 1ο σετ, αλλά οι ακρίτες με όπλο το σερβίς που απέφερε 11 άσσους και παρουσία 1.200 οπαδών τους νίκησαν με 3-1 σετ και έπιασαν τους 15 βαθμούς με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου. Η ΑΕΚ γνώρισε την 9η ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένη στους 6 βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague ΟΠΑΠ.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με λίμπερο το Γιώργο Μιχαλόπουλο ο οποίος από ακραίος και κεντρικός επιστρατεύτηκε για να καλύψει το κενό του Κόνραντ Γκούζντα ο οποίος για οικονομικούς λόγους αποχώρησε από την ομάδα. Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και από την αρχή είχε προβάδισμα στο σκορ με 5-2, 10-7 και 16-11. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Ραντούνοβιτς κατάφερε να με δύο μίνι σερί 3-0 να μειώσει 18-17 και 21-20. Με καλές άμυνες και δύο άουτ επιθέσεις από τους παίκτες της Ορεστιάδας η ΑΕΚ έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 23-21 μέχρι που πήρε το σετ 25-22 «παγώνοντας» το «Νίκος Σαμαράς».

Από το 2ο σετ η Ορεστιάδα πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Πίεσε πιο πολύ στο σερβίς και με δύο σερί 3-0 ξέφυγε 9-5 και 16-11 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-21.

Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση της Ορεστάδας στο 3ο και στο 4ο σετ παρότι τα ποσοστά της στην επίθεση δεν ήταν ιδανικά. Με καλή απόδοση από το Μανώλη Δημητριάδη η Ορεστιάδα ξέφυγε με 11-7 και 16-9, ενώ το σετ τελείωσε εύκολα 25-15.

Η επικράτηση της Ορεστιάδας σφραγίστηκε στο 4ο σετ όπου η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, το σερβίς ήταν αποτελεσματικό και η ΑΕΚ δε μπορούσε να βγάλει καλή υποδοχή. Αξίζει να σημειωθεί πως πασαδόρος της ΑΕΚ ήταν ο Γιάννης Δημητρούδης που ξεκίνησε από την Ορεστιάδα. Οι ακρίτες ξέφυγαν 8-6, 13-8 και 16-10 και πήραν το σετ 25-16.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τσεπκινλής

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-13, 25-15
4ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-16

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 0 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-15, 25-16)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (13/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 15 (8/13 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γκιγιέρμε 15 (12/24 επ, 3 άσσοι, 67% υπ - 44% άριστες), Ποτολίδης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/22 επ, 3 άσσοι, 71% υπ - 54% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 62% υπ - 41% άριστες), Βλασακίδης.

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 12 (12/25 επ, 65% υπ - 50% άριστες), Οικονόμου 3 (3/8 επ), Ίλιτς 14 (13/30 επ, 1 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 17 (15/34 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 19% άριστες), Δημητρούδης, Ανδρεάδης 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ) / Μιχαλόπουλος (λ, 40% υπ - 23% άριστες), Καραγιώργος.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Στο πρώτο ενάμιση σετ δεν ήμασταν καλοί και παρουσιάσαμε το ίδιο κακό πρόσωπο όπως στα προηγούμενα παιχνίδια. Μετά ισορροπήσαμε τον αγώνα, βελτιώσαμε υποδοχή και ανάπτυξη και πήραμε τη νίκη. Έχουμε κάποια ενδοοικογενειακά προβλήματα αλλά πολύ σύντομα θα βρουν τη λύση τους. Με τους 15 βαθμούς στην ολοκλήρωση του Α΄γύρου είμαι ευχαριστημένος. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσιάζουμε στους τελευταίους αγώνες αλλά θα βρούμε το δρόμο μας. Μπροστά μας έχουμε δύσκολο αγώνα με την Κηφισιά και μας περιμένει δύσκολη εβδομάδα».

Ο υπηρεσιακός προπονητής της ΑΕΚ Ζήνων Ζοφόλης που ολοκλήρωσε το έργο του στην «Ενωση» είπε: «Μπράβο στην Ορεστιάδα για τη νίκη της, μπράβο στον κόσμο της που συμμετέχει και ευχαριστιέται το άθλημα τόσο πολύ. Μπράβο και στους παίκτες μου για τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν. Η ομάδα παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη από τη μέρα που την παρέλαβα. Αν είχαμε σήμερα τον Γκούζντα στη θέση του λίμπερο πιθανότατα να είχαμε πάρει τη νίκη. Αν η διοίκηση καταφέρει να πάρει τους ξένους που έχουμε βρει πιστεύω πως η ΑΕΚ θα καταφέρει να σωθεί. Προσωπικά ολοκλήρωσα τον κύκλο μου. Είχα πει από την αρχή πως θα έρθω να βοηθήσω για δύο εβδομάδες. Είναι τιμή μου που συνεργάστηκα ως προπονητής στην ομάδα που αγωνίστηκα. Παραδίδω στον Πλάμεν Κριστόφ ο οποίος εδώ σήμερα και είναι πολύ έμπειρος.Πρέπει να βοηθήσουν οι φορείς του αθλήματος να αρθεί η απαγόρευση των μεταγραφών που έχει επιβληθεί στην ΑΕΚ για χρέη του γυναικείου βόλεϊ ώστε να μπορέσει η διοίκηση να πάρει τους 2-3 ξένους που έχει έτοιμους και να ενισχύσει την ομάδα Εύχομαι στην ΑΕΚ καλή επιτυχία και μακάρι να μείνει στην κατηγορία γιατί είναι απαραίτητο και καλό για το άθλημα».