17-01-2015

Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Άρη και διατηρήθηκε αήττητος

Ο Ολυμπιακός με υπεροχή στο μπλοκ και στο σερβίς και με τον Αντρί Ντιάτσκοφ εκτός 12δας νίκησε τον Άρη με 3-0 σετ σημειώνοντας την 13η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.
Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Αντρί Ντιάτσκοφ ως MVP της 9ης αγωνιστικής. Την απονομή έκανε ο χροηγός του τμήματος Χρηστος Φλάμπουρας. Ο Άρης είχε υπηρεσιακό προπονητή τον αρχηγό και πασαδόρο Γιάννη Χαριτωνίδη και βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Στέλιος Πιπέργιας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 1ο σετ και με υπεροχή σε όλους τους τομείς ξέφυγε από την αρχή με 4-1 και διατήρησε διαφορά ασφαλείας 8-4, 12-7 και 17-12 με επίθεση του Κοκκινάκη. Ο Άρης με διαγώνιο τον νεαρό Μήλη που άφησε καλές εντυπώσεις προσπάθησε να κόψει τις επιθέσεις του Ολυμπιακού αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 22-17 με δύο πόντους του Γιούρισιτς και ένα λάθος του Ντόκερτι επικράτησε 25-17.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού που από το 5-4 έκανε σερί 3-0 με Κλαρκ και Χριστοφιδέλη, ενώ ο ορεξάτος Κοκκινάκης εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (19-9) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-16).

Στο 3ο σετ ο Δημήτρης Καζάζης ξεκίνησε βασικούς του Μαρούλη, Σμαραγδή, Τζελάτι και λίμπερο τον Βολουδάκη, ενώ και ο Άρης ξεκίνησε με τον Νικηφορίδη. Το 8-2 που έγινε με άσσο του Τακουρίδη διατηρήθηκε μέχρι το 15-10 για τον Ολυμπιακό αλλά η επίθεση του Νικηφορίδη και ο άσσος του Μήλη έβαλαν τον Άρη στον αγώνα καθώς μείωσε σε 15-12. Στο 18-15 ο Μήλης μείωσε σε 18-16, ο Πιπέργιας πήγε στο σερβίς και με εντυπωσιακό συνολικό σερί 5-0 ο Άρης προσπέρασε με 20-18 και αργότερα με 22-20. Ο Τζελάτι που στο παρελθόν αγωνίζονταν στον Άρη μείωσε σε 22-21 και με δύο μπλοκ του Τζελάτι και δύο επιθέσεις από Χριστοφιδέλη, Κοκκινάκη αλλά και έναν άσσο του τελευταίου τελείωσε ο αγώνας 25-22.

Διαιτητές: Λεμονιά Μουλά, Κυριακοπουλου.

Η διακύμανση...
1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-17
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-16
3ο σετ: 8-2, 16-12, 19-21, 25-22

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-16, 25-22)

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν: 4 άσσοι, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 5 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6π. (4/12, 1 μπλοκ, 1΄άσσος, 64% υπ., 50% αρ.), Γιούρισιτς 11 (6/7, 5 μπλοκ), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/17, 2 άσσοι, 33% υπ., 22% αρ.), Κλαρκ 9 (8/14, 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (4/5, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 91% υπ., 91% αρ.), Βολουδάκης (λ), Μαρούλης 2 (2/2), Σωτηρίου 3 (3/4), Σμαραγδής 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι 5 (4/6, 1 μπλοκ).

ΑΡΗΣ (Γ.Χαριτωνίδης): Κυριακίδης 7π. (7/15, 48% υπ., 39% αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (5/14, 45% υπ., 25% αρ.), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Ντόκερτι 2 (2/6), Μήλης 11 (10/21, 1 άσσος), Στίγγας 6 (3/8, 3 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ. -  50% υπ., 50% αρ.), Νικηφορίδης 8 (6/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 73% υπ., 36% αρ.), Χατζηπαραδείσης.

