19-01-2015

Με ντεμπούτο Χιμένες ο ΠΑΟΚ 3-0 τον Γ.Σ.Λαμία

Με τον Κουβανό Χιμένες για πρώτη φορά στη σύνθεση του ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 τον Γ.Σ.Λαμία σημειώνοντας την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά του -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Ο Χιμένες έγινε αλλαγή με τον Σαφράνοβιτς στο 2ο σετ και ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ σημειώνοντας 7 πόντους. Επίσης στο 3ο σετ ο Σαμπανάι πήρε τη θέση του Γκόμεζ και ο Μουρ τη θέση του Παντακίδη, ενώ βασικός πασαδόρος στα δύο πρώτα σετ ήταν ο Αναστασιάδης στη θέση του Κουρνέτα.

Ο Γ.Σ.Λαμία παρά την ήττα του έδειξε καλά στοιχεία στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα κι έτσι με 4 βαθμούς έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στους πρώτους πόντους αλλά ο ΠΑΟΚ με σερβίς 3-0 ξέφυγε 9-6 και διατήρησε τη διαφορά 2-3 πόντων, ενώ το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον δικέφαλο στο 16-14. Με νέο σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-14 και 21-16, αλλά η Λαμία απάντησε με δικό της σερί 4-0 και έφερε το ματς στο 22-21. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 24-22, ο Γκιρτζίκης με μπλοκ μείωσε 24-23 αλλά όταν πήγε στο σερβίς σέρβιρε στο φιλέ και τελείωσε το σετ 25-23.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος του ΠΑΟΚ που ξέφυγε 5-1 και 13-8 με σερί 3-0, ενώ με νέο σερί ανέβασε το σκορ στο 18-10 «καθαρίζοντας» το σετ με 25-15. Στο 16-10 ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννη Καλμαζίδης έκανε διπλή αλλαγή βάζοντας τον Βασίλη Κουρνέτα με τον Χαβιέρ Χιμένες και λίγο αργότερα τον Σαμπάνη αντί του Γκόμεζ.

Κόντρα έγινε πάλι στο 3ο σετ όπου η Λαμία εκμεταλεύτηκε τις αλλαγές που έγιναν στον ΠΑΟΚ και πήγαινε πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ, ενώ οι ρουμελιώτες προηγήθηκαν πρώτη φορά με 13-12 χάρις τον πόντο του Γκιρτζίκη. Στο 14-14 ο δικέφαλος με σερί 4-0 ξέφυγε 18-14, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 23-20, αλλά η Λαμία μείωσε 23-22 και με άσσο του Γκιμαράες στον Χιμένες. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 24-22 με τον Κουβανό και μείωσε πάλι ο Γκιμαράες, όμως, το σετ τελείωσε άδοξα για τη Λαμία με σερβίς του Λεχ που έφυγε απελπιστικά άουτ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Αβραμίδης.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-15
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και  24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 29 επιθέσεις 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23. 25-15, 25-23)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (9/15 επ, 59% υπ - 29% άριστες), Αναστασιάδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 4 (2/5 επ, 2 άσσοι, 63% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ - 94% υπ - 35% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Χιμένες 7 (6/11 επ, 29% υπ-14% άριστες), Κουρνέτας, Σαμπάνης 3 (3/9 επ), Μουρ 3 (2/2 επ, 1 άσσος).

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (5/9 επ), Λεόν 13 (10/22 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 42% άριστες), Μαδούρας 10 (5/10 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 1 (1/2 επ), Λεχ 5 (5/14 επ), Καββαδάς 5 (3/15 επ, 2 μπλοκ 25% υπ -8% άριστες) / Τεσέιρα (λ, 57% υπ - 38% άριστες), Κουτσονίκας (λ), Καρβούνης, Βλαχόπουλος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Το πρώτο θετικό είναι πως νικήσαμε χωρίς απώλειες. Το δεύτερο θετικό είναι πως πήραν χρόνο όλοι οι παίκτες και έδειξαν πως βρίσκονται σε πολύ καλό επίπεδο. Όλοι θα χρειαστούν και θα βοηθήσουν πολύ στο μέλλον. Δεν είχαμε καμία αμφιβολία για το πώς θα κυλήσει το παιχνίδι. Το σκορ μπορεί να μην μαρτυρά τη διαφορά αλλά ήταν ένα ματς στο οποίο δοκιμάσαμε σχήματα, κάναμε πειράματα για να δώσουμε χρόνο συμμετοχής στον Χιμένες που ήταν για πρώτη φορά στην ομάδα μας. Ήταν θετικός αλλά σίγουρα δεν ήταν ακόμα έτοιμος. Εχει να δώσει πολλά στο μέλλον».

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Θανάσης Κατσιγιάννης είπε: «Στο 1ο και στο 3ο σετ δείξαμε καλά στοιχεία με σερβίς, επίθεση και μπλοκ αλλά ηττηθήκαμε από μία ομάδα που είναι πιο δεμένη και πιο δυνατή. Στα τελειώματα των δύο σετ που πιέσαμε ενώ φτάσαμε στην πηγή κάναμε λάθος στα σερβίς και αυτό πρέπει να αλλάξει. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τη ΜΕΝΤ που για μας θα είναι σαν τελικός για την παραμονή μας».

Βραβεύσεις των MVP

Πριν τον αγώνα ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που αναδείχτηκε MVP της 10ης αγωνιστικής παρέλαβε το βραβείο του από τον αντιπρόεδρο του ΑΣ ΠΑΟΚ Δημοκράτη Παπαδόπουλο και ο Δημήτρης Εφραιμίδης που αναδείχτηκε MVP της 11ης αγωνιστικής από τον πρόεδρο του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Γιώργο Ανδρέου.