08-02-2015

Η Κηφισιά 3-1 τον Φοίνικα και πέρασε πάλι 3η

Ούτε ο ενισχυμένος Φοίνικας Σύρου κατάφερε να σπάσει το αήττητο του ΑΟ Κηφισιάς στο Ζηρίνειο. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε με 3-1 σετ και σε συνδιασμό με την ήττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προσπέρασε και πάλι στην 3η της βαθμολογίας με 30 βαθμούς αφήνοντας τον Εθνικό στους 29 και τον Φοίνικα στους 27 έχοντας μάλιστα πλεονέκτημα και με τις δύο ομάδες σε περίπτωση ισοβαθμίας.

H Kηφισιά γράφοντας υψηλά ποσοστά σε μπλοκ – άμυνα και με σταθερή υποδοχή κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα στα δύο πρώτα σετ καθώς επιθετικά ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς έκανε πάρτυ, ενώ στο μπλοκ δέσποζε ο Σολυτανόπουλος. Εξιρετικό παιχνίδι και το Νικολάκη που νίκησε κατά κράτος τον Σίμο Ντάμποβιτς. Ο Φοίνικας πήγε καλά μόνο στο 4ο σετ όταν βρήκε ρυθμό με το σερβίς του, ενώ καθοριστικό σετ τουαγώνα ήταν το 4ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι τιο 17-17 αλλά με το Νικολάκη στο σερβίς ο ΑΟΚ έκανε σερί 4-0 για το 21-17 και έτσι έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.

Στο 1ο σετ το 4-4 έγινε 8-4 με σερί 4-0 που προήλθε από διαδοχικά μπλοκ. Το +4 για την Κηφισιά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο τελείωσε με χαμένο σερβίς του Ντόκιτς. Γενικά ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικα είχε έξι χαμένα σερβίς.
Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΑΟΚ να ξεφεύγει 4-1 και 8-4. Ο Φοίνικας αντέδρασε με τον Μιγιαήλοβιτς και ισοφάρισε σε 12-12, ενώ με δύο μπλοκ του Χρήστου Παπαδόπουλου πήρε και προβάδισμα 15-13 που διατηρήθηκε μέχρι το 17-15. Με μία λάθος θέσεις, ένα λάθος του Πέκμανς και επίθεση του Ρουμελιωτάκη ο ΑΟΚ βγήκε μπροστά 18-17. Στο 18-18 ο ΑΟΚ έκανε σερί 4-0 που έκρινε και το σετ. Αρχικά ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 19-18, ο Πέκμανς έκανε νέο λάθος και ο Γιοβάνοβιτς άνοιξε τη διαφορά σε 22-18 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ.

Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 3ο σετ όταν ο Πέκμανς μπήκε βασικός στη θέση του Λάππα και το πειρατικό πήρε προβάδισμα 8-4 και 10-4 με τον άσσο του Ντάμποβιτς. Ο Φοίνικας κράτησε το προβάδισμα σε όλο το σετ και διεύρυνε την διαφορά σε 22-15 με δύο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς.

Στο 4ο σετ κρίθηκε ο αγώνας. Από την αρχή η Κηφισιά είχε προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 17-15. Ο Φοίνικας ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Σουλτανόπουλου και την επίθεση του Ντόκιτς αλλά τα σερβίς του Νικολάκη χάλασαν την υποδχοή του Φοίνικα, έδωσαν την ευκαιρία για διαδοαχικά μπλοκ και μετά το σερί 4-0 έγινε το (21-17) και κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-4, 14-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-20

* Οι πόντοι της Κηφισιας προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοινικα προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-20, 17-25, 25-20)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπροδρόμου 1 (1/4 επ), Σουλτανόπουλος 13 (8/13 επ, 5 μπλοκ),Φερέρα 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 74% υπ - 43% άριστες), Γιοβάνοβιτς 28 (25/38 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (10/22 επ, 76% υπ - 43% άριστες), / Ταμπουρατζής (λ, 74% υπ - 48% άριστες), Κόβαλτσουκ, ΄Σούρδι, Παπαγγελόπουλος 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Ρούσσης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Μιγιαήλοβιτς 16 (13/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 47% άριστες),  Ντάμποβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ 12 (6/9 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 14 (12/19 επ, 2 μπλοκ), Λάππας 1 (1/9 επ, 56% υπ, 0 % άριστες) / Εφραιμίδης (λ - 77% υπ - 46% άριστες), Πέκμανς 11 (8/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 9 % άριστες).

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά χωρίς καμία εξαίρεση. Μου άρεσε που ήμασταν πολύ καλοί στην τακτική και βγάλαμε τρομερή ενέργεια και προσωπικότητα στο γήπεδο. Τη θέλαμε αυτή τη νίκη όπως την ήθελε και η Σύρος. Είναι μεγάλη νίκη για εμάς γιατί είδαμε τη δυναμική της Σύρου στο Κύπελλο. Ξέρουμε ότι οι στόχοι της Σύρου έχουν αλλάξει και πάνε για ψηλά. Μέσα στη χαρά μας, αυτό που μας προβληματίζει είναι οι τραυματισμοί. Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία γιατί είδαμε πραγματικούς φιλάθλους. Κάποια γήπεδα έχουν πολύ κόσμο αλλά μηδέν φιλάθλους. Παίχτηκε πολυ ωραίο παιχνίδι και νομίζω πως κι ένας ουδέτερος θα το ευχαριστήθηκε πολύ, γιατί είχε ένταση, πανηγυρισμούς, και δύσκολες φάσεις. Τώρα έχουμε το Κύπελλο, ένα ταξίδι που πέρσι μας είχε δυσκολέψει αρκετά. Τα Χανιά είναι αρκετά καλή ομάδα, έχει παίκτες αξίας, που το κάνουν αρκετά επικίνδυνο. Τα Χανιά δεν έχουν να χάσουν τίποτα, εμείς έχουμε να χάσουμε μόνο».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Κηφισιά παίζει πολύ καλά στην έδρα της και σήμερα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι. Κάναμε το καλύτερο μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Χάσαμε τα δύο πρώτα σετ σχετικά εύκολα. Παίξαμε αρκετά καλά στο τρίτο σετ, αλλά κάτι συνέβη στη μέση του τέταρτου, κάποια λάθη, η ατυχία και χάσαμε. Πρέπει να συνεχίσουμε. Έχουμε δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας. Πρέπει να βελτιωθούμε και νομίζω πως στο τέλος θα είμαστε χαρούμενοι. Στο τρίτο και τέταρτο σετ είχαμε καλές άμυνες και επιθέσεις. Ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και συνεχίζουμε».