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Στόχος μας ήταν η νίκη με καθαρό τρίποντο και με τη συμμετοχή όλων των παιδιών στο ρόστερ. Σε μεγάλο βαθμό πετύχαμε το στόχο μας. Στο Λιγκ Καπ θα είναι ξεχωριστό παιχνίδι και ο βαθμός συγκέντρωσης στον ημιτελικό θα είναι μεγαλύτερος. Ο αγώνας με την Καζάν στη Ρωσία είναι ένα κίνητρο για μας. Προετοιμαζόμαστε, οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας αλλά θέλουμε να δείξουμε το καλύτερο μας πρόσωπο. Το ροστέσιον δεν βοηθάει τον ρυθμό της ομάδας αλλά πρέπει να γίνεται ώστε όλοι οι παίκτες να είναι ετοιμοπόλεμοι. Δεν εχουμε κάτι άμεσο για την αντικατάσταση του Παναγιώτη Πελεκούδα. Εχουμε ακόμα χρόνο για να δούμε πως θα πορευτούμε».

Ο αρχηγός του Άρη Γιάννης Χαριτωνίδης που εκτέλεσε χρέη προπονητή είπε: «Αν εξαιρέσουμε το 2ο σετ που ο Ολυμπιακός ξέφυγε πολύ στο σκορ παλέψαμε. Ειδικά στο 3ο σετ είχαμε και προβάδισμα και ευκαιρία για να πάρουμε κάποιο σετ. Οι επόμενες ημέρες θα είναι καλύτερες. Περιμένουμε να γυρίσει ο Γιάννης Μέλκας από το εξωτερικό για να μιλήσει με τη διοίκηση. Οι ανακοινώσεις θα γίνουν απο την διοίκηση. Το θετικό είναι να έρθει ο νέος προπονητής για να ξεκινήσουμε πάλι. Βοήθησα την ομάδα όσο μπορούσα σήμερα. Πάντως ο πρόεδρος του ΣΕΠΠΕ (σ.σ. ο μπαμπάς του Κωστας Χαριτωνίδης) μου είπε πως ο τελευταίος που θα πάρει κάρτα προπονητή θα είμαι εγώ»!

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Θάνος Μαρούλης είπε: «Ήταν ένα εύκολα θεωρητικά τρίποντο, πήγαμε να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, αλλά ευτυχώς η ομάδα ανταποκρίθηκε καλά εκεί που έπρεπε. Παρ’ όλα αυτά είναι απαράδεκτο το γεγονός στο τρίτο σετ χτίζουμε μια διαφορά 8 πόντων (9-2) και μέσα σε ελάχιστο χρόνο, να κοιτάμε το σκορ και να είμαστε στα ίσια ή και να χάνουμε κιόλας. Και αυτό δεν το λέω επειδή αντίπαλος μας ήταν ο Άρης, το ίδιο θα έλεγα και για οποιονδήποτε αντίπαλο. Πρέπει να κάνουμε τα απλά πράγματα για να τελειώσει το σετ και να πάρουμε την νίκη και να τελειώσουν όλα καλά. Στο μέλλον θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι για να παίρνουμε πιο εύκολα τις νίκες γιατί είναι κάτι που μπορούμε να κάνουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Μίλαν Γιούρισιτς δήλωσε: «Σήμερα είχαμε ένα εύκολο παιχνίδι 3-0, στα δυο πρώτα σετ ήταν ακριβώς όπως θέλουμε να παίζει η ομάδα μας με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Στο τρίτο σετ τα παιδιά ίσως να χαλάρωσαν λίγο, αλλά είμαι χαρούμενος που παρ’ ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, η ομάδα τελικά κατάφερε και το κέρδισε και αυτό μας δίνει καλή ψυχολογία για τους αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ το επόμενο δεκαήμερο».

Ο ακραίος του Άρη Γιάννης Κυριακίδης είπε: «Αξίζαμε να πάρουμε το 3ο σετ. Εγιναν δύο, τρία λάθη σε βάρος από τους διαιτητές αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Αν κερδίζαμε το 3ο σετ θα παίζαμε λίγο περισσότερο και αυτό μας αφήνει μια πικρία. Αφήνουμε πίσω μας αυτό τον αγώνα και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μία νέα αρχή με την έλευση και του νέου προπονητή. Θα προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο στον αγώνα του Λιγκ Καπ».